Parkın açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, İzmir ve İstanbul meclis üyeleri, gençlik ve kadın kolları ile vatandaşlar katıldı.

Veli Ağbaba: “Barış ve sevgi iklimini tüm Türkiye’ye yayacağız”

Açılış töreninde konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, “Gösterdikleri duyarlılıktan ötürü İzmir’imizin genç, partisine ve gençlerine bağlı Çiğli Belediye Başkanımız ile Kartal Belediye Başkanımız başta olmak üzere Çiğli İlçe Başkanımız Mert Özcan, Hüseyin Çetin ve İbrahim İncesu’ya teşekkür ediyorum. Bu parkı intikam duygusuyla değil yaşadığımız acıyı unutmamak için yaptık. 6 yıl önce Ankara’nın göbeğinde barış isteyen 104 insanımızı kaybettiğimiz büyük bir barbarlıkla karşılaştık. Bu saldırı, ülkemizin yaşadığı en büyük acı ve ayıplardan bir tanesi. Birilerinin siyasi geleceğini garanti altına almak için gerçekleşen bu katliamları ve acıları unutmayacağız. Bizim amacımız ülkeye; barışı ve kardeşliği getirmek. Siyasi kimliği, etnik yapısı ne olursa olsun bu toprağın hamurunda kardeşlik var o nedenle de bunu iktidara geldiğimizde başaracağız. Hekimhan’da dilin, dinin, etnik yapının, önemi yok. Tek değere bağlıdır Hekimhan, o da Atatürk ve burası ayrımcılığı bilmeyen bir ilçe. Umarım bu birliktelik tüm Türkiye’ye örnek olur. Biz parti tarihimizin en büyük katliamını yaşadık, ailelerimiz de büyük acı çekti ve çekmeye devam ediyor. Kardeşlerimizin amaçladığı barış ve sevgi, onların adı ile Hekimhan'da yaşayacak” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Onursal Adıgüzel: “Hep birlikte kucaklaşacağız”

Milletin tamamının kucaklaşacağı bir süreci başlattıklarını altını çizen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Cumhuriyet Halk Partisi gençlik kolları gerçek bir okul ve burada çok güzel dostluklar biriktiriyoruz. Dünya tarihinin en büyük katliamını yaşadık. Kardeşleri, anneleri, babaları mahkeme kapılarında adalet aramak zorunda bırakan bir sistemi yarattı bu iktidar. Biz asıl barışı, siyasi hırsları için Türkiye’de evlatları, anne ve babaları katliama kurban verenler hesap verdiği zaman yaşayacağız. Yeni bir süreci inşa edeceğiz ve ülkemiz o zaman kucaklaşacak. Diğer taraftan bu sürecin hayata geçmesi için bize destek olan Veli Ağbaba’ya teşekkür ederim. Çiğli Belediye Başkanımız geldi burada bir park inşa etti, Kartal Belediye Başkanımız da ona destek oldu, anıtları dikti. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Önümüzde çok önemli bir süreç var. Ekonomik krizdeyiz ve Genel Başkanımızın da dediği gibi eğer demokrasiyi, adaleti ve kucaklaşmayı sağlarsak ekonomiyi de düzeltiriz. 10 Ekim Katliamı için bu alanı hazırlayan Hekimhan Belediye Başkanımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Belediye Başkanlarımız iktidara geldiğimizde nasıl hizmet edeceğimizin ufak birer örneğini gösteriyor” diye konuştu.

Utku Gümrükçü: “Parkın yapımında görev almanın onurunu ömür boyu yaşayacağım”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Bu parkın bizim için üç manası var; Birincisi ben 18 yaşımı doldurduğum gün Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kollarına üye oldum. Aynı sizin evlatlarınız gibi kendimi bu partiye ve mücadeleye vakfettim ve 20 yıl sonra Cumhuriyet halk Partisi bana belediye başkanlığı görevini verdi. Bu parkı yapma görevini de ömür boyu bir onur olarak taşıyacağım. İkinci manası kardeşlik. 81 ilde birimizle ile kardeşiz, her dilden her kültürden insan bu Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün bayrağı altında yaşıyor. Bu kardeşlik kültürünü bundan sonraki süreçte de hep beraber yaşatmamız lazım. Hekimhan Belediyesi ile kardeş belediyeyiz. Çiğlimizde çok sayıda Malatyalı hemşehrimiz var. O karar meclisimizden oy birliğiyle geçti. Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekilimiz Hüseyin Çetin ve Çiğli Kent Konseyi Başkanı İbrahim İncesu da Malatyalı. Çiğli ile Hekimhan’ın bir kardeşliği var ve bunu da yaşatmak istedik. Üçüncüsü barış. Türkiye’nin en büyük ihtiyacı barış ve 10 Ekim’de 104 kardeşimiz Ankara’da hayatını kaybetti ve yüzlerce yurttaşımız da yaralandı. Milletimiz bu acıyı birilerinin siyasi hırsları yüzünden yaşadı. Çiğlililer olarak bu acıyı derinden yaşadık. Asistanım Burcu hanım ve Sosyal Yardım İşleri Müdürümüz Yunus bey; ikisi de o patlamamda yaralananlar arasındaydı. İki arkadaşımızla da çok yakın çalışıyoruz. Barış vurgusu Çiğli’de yaşadığı gibi bu parkta da yaşayacak” dedi.

