Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir gündemi ve Çiğli Belediyesi projeleri hakkında bilgi vererek, interaktif şekilde izmirdesondakika’ya vatandaşlardan gelen soruları da yanıtladı.

Yaşadığımız son birkaç yılı düşünürsek İzmir depremi, orman yangınları yerel yönetimler geçmiş yıllara göre daha mı hayatın içinde?

 • Vatandaşla temasın olması bu durumlarda çok doğal, hızlı karar alıp çözümler üretebiliyoruz.  Devlet çok büyük bir kurum erişebilir mekanizmalar ise yerel yönetimler. Yerel yönetimlerin Türkiye’de daha fazla sesinin duyulması somut bir gerçek oldu. İzmir özelinde orman yangınları, deprem, sel , dolu, hortum felaketleri yaşandı. Geçmişte nerede bu hükümet diyorlardı. Nerede bu hükümetle her şeyi belediyeden bekleme dönemi ile yer değiştirmiş durumda. Özellikle pandemi de sosyal yardımlarla, vakıflarla dayanışıldı. Bugün geldiğimiz noktada toplum önce belediyeye ulaşmaya başladı.

Yurt konusuna gelirsek, Belediyeler normalde konunun muhattabı değildir. Belediyelerin görev alanına girmeyen hiçbir şey kalmadı. Güçlü bir sosyal boyutta eklenmiş oldu. Biz bundan mutluyuz aslında. Çiğli Belediyesi olarak pandemi bazı noktalarda bizi yavaşlattı ama bazı noktalarda hızlandırdı.

 HEM TASARRUF YAPIYORUZ HEM KAYNAK YARATIYORUZ

Bütçesini en öncelikli olarak pandemi , İzmir depremi gibi durumlardan en çok neye ayırdınız? İller bankasının verdiği gelir malum zaten tasarruf tedbirleri var belediyeler ek kaynak yaratacak durumlar yaratıyorlar siz hangisini yapıyorsunuz?

 • Hem tasarruf hem kaynak yaratma biz hepsini yapıyoruz. Gayrimenkul yönetimi de başta olmak üzere, arsalarımızı nasıl değerlendiririz onu düşünüyonuruz. Halkla ilişkiler çok önemli vatandaş ne diyorsa sistemde kayıt altına alınıp çözümlere ulaştırıyoruz halk masası kuruyoruz resmen. Dijitalleşmenin olanaklardan yararlanıyoruz. Çiğli’de belediyesinde herhangi bir müdürden randevu da alabiliyorsunuz. WhatsApp şikayet hatlarımızda var 100 başvurudan 93’üne döndük bu büyük bir oran bugün geldiğimiz nokta da çok daha iyi durumdayız. Belediyeyi borçla almıştık ve %22 kaynak arttırdık.

Yaşlılar, evde bakım gerektiren hastalar, sokak hayvanlar, parklar, bahçeler, meslek edinme kursları, sosyal belediyeciliğin getirdiği yapılması gerektiren işler en hissedilebilir artınız ne oldu?

 • 1992 de kurulmuş bir Belediye seneye 30’ncu yılını kutlayacağız kurumsal yapısında ciddi sıkıntılar vardı biz aldığımızda 7 tane organizasyon aşamasına ek yaptık. 3 yıllık bir belediyeyi kurumsallaştırdık. Halkla ilişkilerini güçlendirdik, dijital altyapısını geliştirdik. Eylem programını hayata geçiren bir belediye olduk. Evka-6 mahallesinde halk toplantımız var Şafak mesaisi yapıyoruz. Periyodik muhtar ziyaretlerimizde var.

Şafak mesaisi yaparken amaç nedir?

–          Eksikleri tespit etmek, Vatandaşa ‘’Günaydın’’ demek. Eylül ayı içerisinde bütün Çiğliyi neredeyse bitirdik. 26 mahalle var yılda 2 kere genel bir temizlik çalışması içinde katılmış oluyorum Pandemi vatandaşla aramızdaki buluşmayı etkileşmişti şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.  Benim dışımda kimseyi de eleştirmiyoruz. Siyaset yapmıyoruz vatandaşın sorunları ile ilgileniyoruz.

En çok şikayet hangi konuda geliyor?

 • Çöp, temizlik hassasiyeti var.  Abdül başkan ayda 20 bin ton moloz topluyor biz 75 bin ton topluyoruz yine de yetişemiyoruz. Yeni kentleşme bölgesi üstelik kaçak dökülüyor. Ciddi bir mücadelemiz var en çok bu yoruyor bizi.

