24 Nisan'da Gökçek'le Ne Konuşuldu?

SOL - Haber Merkezi 2013 yılı 17 Aralık tarihli haberinde;

30 Nisan 2017 Pazar 18:47
24 Nisan'da Gökçek'le Ne Konuşuldu?

Gazi Üniversitesi, Ankara Ulaşım Ana Planı’yla ilgili haberimizi hiçbir iddiaya yanıt verme gereği duymadan yalanladı. Üniversite, sadece haberimizi değil AUAP ile ilgili kendi çıkardığı broşürdeki bilgileri bile yalanlamış oldu. deniyor.


Ankara Ulaşım Ana Planı ile ilgili soL Gazetesi'nde çıkan habere ilişkin açıklama yapan Gazi Üniversitesi , iddiaların asılsız olduğunu savundu. Ancak açıklamada, gerek planla ilgili gerekse icra heyetinde yer alan öğretim üyeleiryle ilgili hangi iddiaların asılsız olduğuna dair tek bir satır bile yer almadı.


Gazi Üniversitesi, üniversite ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü ortaklığında yürütülmekte olan, Ankara Metropoliten Alanı ve Yakın Çevresi Ulaşım Ana Planı (AUAP) için ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu savunan Gazi Üniversitesi açıklamsaında, projede görev alan öğretim üyeleri hakkında ortaya atılan iddiaların da gerçeği yansıtmadığını öne sürüldü. Açıklamada projenin revizyon nazım kentsel planlama ya da trafik mühendisliği çalışması olmadığı belirtilerek şu ifadelere yer verilmişti.


“2008 yılına kadar olan ulaşım yatırımları ve gelişim stratejileri ile ilgili olarak mevcut durum ve analizi ve gelecek senaryoları üzerinden hareket edilmektedir. Üniversitemiz, proje kapsamında tanımlanan kalemler üzerinde çalışmaları yürütmektedir. Üniversitenin herhangi bir proje ya da planı onaylama yetkisi olmayıp, onay yetkisi ilgili kanunlar uyarınca Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne aittir.”


Ancak Gazi Üniveristesi’nin haberimize konu olan broşüründe AUAP’nin 2038  kent bütünü  planıyla bütünleşik olduğu belirtiliyordu.


Öte yandan, proje icra heyetinde bulunan Prof. Dr. Reşat Kasap’ın AKP tarafından Rize belediye Başkanlığına aday gösterilmesi dikkat çekti. Haberimizde de plan çalışmasını yürüten öğretim üyelerinin “ödüllendirildiğin edikkat çekiliyordu.


Daha öncesinde de haberlerine yer verdiğimiz Ankara ulaşım ana planı muamması devam ediyor.Milletvekillerinin soru önergelerine cevap verilmezken, Aylin Nazlıaka, Ana plan muammasınıbir soru önergesini Meclis Gundemine  taşıdı. Ama bir cevap verilmedi.Bakalım Gazi üniversitesi Rektörü İbrahim Uslan'ın önceki yıllarda ve kendi dönemlerinde başlatılan bu çalışma ile ilgili bir açıklamada bulunacak mı ? Duruş gazetesi olarak konunun takipçisiyiz.


Gazi Üniversitesi Rektörünü  açık  basına yaptığı açıklamada; Ankara  ulaşım ana planı 2038 'in Ulaştırma Bakanlığında,  "onay" aşamasında olduğunu belirtmesine rağmen; Ana planın 13 ocak 2017 tarihli , 116 sayılı ABB meclisi  kararı ile  yürürlüğe girmesi ve kesinleşmesi ikircikli bir durum yaratmış ve kamuoyu nezlinde bir netlik getirilmemekle birlikte; bu planın, ilgili bölüm başkanlığı akademik kurulu  tarafından onaylanan ve kabül edilen bir proje olmadığı yönünde karar alındığı  da basına yansımıştı.


Soruyoruz:


1. Gazi üniversitesinde atanan 

bir yönetici ekibiyle yapılan ana plan paftaları, 

analitik etüd ve analiz çalışmaları hangi rektör

zamanında  başlamış ve hangi tarihte  Belediyeye teslim

edilmiştir.? Belediye tarafından ilgili üniversite

yönetimine  bu iş için  şimdiye kadar ne kadar

bir ödeme yapılmıştır?


