CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, "Suriye'nin kuzeyinde bayraklarımızın sistematik olarak bazı karanlık el ve gruplar tarafından alçakça saldırıya uğraması kabul edilemez" dedi. 

Başarır'ın Meclis’te düzenlediği basın toplantısı başlamadan önce, kürsünün yanına Türk bayrağı yerleştirildi. 

İmamoğlu, Yavaş ve Tugay da Eğitim Maratonunda yer alacak İmamoğlu, Yavaş ve Tugay da Eğitim Maratonunda yer alacak

Başarır, Kayseri'deki olaylara işaret ederek, "Kayseri Valisi küçük çocuğun da Suriyeli olduğunu söyledi. Sayın Vali, burası Türkiye Cumhuriyeti. Burada tacize uğrayan bir çocuğun uyruğu tartışılmaz. Hangi uyruktan olursa olsun bir çocuğu taciz etmek, suçtur, ahlaksızlıktır, alçaklıktır. Bu ülkede bir valinin bunu söyleyebilmesi, utanç meselesi. O Vali istifa etmeli." ifadelerini kullandı.

"BUNLARI BESLEMEYİN DEDİĞİMİZDE..." 

Bu olaylarda tepki veren vatandaşları sağduyuya davet eden Başarır, şunları kaydetti: 

- Bu olaylardan sonra Suriye'nin kuzeyinde bayraklarımızın sistematik olarak bazı karanlık el ve gruplar tarafından alçakça saldırıya uğraması kabul edilemez. Kıbrıs olaylarından bugüne kadar böyle bir şeyi gördüğümüzü hatırlamıyorum. Biz bu grubu eleştirdiğimiz zaman, 'bunları beslemeyin, eğitmeyin, Suriye'yi karıştırmayın' dediğimiz zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Onlar Kuvayımilliye ruhuyla toplanan gruplardır.' demişti. Kuvayımilliye, Kurtuluş Savaşı vererek bu bayrağı ve Misakmilli sınırlarını oluşturmuştur. Onlar bu bayrak için canını vermiştir.

Başarır, Türkiye'de sayısı bilinmeyen milyonlarca sığınmacı bulunduğuna dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, Suriye'nin kuzeyindeki olaylara tepki göstermediğini söyledi. Başarır, "Bu utancı bu ülke hak etmiyor. Bu ülkenin bayrağına açıkça müdahale ediliyor, yırtılıyor, yakılıyor. Arabalar yakılıyor, vatandaşlarımız darbediliyor, canını zor kurtarıyor. Dışişleri Bakanı elinden gelse bunu yapanları koruyacak bir sakinlikte açıklama yapıyor. Yazıklar olsun" dedi. 

Sözcü