 DERSİMİZİ ÇALIŞIYORUZ

Takipçilerimizden gelen mesajlarda ekonomi , işsizlik dışında Çiğl’iyi ilgilendiren konular kapsamında Evka -5 yolu, yokuş yukarı, dağ bölgesi diye notlarımı aldım ne diyorsunuz?

 • Belediyecilik genelde park, yol,, çöp toplamak üzerine, Çiğli özelinde bütçemizi ayırdığımı bizi yoran asfalt, taş 2 bin metrekare parke taş döşedik en az 40 tane yeni yol açtık. Yeni bir başlığımız var Tramvay, şoförler, esnaf odası ile istişare yapıp çalıştay yapacağız. Yayalar ve araçları ulaşım konusunda da rahatlatmaya çalışacağız. Asfalt en büyük problem ve bu ciddi maliyetler getiriyor. Biz yeni bir ürün gördük yamada kullanılan 10 cm bi alanı kesiyorsunuz kepçeyle kamyon atıyorsunuz 30 personel vs ciddi maliyet yeni teknoloji ürününü denedim inşaat mühendis olduğum için baya ilgilendim. Çalışıyoruz dersimizi.

Evka-5 te bir Müteahhiti yarım bırakıp kaçmış, Egekent’te altyapı kazısı var. Küçük Çiğli’de yağmurdan etkilenmişti. Daha el değmemiş noktalarda var. Egekent kazısı biter bitmez kapatılması gerekiyor. Harmandalına Büyükşehir asfalt atmaya başladı.

Kuş Çeşitleri ve flamingolar?

 • 298 kuş çeşidi var.  Flamingo ise 600 bin dünyada flamingo var biz de 100 bin flamingo var Dünya’nın  6’da 1 flamingosu Çiğli’de! Tuzla , kuş cenneti ,doğal yaşam parkı, 1.1 milyon insan doğal yaşam parkına geliyor. Kuş cenneti gerçekten bir efsane dünya yürüyüş gününde meclis üyelerimizle gezdik. Tuzla’dan rica ettik Tuzla’nın içini gezdik. Azmaklar var onları da gezdik Sasalı’da üretici pazarı var orada da böreğimizi yedik. günümüzü sonlandırdık. Dolayısı ile vatandaşlarımızı doğal yaşam parkı ve kuş cenneti gezisi yapmaya davet ediyorum.

Tanıtımı ile ilgili ne yapıyorsunuz?

 • Belgesel çektik 17 kasımda lansmanını yapacağız. Bölgeyi Unesco doğal mirası listesine sokabilirsek hepimiz için iyi olacak. İzmir’in kalbi yavaş yavaş Çiğli’ye atmaya başlayacak. Bürokrasi ve olağanüstü yaşanan olaylarda var. Güzel günler göreceğiz. Bütün bunların bulunduğu Sasalı bölgesini İzmir’e açmak için yeni bir çalışma yapıyoruz Rotary ile parklar yaptık bunlar gibi çalışmalarımız var. Doğal ürün ve gastronomik gelişmeleri de aktaracağız.

 SÜRECİ İZLİYOR VE GÖZLEMLİYORUZ

Katı atık depolama tesisi ve çöp sorunu hakkında ne söylemek istersiniz? Sorunlar tam olarak çözülmüş değil Harmandalı bölgesinde yarıklarda var dikey yapılaşma var 6.9 şiddetindeki bir depremin bunun sebebi ile de fay hattını daha fazla tetiklediğini ve heyelanın da olmasının riskini artırdığını söylemişti ve o bölgede insanlarda korku ile yaşıyor ne söylemek istersiniz?

 • Evet o bölge maalesef heyelan bölgesi. Çöp tesisi kaymayacak bu bir sorun olmayacak Büyükşehir’de bunu söyledi. 13-14 aydır bir kayma gözlemliyor z bu bölgenin imara açılmasını askıya aldık. Zaten çok fazla ruhsatlı bina da yok eski belediyeden ruhsat almış olabilirler. 2 blok var endişelendiğimiz geniş bir alan yok ama büyüyedebilir. Sonuç olarak raporun çıkması en önemlisi süreci izliyor ve gözlemliyoruz. Afet bölgesi yapılsın diye önerimiz oldu devletten bu konuda talepte bulunduk ama karşılık alamadık. Çevre bakanlığı ile görüşüp kentsel dönüşüme sokmak diyerek çalışıyoruz. Orada kayma devam ederken o evlerde kimsenin oturmasına müsaade edilemez. Ekonomik olarak katkı koymamız gerekiyor. Kaymanın yönü nasıl engellenecek o raporunda oluşması lazım ve vatandaşlara ne gibi bir yardım sağlayabiliriz. Zemin etüdü diye bir şey var bu onay almadan bir şey yapılamaz.