2.Planı yapan yönetim ekibi

hakkında; cemaat iltisakcılığı bağlamında

açılan  bir  idari soruşturma ,

savcılığa  veya  üniversiteye yapılan

herhangi  bir şikayet/ihbar  bulunmakta mıdır?


3.Ulaştırma Bakanlığına ne

zamandan beri, Kent bütünü  ulaşım ve imar 

planlarını  kesin "onama"  yetkisi verilmiştir

? Yoksa, Ankara için yapılan iki farklı ana ulaşım

planı ve  analiz- etüd setimi vardır?


4.Ankara çevre düzeni planı

2038  "Ana planı"  kapsamında ilan edilen

Ulaşım ana şeması içinde; ODTÜ ve AOÇ içinden

geçirilmesi düşünülen yeni anayol bağlantıları var

mıdır?  Yürürlükteki Ana plan 2038 çevre düzeni

çalışması ile ;  Kent bütünü kapsamında, alt

ölçekli yapılacak her  nazım imar planı

değişiklerinde ve derdest  idare mahkemesi dava

süreçlerinde, olması gereken  "hukuki 

bağlayıcılığı"  temel ilkesine aykırı, 

üniversite  veya belediye tarafından alınmış

bir  karar var mıdır ? Varsa  bu uygulamanın

gerekçesi nedir?


5.Onaylı yeni ana planda; geniş anayollar ağı ile örülen Ankara kenti için,  aynı anda 11 yeni metro hattının plana işlenmesinin samimilik  ve teknik  fizibillite açısından  bir anlamı var mıdır?


6. Ana fiziki plana temel teşkil etmesi gereken analiz etüd ve ulaşım etüd  çalışmaları Gazi üniversitesi plan ofisi tarafından mı yapılmıştır.?


Ve.....24 Nisan 2017 pazartesi günü Büyükşehir belediyesinde, Odalar ve Gazi üniversitesi temsilcileri Gökçek'le ne konuştu ve nasıl ağırlandı?

Aradan geçen süre içinde neden konuşulmuyor ve basın açıklamasında bulunulmuyor? Bir ana plan bağlayıcılık açısından ikiye mi bölündü aranızda yoksa birbirine paralel  iki ana plan vardı da birbirine mi karıştırılıyor dersiniz!!

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cüneyt 2017-04-30 19:53:23

bomba haber.Danışıklı dövüş günyüzüne çıkmaya başladı.resimdeki kişi Mahmut bey değil mi?

Avatar
remzi 2017-04-30 19:58:44

2 sene sonra açıklarlar.

Avatar
Hüseyin ONAT 2017-05-02 00:58:16

http://www.emlakadresi.com/haber/odtude-3-transit-yol-gundemde-19710.html
ODTÜ konuşulmuştur.

Avatar
ARİF 2017-04-30 23:14:30

Utanmazlığa binayen çıkar işbirliği.

Avatar
ramazan ağar 2017-05-02 11:05:56

Planlamayı cahile değiş işi ehline teslim edeceksin...sözkonusu birde Ankara ise! ve hedef yılı 2038 ise :-)

Avatar
Mehmet Ali Ayhan 2017-05-02 12:07:45

Evlâdım yeni konu bulamdında mi eski yazılarını işitip işitip getiriyorsun

Avatar
ilhami 2017-05-05 14:23:45

İptal davası açma süresi zaman aşımına uğratıldı.Odalar ile gazi üniversitesi paslaşması ile kamuoyu uyutuldu.Tek konuşanda Tahir hocaydı.

Avatar
Tahir Kapak 2017-04-30 20:05:45

http://www.ulasimanaplani.gazi.edu.tr/ankara-ulasim-ana-planinda-sona-dogru/

Misafir Avatar
şehriye 2017-05-02 14:31:22 @Tahir Kapak

Bazıları, bazı şeylerin bazı yerlerde yayınlanmasını istemez. İşte o şeylere haber diyoruz.”

John KEANE, Siyaset Bilimi Profesörü

Beğenmedim! (1)