Önceki analizler, büyük ölçüde uydu görüntülerine dayanarak vahşi yaşam alanlarını tanımlamış ve Dünya yüzeyinin yüzde 20 ila 40'ının insanlardan çok az etkilendiğini tahmin etmişti. Yeni çalışmanın arkasındaki bilim insanları, ormanların, savanların ve tundranın yukarıdan sağlam görünebileceğini, ancak zeminde hayati türlerin eksik olduğunu savunuyor.

'YIKICI BİR SONUÇ'

Çalışmanın baş yazarı Dr. Andrew Plumptre, "Bozulmamış habitat olarak kabul ettiğimiz şeylerin çoğu, insanlar tarafından avlanan türler veya hastalıklar nedeniyle kayboluyor. Oldukça korkutucu, çünkü gerçekten işleyen ve tamamen bozulmamış ekosistemlere sahip yerlerin ne kadar eşsiz olduğunu gösteriyor" dedi. Çalışmaya katılan Almanya'daki Eberswalde Sürdürülebilir Kalkınma Üniversitesi'nden Prof. Dr. Pierre Ibisch, "Dünyada ekosistemlerin yalnızca yüzde 3'ünün bozulmamış olduğunu görmek yıkıcı bir sonuç.

Bizi geleceğe taşıması için doğaya önemli ölçüde daha fazla alan vermemiz gerekiyor" dedi. Queensland Üniversitesi'nden Prof. Dr. James Watson ise söz konusu sonuçları, "Bu bozulmamış yerleri korumak için çaba sarf etmek çok önemli” dedi. (BirGün)