AKP iktidarının “Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağı” söylemiyle duyurduğu Karadeniz’deki doğalgaz rezerviyle ilgili müjdenin üzerinden bir yıl geçti. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ağustos 2020 tarihinde açıkladığı doğalgaz müjdesi, faturalarda indirim beklentisine neden olurken yurttaşlar her ay düzenli olarak zamlarla karşılaştı. Bir yılda elektrik, akaryakıt ve doğalgaza toplam 35 kez zam yapıldı.


CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, doğalgaz müjdesinin ardından enerji faturalarına gelen zamları, yaptığı çalışmada derledi. CHP’li Akın’ın çalışmasında şu tespitler yer aldı: “Karadeniz doğalgazıyla ilgili verilen müjdenin ardından Türkiye’nin eksen değiştireceği ve yeni bir dönemin başlayacağının söylenmesine karşın bugün gelinen durum tam tersi bir tabloyu gösteriyor. Bir yıl içinde Türk Lirası yaklaşık yüzde 20 oranında değer kaybetti. Faturaların düşeceği beklentisi ise her ay yapılan zamlara dönüştü. Müjdenin verilmesinin üzerinden geçen 12 ayın 12’sinde zamlar durmadı. Bir yıl içinde akaryakıt ürünleri, elektrik ve doğalgaz olmak üzere enerji faturaları tam 35 kez zamlandı.

AKARYAKIT ÜRÜNLERİNE 25 KEZ ZAM

Doğalgaz müjdesinin verildiği Ağustos 2020 tarihinden bu yana akaryakıt ürünlerine toplam 25 kez zam yapıldı. Eşel mobil sistemiyle gerçek zamların yansıtılmamasına karşın pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde benzin 11 kez, motorin 8 kez, LGP otogaz ise 6 kez zamlandı.

ZAMLAR FATURALARI AYLIK 205 LİRA ARTIRDI

Doğalgaz müjdesinin ardından ısınma amaçlı yapılan ortalama bir aylık 300 metreküp doğalgaz tüketimi ve ortalama bir hanede yapılan 230 kilovatsaat elektrik tüketimi ile ayda bir depo benzin kullanan bir kişinin enerji faturaları ortalama 205 lira arttı. Vatandaş indirim beklerken, yalnızca bir yılda doğalgaz, elektrik ve akaryakıttan oluşan enerji faturaları aylık 205 lira arttı.DOĞALGAZA 7 DEFA ZAM YAPILDI

Müjdenin verildiği Ağustos 2020’den bugüne kadar doğalgaz faturalarına peş peşe zamlar yapıldı. Konutlarda kullanılan doğalgaz tarifesine 1 Ocak 2021’den itibaren Haziran 2021’e kadar her ay yüzde 1’er ve 1 Temmuz 2021 tarihinde ise yüzde 12 oranında zam yapıldı. Doğalgaza yapılan zamların toplamı yüzde 18,88 oldu.

Benzer bir şekilde doğalgaz müjdesinin verildiği Ağustos 2020 tarihinden bugüne kadar elektrik faturaları ise 3 kez zamlandı. Konutlarda kullanılan elektrik tarifesi 1 Ekim 2020 tarihinde yüzde 5,75, 1 Ocak 2021 tarihinde yüzde 6 ve son olarak 1 Temmuz 2021 tarihinde yüzde 15 oranında zamlandı. Müjdenin ardından elektrikte yapılan zamların toplamı yüzde 29,76 oranında gerçekleşti. Buna göre bir hanenin ortalama 230 kilovatsaat tüketimi yapılan zamlarla aylık yaklaşık 52 lira arttı.