Buca Belediyesi, Avrupa Konseyi tarafından koordine edilen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (European Local Democracy Week - ELDW) kapsamında üst üste 3. kez “Yılın Partner Kenti” unvanını almaya hak kazandı. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, dirençli bir kent yaratmak adına kentteki tüm paydaşlarla etkin bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Toplum, ekonomi ve çevre odaklı projeleriyle kentsel sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyen Buca Belediyesi, Avrupa Konseyi'ne üye olan ülkeler ile farklı ülkelerden yerel yetkililerin vatandaşlarla bir araya gelmek ve sorunlar hakkında etkileşimde bulunmak için halka açık etkinlikler düzenlediği Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’na katılım sağladı. Strazburg’da “Çevreyi Korumak: Yerel Topluluklar Aksiyon Alıyor” temasıyla düzenlenen ve 17 ülkeden toplam 53 başvurunun yapıldığı organizasyonda Buca Belediyesi’nin de aralarında bulunduğu 21 belediyenin başvurusu kabul edildi.  Bu kapsamda Buca Belediyesi çevre konusunda farkındalık yaratan çalışmaları ile 3. kez  “Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Yılın Partner Kenti“ unvanını almaya hak kazandı.

“ONUR DUYDUK”

Bu unvanı üst üste 3. kez almaktan onur duyduklarını belirten Belediye Başkanı Erhan Kılıç, dirençli bir kent yaratmak adına kentteki tüm paydaşlarla etkin bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

NELER YAPILDI?

Buca Belediyesi’ne Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Kenti unvanı kazandıran projeler ise şöyle sıralandı: 

Düşük Emisyonlu ve İklime Dayanıklı Şehirler İçin Belediyelerin Kapasitesinin Artırılması,

AIESEC “Yeşil Liderler”,

Sürdürülebilir, Esnek ve Kapsayıcı Kamusal Alanlar ve Hizmetler Programı,

Belediye Başkanları İklim ve Enerji Anlaşması,

Afet Yönetiminde Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü ve Önemi Paneli,

Bayramda İzmir’de toplu ulaşım ücretsiz Bayramda İzmir’de toplu ulaşım ücretsiz

ECO İklim Zirvesi,

Çevre Haftası Etkinliği,

Buca'da Salep Üretimi,

Zeytin Fidanı Dikme Etkinliği,

Üreticiye Sebze Fidesi ve Gübre Desteği,

Geleceği Birlikte Tasarlayalım Projesi

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Katılım Kararı.