ANKARA (ANKA) - CHP Grubu, "Berberoğlu'nun MİT Tırları davasına dahil edilmesi ve ömür boyu hapsinin istenmesi Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı hukuksuzluğun, dikta rejimine gidişin somut bir örneğidir” denildi.

CHP Grubu'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun kamuoyunun da yakından izlediği MİT TIR'ları davasına dahil edilmesi ve ömür boyu hapsinin istenmesi Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı hukuksuzluğun, dikta rejimine gidişin somut bir örneğidir.

Gazeteci kökenli milletvekilimiz Berberoğlu'na yönelik hukuk görünümlü saldırı, içinde bulunduğumuz fiili darbe ortamının aynasıdır.

“DAVANIN BÜTÜN AŞAMALARI SAKATTIR”

Berberoğlu'nu yargılayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti iki duruşma arasında tamamen değişmiştir. Davanın bütün aşamaları sakattır. Yeni savcı ani bir kararla mütalaa hazırlamış, önceki aşamaların tümünü hiçe sayarak, dosyaya hiçbir yeni delil girmediği halde suçu ağırlaştırılmıştır.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisi Grubu olarak ülkemizin geleceği, demokrasinin güçlenmesi için her türlü özveriye hazırız. Bu kararlılığımızı arkadaşımız Berberoğlu da duruşma sonrası en güçlü şekilde dile getirmiştir.

Ancak bu yargılamanın Ortaçağ engizisyon mahkemelerinde bile görülmemiş ölçüde ilkel olduğunu ve kabul etmediğimizi vurgulamak zorundayız.

Berberoğlu'na ömürboyu hapis istemi hukuk devletinin idamıdır.

Mahkemelerin dikta kılıcı haline getirilmesine izin vermeyeceğiz.

Böylesi davaların sanıkları geleceğin mimarlarıdır. Berberoğlu, hukuk devleti mücadelemizin sembolüdür.

Arkadaşımız Berberoğlu bir yandan Meclis'te anayasa dayatmasına karşı sürdürdüğümüz direnişe omuz verirken bir yandan da hukuk arayışına dimdik devam edecektir. CHP Meclis Grubunun üyeleri olarak sonuna kadar onun yanında olduğumuzu haykırıyoruz, iktidarı adaleti yeniden tesis etmeye çağırıyoruz.”