“Barışa olan inancımız sürüyor”                                                                                                                                       

Dosta ve düşmana birlik ve beraberlik mesajı verdiklerini kaydeden Başkan Utku Gümrükçü, “Hep birlikte dosta düşmana birliğimizi, kardeşliğimizi ve barışa olan inancımızı ilan etmiş olduk. Umarım bu parkta oynayan çocuklar hem kardeşlerimizi yüreklerinde yaşatır hem de Türkiye’nin geleceği için birer Barış Güvercini olurlar” ifadelerini kullandı.

Enver Kiraz: “Hekimhan da Çiğli gibi çağdaş bir kent”

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “10 Ekim aileleri buranın ev sahibi, 74 aydır o acıyı her gün yaşamaya ve gözyaşı dökmeye devam ediyorlar. Bugün Hekimhan için çok güzel bir kazanım gerçekleşti. 10 Ekim’de kaybettiğimiz canlarımızın adı burada yaşayacak. Türkiye genelinde 104 canımızı kaybettik hiç birini birbirinden ayırmak mümkün değil. O an Malatyalı 20 genç kardeşimiz de, bunun için de 12 kardeşimiz ise Cumhuriyet Halk Partisi ile yol yürüyordu. Kardeşlerimizin acısı bende hala tazeliğini koruyor.  Bir ağabey olarak onları çok özlüyorum. Yoldaşları ve yol arkadaşları olarak onları sevgiyle, il başkanları olarak da onur ve gurur ile anıyorum. Genel Başkan Yardımcılarımız Veli Ağbaba ve Onursal Adıgüzel’e teşekkür ederim. Hekimhan da Çiğli ve İzmir gibi çağdaş bir kent. Çiğli Belediye Başkanımız Utku Gümrükçü’nün bu parkta katkısı çok fazla, kendisine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Turan Karadağ: “Dayanışması için Utku Başkanımıza teşekkür ederim”

Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ, “2015 yılında Ankara Gar katliamında 104 kardeşimizin katledilmesini lanetliyoruz ve onlara Allahtan rahmet diliyoruz. Bundan 2 yıl önce Hasançelebi’de yine 12 kardeşimiz için ağaçlandırma çalışması yaptık. Çiğli Belediye Başkanımız Utku Gümrükçü’nün katkılarıyla bu parkı yaptık. Huzurlarınızda kendisine ve Kartal Belediye Başkanımıza yaptırdığı anıt ve mezarlar için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gökhan Yüksel: “Ailelerin yanında olmak istedik”

Açılışa katılan İstanbul Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, “Gençlik Kollarındaki kardeşlerimizi kaybettik. Gençlik kollarından gelen bir kardeşleri olarak onların yanında olmak, ailelerin acısını paylaşmak istedik. O gün ülke olarak ağladık ama ben şu anda Türkiye genelinde hayatını kaybeden 104 can için çok üzgün ve acı içindeyim. Ailelerimizin tekrar başı sağ olsun, gençlerimizin mekanı cennet olsun” dedi.

Abdullah Bakış: “Hem evlatlarımızı hem de hukuk ve demokrasiyi elimizden aldılar”

Patlamada çocuklarını kaybeden aileler adına konuşan Abdullah Bakış, “2015’te evlatlarımızı, eşlerimizi, anne ve babalarımızı kaybettik. Katliamın üzerinden 74 ay geçti ama bizim acımız dinmedi, özlemimiz azalmadı. 74 aydır suçluların cezalandırılması isteğimiz karşılık bulmadı. Hak ve adalet arıyoruz ama her mahkemede elimiz boş kalıyor. Verilmeyen kararlar neticesinde her mahkemede bir kez daha yıkılıyoruz. Anladık ki hem barış güvercinlerimizi hem de hak, hukuku ve adaleti elimizden almışlar. Evlatlarımız için park yaptıran Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye ve kabirlerini yaptıran Kartal Belediye Başkanımız Gökhan Yüksel’e teşekkür ediyorum” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.