İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tüm-Bel-Sen arasındaki toplu iş sözleşmesindeki sosyal denge tazminatı konusunda anlaşma sağlanamadı. Masadan kalkan memurlar 2 gündür eylem düzenliyorlar.

"HEPİMİZİ ÜZEN DURUMLAR YAŞANDI"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay yaşanan eylemlerle ilgili bir açıklamada bulunarak: "Dışarıda bir eylem durumu var. Bununla ilgili olarak bir açıklama yapsam iyi olur diye düşündüm. Her şeyden önce konu anlaşılmıyor gibi geliyor. Şu an İzBB ve memurlarının sendikası ile aramızda bir uyuşmazlık var. Bu sosyal denge tazminatı maddi miktarı ile ilgili. Onların bizden talepleri ve bizim verebileceğimizi söylediğimiz rakamdan kaynaklı bu durum. Herkes maaşını ve yan ödemelerini alıyor ve işçilerle alakası yok bu durumun. Tamamen memurlarla uzlaşmamanın getirdiği bir durum. İnsanların talep etmeleri ve tepki göstermeleri doğaldır. Ancak unutmamamız gereken bir şey var memurlar kanunlarla sorumlulukları belli olan arkadaşlarımızdır. Dün hepimizi üzen durumlar yaşandı. Meclis önünde bir arbede yaşandı. Meclisin düzenini bozmak için bir hareket içinde olundu. Yaşanan boyutu ile olmaması gereken bir şeydi. Bununla ilgili soruşturma olacak" ifadelerine yer verdi.

"BU ARTIŞI YAPAMAYIZ"

Sayıştay raporuna dikkat çeken Başkan Cemil Tugay: “Belediye yönetiminden sendikanın talep ettiği miktar kanunun yasanın bize sınır olarak koyduğu miktarın üzerinde. Bu üzerine çıkmayı yapamıyoruz. İzmir dışında hiçbir yerde uygulanmayan durum. Diğer şehirlerde yasal üst sınırı geçen tazminat miktarı yok. Ben de geçen dönem de üzerine çıkılmış. Bu dönem imzalama yetkisi önümüze geldiğinde araştırmalar yaptım. Sendika da ki  arkadaşlarla defalarca görüştük. Bana bazı eski kararları gösterdiler ama elimde bir Sayıştay raporu var. Raporda kullanılan ifadeler biz de bu artışı yapamama duruma getiriyor. Konu bütçe ile alakalı degil. Biz bu artışı yaparsak halkımızda suç duyurusunda bulunacak ve bize faizle birlikte geri ödeteceğini söyleyen bir rapor ile karşı karşıyayım. Ben insanların demokratik tepkisine saygı gösteriyorum. Ben İzmir halkı adına bu görevi yerine getiriyorum. Burası benim kendi şirketim değil. Harcanan her para halkın parasıdır. Doğruları yapma zorunluluğum vardır. Yasal üst sınırı üzerine çıkamayacağımı söylemek dışında bir şey yapamıyorum. Tasarrufu tedbirleri ile alakası yok" ifadelerini kullandı. 

"KAMU ZARARI OLMAYACAK"

TBMM'de 'katliam yasası' görüşmeleri öncesi sansür! TBMM'de 'katliam yasası' görüşmeleri öncesi sansür!

Kamu zararını göze almayacağını belirten Başkan Cemil Tugay: “Karşıyaka Belediye Başkanı olduğum dönemde önceki belediye başkanı bu hakkı vermişti. Ben göreve yeni başlayan bir başkan olarak anormal bir artış yapmadan yasal üst sınırının bir miktar üzerinden bir sözleşmeye imza attım. Daha sonra benden çok daha yüksek bir rakam istedi ve imzalamadım. Yasal üst sınırının geçen belediyeler İzmir'de var. İstanbul'da yasal üst sınırı geçen bir kaç belediye var ancak onlar da ödemiyor. 6 binden fazla memur ile ilgili bir karar. Olası bir kamu zararına göze alamayacağım bir hatadır. Karşıyaka'da istenilen artışları yapmadığım için yaşanmıştı yine konu aynı" dedi. 

"KONU PARA DEĞİL"

Sendikanın taleplerini açıklayan Cemil Tugay: “"Buna yol ve yemek gibi eklemelerle 12 bin liraya çıkarılabiliyor. Sendikanın talep ettiği 22 bin lira. Konu para değil. Konu yasaya uyma ve uymama halinde bir suçlama ile karşı karşıya kalacağız. Biz her zaman memurların toplu sözleşme hakkını savunduk. hükümetin yasal üst sınır koymasını doğru bulmuyoruz. Uymadığımız takdirde yasal süreçler başlayacak. Tüm çalışanların yanındayız" diye konuştu.  

"İLGİSİ OLMAYAN İNSANLAR EYLEMDE"

Eylemlere dışarıdan kişilerinde katıldığını belirten Başkan Tugay: "Küçük bir grubun fazla gergin ve heyecanlı olduğunu gözlemliyorum. Bunlar İzmir'e ve İzmir'in memuruna yakışmıyor. Dışarıda toplanan insanların kaç tanesinden bizim memurumuz olduğunu bilmiyorum. Arkadaşlarımız yerinde bulunmayan memurlarla ilgili tespit yapıldığında sayının az olduğunu gördük. Fevri çıkışları olanların kimler olduğunu incelemek gerekiyor. Belediye ile ilgilisi olmayan insanlar bile aşağı memurların içerisinde" dedi. 

"FIRSATÇILIK YAPILIYOR"

AK Parti’ye tepki gösteren Cemil Tugay: “Böyle bir kural koyup, mecliste neden veriyorsunuz diye elestirilmesini yanlış ve fırsatçılık olarak düşünüyorum. Temmuz ayında diliyormm memurların maaşlarına yeterli zammı yaparlar. Yasal üst sınırını kaldırmak hükümetin insiyatifi altında. Genel merkezimizi ve il başkanımızı bu konu hakkında bilgilendirdim. Kendi görevimizi yapmak ve İzmir halkına hizmet etme konusunda kararlıyız” dedi.