CHP’nin “Hedef iktidar, Cumhuriyeti Demokrasi İle Taçlandıracağız” sloganıyla düzenlediği 37. Olağan Kurultayı seyircisiz olarak Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nde yapılıyor.
Ana teması ‘iktidar’ olarak belirlenen kurultay için Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nin içi ve dışına afiş ve pankartlar asıldı. Kurultayın yapılacağı salona, “Hedef iktidar, Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracağız”, “Özgür toplum için iktidar”, “Milli irade için iktidar”, “Özgürlük, barış ve demokrasi için iktidar”, “Barış, çocuk, kadın, doğa için iktidar” pankartları asıldı. Kurultay alanında çok sayıda polis ve güvenlik görevlisi görev yaparken, çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Partililer ile basın girişi ayrı noktalardan yapılırken, alana 4 farklı arama noktasından geçilerek ulaşıldı.

BASIN ALANI KURULTAY ALANINA 400 METRE UZAKTA KURULDU

CHP kurultayının yapıldığı alan üç bölümden oluştu. Covid-19 nedeniyle kurultay salonuna alınmayan basın mensupları için yaklaşık 300 metre uzaklıkta yer ayarlandı. Burada gazetecilerin kurultay salonunu izlemesi için büyük ekranlar kuruldu. Kurultayın yapıldığı salona girişler kontrollü yapıldı.

OY KULLANILACAK KABİNLER HAZIRLANDI

İkinci bölümde CHP delegeleri tarafından genel başkan ve parti meclis üye seçimi için oy kabinleri kuruldu. Salgın önlemleri kapsamında yerlerde ‘bir buçuk metre mesafe’ uyarısı yapan yazılar yer aldı. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın salgına karşı alınması gereken önlemleri içeren 14 kuralın yazılı olduğu levhalar yerleştirildi. Kurultay alanının birçok noktasına el dezenfektanı yerleştirildi.
 

KURULTAY SALONU SOSYAL MESAFE KURALLARINA GÖRE DÜZENLENDİ

3 bin 980 kişilik olan kurultay salonu sosyal mesafe kuralına uygun şekilde 2 bin kişi için düzenlendi. Doğal delegelerle birlikte toplam bin 357 delege, onursal başkanlar, belediye başkanları ve parti görevlileri için koltuklar numaralandırıldı ve isimler yazıldı. Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun oturacağı bölümde eski genel başkanlar Murat Karayalçın ve Altan Öymen için de yer ayrıldı. Kılıçdaroğlu’nun arkasındaki koltuklara da İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Muğla, Aydın büyükşehir belediye başkanlarını oturacak.

Kurultay’da ilk gün genel başkanlık, ikinci gün Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri için seçim yapılacak.

CHP LİDERİ KURULTAYA GELDİ


 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay’ın yapılacağı alana eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte giriş yaptı. Kılıçdaroğlu’nu genel başkan yardımcıları karşılarken, ‘Hak, hukuk, adalet’ sloganları atıldı. Söz ve müziği Ali Altay’a ait “İktidarın yolu Kılıçdaroğlu” şarkısı eşliğinde partilileri selamlayan Kılıçdaroğlu, kendisine ayrılan yere oturdu. Şarkıda, “Hak, hukuk, adalet, ruhunda asalet, yürüyor iktidara Kılıçdaroğlu” ifadeleri yer aldı.

EKREM İMAMOĞLU: GENEL BAŞKANIMIZ TARİHİ BİR MİSYON ÜSTLENDİ

CHP Kurultayı’nda gazetecilerin bulunduğu alana gelerek açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kurultayın iktidar kurultayı olduğunu söyleyerek, “Bu kurultay diğerlerinden çok farklı. CHP sadece kendisine oy veren insanlar için bir umut kurultayı yapmıyor. Muhalefet ruhunu temsil eden tüm insanları kapsıyor. Dolayısıyla sorumluluğu çok büyük. Bütün delegelerin bu sorumlulukla davranması gerekiyor” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu dönemde tarihi bir misyon üstlendiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Bizim genel başkanımız özelikle son yerel seçimlerde tarihi bir misyon üstlendi. Dolayısıyla bizim genel başkanımız ile ilgili zerre kadar sorgulayacağımız bir şey yok. Etrafında iyi bir yönetimle toplanmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.