Pandemi döneminde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı Belediyesi’nin yoksullara sıcak yemek dağıtımı için kurduğu aşevlerinin hesaplarına el koyan AKP yönetimi, belediyelerin vatandaşın temel ihtiyaçları ve her türlü yardım için bağış toplamasını yasakladı.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre CHP’li Odunpazarı Belediyesi ihtiyaç sahibi yurttaşlara yardım için mayıs ayının başında, “2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu” gereğince idare adına bağış hesabı açılması için Eskişehir Valiliği’ne başvurdu. Başvuruyu reddeden Vallik, 1 Haziran’da Odunpazarı Belediyesi’ne gönderdiği yazıda İçişleri Bakanlığı’nın pandemi tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgelerini gerekçe gösterdi.Odunpazarı Belediyesi’ne valilik tarafından gönderilen yazıda, “İhtiyaçlarını karşılayacak kimsesi bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması süreci ‘Vefa Koordinasyon Grubu’ tarafından yönetilecek olup, bu grubun kararı, görevlendirmesi, koordinasyonu olmadan hiçbir kurum, kuruluş, SKT tarafından yardım talebi gerçekleştirilmeyecektir” açıklaması yapıldı.

BELEDİYELERİN KANUNİ HAKKI

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yardım toplama talebine Eskişehir Valiliği’nin red kararını ve bu kararına gerekçe gösterdiği İçişleri Bakanlığı’nın genelgelerinin iptali için Eskişehir İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Bağış toplama hakkının belediyelere kanunla verilmiş bir hak olduğunu dile getiren Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, şu ifadeleri kullandı:

“Herkes yardım yapabilir ama CHP’li belediyeler yapamaz deniyor. Bu akıl almaz kararın iptali için mahkemeye başvurduk. Alınacak kararın tüm Türkiye’de halkçı belediyelerin fakire fukaraya yardımının önünü açacağına inanıyorum.”CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de belediyelerinin yardım amaçlı bağış hesaplarına getirilen yasaklamaya tepki gösterdi. Çakırözer, “Bir yanda ekonomik buhran, bir yanda pandemi belası nedeniyle vatandaşlarımız büyük ekonomik sıkıntılar, yoksulluk içine düştü.Bu iktidarın tek derdi ise CHP’li belediyeleri çalıştırmamak. Önce belediyelerimizin aşevi hesaplarını resmen gasp ettiler. Şimdi de kanuni hakkını kullanmak isteyen belediyelerimize her türlü yardım amaçlı bağış hesabı açamazsın diyorlar. Bir yanda, ‘Açları da siz doyuruverin’ diyen siz değil misiniz? O zaman bırakın Belediyelerimiz hayırsever yurttaşlarımız ile birlikte ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın yanında olsun.”