Çöp konusuna gelirsek, çöp Çiğli’de oldukça tartışma devam edecek. 1989 ylında projelendirilmiş 30 yıldır bu sorun var. Ödemiş, Bergama’daki tesisler hayata geçirildi ama acilen Menderes’teki tesisin açılması lazım üstelik son teknoloji olması lazım. Hızlı bir şekilde bu sorunu çözmeliyiz. 20 yıldır dökeceğimiz yere 30 yıldır döküyoruz .

Kentsel dönüşüm için Çiğli e durumda?

 • Yenide yapılsa özellikle 99 sonrası yapılan binalar daha sağlam diyebiliriz. Zemin etüdü olmayan yapı denetim olmayan yerde sağlam bina var diyemeyiz. Bütün yurttaşlarımızı bence teknik desteğe başvurmaları gerektiğini düşünüyorum. İmar arşivi düzenledik, elektronik ortama taşıyoruz. Temmuz ayında saha çalışmasına başladık. drone çekimi yaptık saha ve  arşivin üzerine bu ay içerisinde gönüllüler arıyoruz diyerek duyurduk. sisteme yükleyeceğiz bunun için eğitim vereceğiz.

Anket yaptırıyor musunuz?

 • 1 sene oldu yaptırmayalı. En büyük anket vatandaşlar birebir olmak daha başka. Sorun tespiti için yaptırıyoruz. Esas anket seçim! Yaklaşık 45 gündür 5300 kadına birebir anket çalışması yaptık. Kadınlar aş , iş , ne istemişlerse 20 kişilik ekibimiz 2 aydır geçen sene 3200 engelli haneyi ziyaret etmiştik. Beyaz baston ne lazımsa, görme engelli alfabeli kitaplar… Sadece sizin gördükleriniz değil vatandaşla ekstra birebir yapıyoruz.

 DEMOKRATİK SİSTEME GEÇMEK GEREKİYOR

CHP dışında başka partiden Çiğli Belediye Başkanı olur muydunuz?

 • Olmazdım. kişilerden çok parti ayrımı yapılıyor.1999 yılından beri aktif siyaset yapıyorum 20’nci senemde Belediye Başkanı oldum. İlçe Başkanlığı’da yaptım. Çiğli’de büyüdüm Çiğli’de yetiştim.  Hiçbir arkadaşımız partinin üzerinde değil. Mustafa kemal Atatürk’ün kurduğu partiye isim olarak önüne geçemezsiniz. Siyasetçi temsil ettiği kitleyi doğru aktarabiliyorsa, hizmet üretebiliyorsa o zaman başarır. x partiye kızgınlık olmaz. Kutuplaşma demokrasi için iyi değil. Hızlı bir şekilde demokratik bir sisteme geçip başkanlık sistemine yeniden geçmemiz gerekiyor bu kutuplaşma Türkiye’nin geleceğine dair insanların gençlerin umutlarını yitiriyor. Mevcut rejim ülkenin kırılganlığını artırıyor devlet krizine de dönüşebilir. Güçlerin ayrılıp tüm siyasi partilerin söz sahibi olduğu bir sistem hayal ediyoruz. Demokrasi yerelde başlar diyoruz.

20’ncı yıl da Belediye Başkanı seçildim dediniz en büyük sıçrayışınız bu mu oldu?

 • Bize kumpas olduğunu tüm Türkiye gördü. Belediye başkanlığı düşüncem de yoktu. Bundan pişman değiliz büyük bir tecrübe oldu. Elimden geldiğince mesaimin çoğunu buna ayırıyorum. Yaptığımız iş çok ulvi kolay değil. Hele bu dönemde… Bunu göğüsleyebilecek bilgi birikim kadromuz var.  Çiğli’de 5 yıl içerisinde sorunları çözeceğimizi dile getirmiştik, çoğunu da çözmüş durumdayız.