Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in, “Türkiye Suriye topraklarına girecek” açıklamasını “palavra” diyerek bir kez daha eleştirdi. Davutoğlu, “48 saat oldu, Suriye’ye girdik mi? CHP Genel Sekreteri’nin bu açıklaması ne kadar palavra ise, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun emekli ikramiyesi sözü de o kadar palavra. Bunlar palavra atıyor” dedi.

Davutoğlu, AK Parti’nin Hatay mitinginde konuştu. Davutoğlu, Hataylılara, “Sizlerden sadece oy talep etmek için değil, destek talep etmek için gelmedik. Sizlerle birlikte Orta Doğu’ya seslenmek için geldik. Halep, Musul, Bağdat’ı… 'barış şehri' yapın diye haykırmaya geldik” dedi.

Hatay’ın AK Parti davasında önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, darbe vesayetini, başörtüsü zulmünü birlikte aştıklarını vurguladı. Davutoğlu, “Bu ateş çemberi içinde demokrasi ve birliğiyle ayakta olan tek ülke Türkiye'dir. Darbelere son verdik mi? AK Parti birlik ve vahdet demektir. Başörtülü kardeşlerimiz Meclise girdi mi? Bunları hep birlikte aştık” dedi.

-SURİYE VURGUSU-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, “Suriyelileri geri gönderelim” sözleri üzerinden eleştiren Davutoğlu, “Bunu söylemek kolay. Ya o Suriye'den gelen yetimler için?” diye sordu.

Davutoğlu şöyle dedi: “Suriye'de zulüm ve katliamlar yaşandı. 400 bin kardeşimiz şehit edildi. 5 milyon Suriyeli ülke dışına kaçtı. Hiçbir zaman ayrım yapmadık. Kapımıza kim geldiyse mazlum olarak sahip çıktık. Sen Türkmen misin, Kürt müsün, Sünni misin diye sormadık. Müslüman veya Hristiyan mısın diye sormadık. Mazlumu zalime teslim etmedik. Kılıçdaroğlu Suriyelileri geri göndermek istiyor, Hataylılar Kılıçdaroğlu'na ders vermeye hazır mısınız? Bunlar şimdi bize ‘Suriyeliler bize yük oluyor’ diyecekler. Bizim için sadece mazlumlar var. Biz mazlumların yanında, zalimlerin karşısında olacağız. Kim buraya gelirse gelsin. Onlara aynı mesajı verin. 'Biz mazlumları evimizde de ağırlarız' deyin. Kılıçdaroğlu’na deyin. Bahçeli’ye deyin. Hatay bir insanlık dersi verdi. Bir insanlık tarihi yazdı.”

-"SURİYE’YE GİRMEDİK PALAVRA ATIYORLAR"-

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in, Türkiye’nin Suriye’ye gireceği yönündeki açıklamasını anımsatan Davutoğlu, “48 saat oldu. Suriye’ye girdik mi? Bunların hepsi palavra. Gürsel Tekin’in açıklamaları ne kadar palavraysa, Kılıçdaroğlu’nun emekli ikramiyesi de o kadar palavra” diye konuştu. Davutoğlu, CHP ve genel başkanına eleştirilerini seçim bildirgesi, Suriye ve Gezi olayları üzerinden sürdürdü.

-TÜRKMENLERİ ASLA TESLİM ETMEYECEĞİZ

Başbakan Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi de Türkmenler üzerinden eleştirdi. “Türkmenleri asla teslim etmeyeceğiz" diyen Başbakan, “Bahçeli'ye ben sordum. ‘Bayırbucak'tan gelen Türkmenleri veremezsiniz’ demedi. Biz gelen o Türkmen kardeşlerimizi zalim Esed'e teslim eder miyiz. Allah şahit olsun tek Türkmen kardeşimiz zalimlere teslim edilmeyecek” diye konuştu.

“Hatay bizim namusumuzdur” diyen Başbakan konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Bu topraklarda başka bir ülkenin sözcüsü olmaz. Kılıçdaroğlu soruyor; ‘neden İsrail Suriye'de büyükelçimiz yok?’ diye. İsrail askerleri postalları ile Mescid'i Aksaya basan, Gazzeli çocukları öldüren bir devlette büyükelçi bulundurmayız. Kendi halkını öldüren Suriye rejimi ile dost olur muyuz, büyükelçilik bulundurur muyuz. Mısır'daki darbeciler ile problemimiz var o yüzden Mısır'da da büyükelçimiz yok. Hatay Türkiye toprağıdır. Ebediyete kadar Türkiye'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin toprağı kalacaktır. Gazi Mustafa Kemal, ‘Hatay bizim namusumuzdur’ demişti. Bu topraklarda kimse başkasının sözcüsü olamaz.

-KAZANAMAYAN İSTİFA ETSİN

Davutoğlu, bir kez daha siyasi rakiplerine, “7 Haziran seçimlerini kaybeden istifa etsin” çağrısını yineledi. Davutoğlu, “İngiltere'de seçimi kaybeden üç muhalefet lideri de istifa etti. Ben buradan, Hatay'dan meydan okuyorum. Eğer AK Parti 7 Haziran'da en güçlü parti olarak çıkmazsa, tek başına iktidar olmazsa, ben açıklıyorum 8 Haziran'da istifa edeceğim. Bahçeli 12 seçim kaybetti, Kılıçdaroğlu da kaybetti. 8 Haziran'da istifa edip bırakıp gidebilirler mi? gidemezler” dedi.