Ankara-Şam hattında uzun süredir askıda olan normalleşme adımları, karşılıklı açıklamalarla hızlanıyor. 

Gürcistan'ın AB'ye katılım süreci askıya alındı Gürcistan'ın AB'ye katılım süreci askıya alındı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın "Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak ve garanti edecek Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirecek tüm inisiyatif ve girişimlere açığız" sözleri hatırlatılarak "Suriye ile diplomatik ilişkiler kurulur mu?" sorusuna şu yanıtı vermişti:

"Kurulmaması için hiçbir sebep yok. Geçmişte nasıl birlikteysek yine aynı şekilde birlikte hareket ederiz. Ve Suriye’nin içişlerine karışmak gibi bir derdimiz olamaz. Suriye halkı bizim kardeş halklar olarak beraber yaşadığımız bir topluluk. Biz Suriye ile ilişkilerimizi geçmişte çok çok canlı tuttuysak, ailece görüşmelere varıncaya kadar biliyorsunuz sayın Esed’le biz görüşmeleri yaptık. Yarın olmaz diye bir şey kesinlikle mümkün değil, yine olur."

Suriye yönetimine yakın El Vatan gazetesi, Suriyeli ve Türk yetkililerin 12 yıldır kesik olan diplomatik ilişkilerin yeniden tesisi için yakın zamanda Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir araya geleceğini yazdı.

Suriyeli kaynaklara dayandırılan haberde, uzun süredir askıda olan görüşmelerin yeniden başlaması için talebin Türkiye'den geldiği kaydedildi. Kaynaklara göre Ankara, Rusya ve Irak'la temas kurarak, Suriye ile üçüncü tarafların yer almadığı basına kapalı bir toplantı ayarlanmasını istedi.

El Vatan, Türkiye ve Suriye arasındaki yakınlaşmanın Suudi Arabistan dahil Arap ülkelerinden, Rusya, Çin ve İran'dan da büyük destek gördüğü değerlendirmesini aktardı.

İki ülkenin savunma ve dışişleri bakanları, 2022'de bir araya gelmiş ancak görüşmeler kesintiye uğramıştı. Esad yönetimi defalarca normalleşme için Türk askerinin Suriye topraklarından çekilmesini şart koşmuştu.

Sözcü