Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün öncülüğünde Çiğli Rotary Kulübü’nün katkılarıyla Kaklıç’ta projelendirilen Oyuncak Kütüphanesi büyük bir coşkuyla açıldı. Açılışa Rotary Kulübü Dünya Başkanı Shektar Mehta ve eşi Roshi Mehta, Çiğli Rotary Kulübü Başkanı Hasan Zaim Göncü, 2440. Bölge Dönem Guvernörü Nedim Atilla, Kaklıç Mahalle Muhtarı Mehmet Aydoğdu, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları, Kaklıçlı vatandaşlar ve çocuklar katılım gösterdi. Tören, Atatürk ve silah arkadaşları anısına yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Çocukların sevgi gösterisini karşılıksız bırakmayan Başkan Utku Gümrükçü, Oyuncak Kütüphanesinin işleyişi hakkında bilgi verdi. Tören, tüm katılımcıların ve çocukların yer aldığı kurdele kesimi ile sona erdi.

Raflardaki 1000 oyuncak çocukları bekliyor

İlk etapta 1000 oyuncak ile hizmet verecek kütüphane raflarına kısa süre içerisinde hikaye kitapları da eklenecek. Çiğli Belediyesi’nin bu hizmetinden yararlanmak isteyen çocuklar kütüphaneye gelerek kayıt oluşturduktan sonra dilediği oyuncağı veya kitabı alabilecek. Oynadığı oyuncaktan sıkılan veya okuduğu kitabı bitiren çocuklar kütüphaneye giderek değişim de yapabilecek.

Shektar Mehta: “Çiğli için elimden geleni yapacağım”

Çiğli’de bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Rotary Kulübü Dünya Başkanı Shektar Mehta, “Bu güzel kalabalık ile birlikte Çiğli’de olmaktan dolayı çok mutluyum. Kaklıç’ta hayata geçirilen Oyuncak Kütüphanesi, maddi imkansızlıklardan ötürü istediği oyuncağı satın alamayan çocukların o oyuncaklara ulaşma imkanı bulduğu çok güzel bir proje. Kütüphane mantığı ile işleyecek olması da çocuklarımıza paylaşmanın güzelliğini öğretecektir. İzmir’de ve Türkiye’de tüm belediyelerin hayata geçirmesi gereken değerli bir çalışma. Bu anlamda Belediye Başkanı Sayın Utku Gümrükçü’nün Rotary Kulübümüz ile gösterdiği dayanışmayı çok kıymetli buluyorum. Bundan sonraki süreçte Çiğli'de hayata geçirilecek projeler için elimden geleni yapmaya hazırım. Tekrar Türkiye'ye geldiğimde Türkçe öğrenip çocuklarla bol bol sohbet edeceğim. Sözlerimi tamamlarken Sayın Başkan Utku Gümrükçü’ye ve onun nezdinde tüm belediye çalışanlarına gösterdikleri misafirperverlikten ötürü bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi.

Başkan Gümrükçü: "Çiğlimizin çocukları gülecek"

Çocukların yüzündeki gülümsemeye vesile olmanın kıymetli olduğunu belirten Başkan Gümrükçü, "Çiğli Belediyesi olarak, çocuklarımıza iyiyi, güzeli, paylaşmayı, dayanışmayı, doğaya saygıyı, insan ve hayvan sevgisini öğretmeyi sorumluluk kabul ediyoruz. Bu anlamda geliştirici olacağına inandığımız Oyuncak Kütüphanesi projesi üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Çiğli Rotary Kulübü'nün katkılarıyla Oyuncak Kütüphanelerinin ilkini merkeze uzak mahallelerimizden Kaklıç’ta hayata geçirdik. Kaklıçlı çocuklarımız boş vakitlerinde burada güvenli bir şekilde sosyalleşebilecek. Eğlenceli vakit geçirirken kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak etkinliklere katılabilecek. Desteklerinden ötürü Rotary ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyemizden 3 otobüs aldık. Rotary ile birlikte bu otobüsleri Oyuncak Kütüphanesi şeklinde dizayn edeceğiz. Projemizin ikincisini Köyiçi Mahallemizde hayata geçireceğiz. Oyuncak Kütüphanelerinin daha fazla çocuğa ulaşabilmesi için kentimizin tüm paydaşlarını dayanışma içerisinde olmaya davet ediyorum. Omuz omuza vererek Çiğlimizin çocuklarının daha mutlu bir hayat sürmesini sağlayabiliriz" diye konuştu.

Nedim Atilla: “Çiğli bizim canımız”

2440. Bölge Dönem Guvernörü Nedim Atilla, “Bizler insanlığa hizmet için bir araya gelmiş kişileriz. Rotary olarak bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Utku Başkanın gösterdiği yakınlık bizleri Çiğli için ekstra motive ediyor. Oyuncak Kütüphanesi projesinin bütün ilçelerde hayata geçirilmesini umuyoruz. Çiğli’nin gelişimi için hayata geçirilecek projelere destek olmaya hazırız” dedi.

Hasan Zaim Göncü: “Çiğlili çocuklar çok şanslı”

Oyuncak Kütüphanesi projesine paydaşlık yapmaktan dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Çiğli Rotary Kulübü Başkanı Hasan Zaim Göncü, “Çiğlili çocuklar Utku Gümrükçü gibi bir belediye başkanına sahip oldukları için çok şanslılar. Utku Başkan, onların mutlu ve güvenli bir yaşam sürmesi için elinden geleni yapıyor. Son olarak Kaklıç’ta güzel bir projeye imza attı. Çocuklarımızı mutlu eden bu projeye paydaşlık yapmaktan dolayı mutluyuz. İş birliği içerisinde hareket ederek diğer mahallelerimizde de Oyuncak Kütüphanelerini hizmete açacağız” diye konuştu.

Mehmet Aydoğdu: “Mutluyuz”

Açılışta söz alan Kaklıç Mahalle Muhtarı Mehmet Aydoğdu, “Oyuncak Kütüphanesi Projesinin ilk olarak Kaklıç’ta hayata geçirilmesinden dolayı mutluyuz. Çocuklarımızın mutluluğuna vesile olan Belediye Başkanımız Sayın Utku Gümrükçü ve Rotary ailesine mahalle sakinlerim ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Göreve geldiği günden bu yana mahallemizle yakından ilgilenen Utku Başkanımızın diğer ihtiyaçlarımızı da en kısa sürede karşılayacağına inanıyoruz” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.