A Takımı, Keçiören’de polis gözetiminde pazar esnafını darp etti: “Apaçık Kürt düşmanlığı bu”

Ankara Keçiören'de Etlik Semt Pazarı'nda dolaşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'un emirleri doğrultusunda "meşhur A Takımı" yine bir saldırının faili oldu. Ana akım medyaya "müşteri-esnaf kavgası", "ezik şeftali kavgası" gibi başlıklarla sunulan saldırıda 4 kişi yaralandı. Saldırganlar hakkında hiçbir işlem yapılmazken saldırıya uğrayan Mücahit Sütçü adlı yurttaş, hastaneye gitmesinin ardından gözaltına alındı. Sonrasında ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Saldırının ardından Keçiören'e giderek Sütçü'nün kardeşi ve akrabalarının da olduğu ve bir kısmının saldırnın canlı tanığı olduğu bir grupla konuştuk. Saldırının öncesine saldırı anına ve sonraki sürece dair detaylar haberde

25 Ağustos 2021 Çarşamba 09:00
A Takımı, Keçiören’de polis gözetiminde pazar esnafını darp etti: “Apaçık Kürt düşmanlığı bu”

Ankara Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un belediyeye işçi kılığında soktuğu kişilerden oluşan ve asıl olarak Altınok’un tetikçiliğini yapan A Takımı adlı çete, yeni bir saldırıyla yine sahnede. Hak mücadelesi yürütenlere saldırmaktan gerici yaşam biçimini dayatmaya kadar çeşitli görevleri üstlenen çetenin yeni saldırısı Etlik Semt Pazarı’nda pazar esnafına karşı oldu.

Ana akım medyaya “müşteri-esnaf kavgası”, “ezik şeftali kavgası” gibi başlıklarla sunulan ve 23 Ağustos’ta gerçekleşen saldırıda 4 kişi yaralandı. Saldırganlar hakkında hiçbir işlem yapılmazken saldırıya uğrayan Mücahit Sütçü adlı yurttaş, hastaneye gitmesinin ardından gözaltına alındı. Sonrasında ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Saldırının üzerinden Keçiören’e giderek Mücahit Sütçü’nün kardeşi ve akrabalarının da olduğu bir grupla konuştuk. Konuştuğumuz grubun çoğu da aynı Mücahit Sütçü ve kardeşi Emre Sütçü gibi pazar esnafı. Bir kısmı saldırının canlı tanığı. Tanıklar, saldırının öncesini, saldırı anını ve sonraki süreci detaylı şekilde aktardılar.

Tanıkların anlatımına göre Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Belediye Başkan Yardımcısı Kâzım Kabadayı’nın da olduğu bir ekip Etlik Semt Pazarı’nı geliyor. Arkalarında “meşhur” A Takımı. Pazarda şeftali satan Mücahit Sütçü’nün tezgâhına yaklaşan Kabadayı, şeftalilerin ezik ve çürük olduğunu iddia ederek Sütçü’ye tezgâhı kaldırmasını söylüyor. Sütçü ise şeftalilerin ezik veya çürük olmadığını, sadece küçük olduğunu ve bu yüzden daha ucuza sattığını ifade ediyor.

Kabadayı daha da sertleşip “Kaldır lan” demesinin üzerine Sütçü de öfkelenerek kendisinin tezgâhını kaldırma yetkisinin olmadığını söylüyor.

Darptan önce kameranın görüş alanından uzaklaştırdılar

Tanıkların anlatımına göre Kabadayı ile Sütçü arasında geçen diyaloğun sertleşmesinin ardından arkadana yürüyen A Takımı, Sütçü’nün yanına yaklaşarak sakin olmasını söylüyor ve Sütçü’yü pazarın dışına doğru çıkararak sigara ikram ediyorlar. Tanıklar, A Takımı’nın bu hamledeki asıl amacının pazardaki kameraların görüş alanından çıkarmak olduğunu ifade ediyor.

Sigara içip sakinleşmesi yönünde konuşurken yanlarına Belediye Başkanı Turgut Altınok geliyor. Altınok, Sütçü’ye “Niye taşkınlık yapıyorsun?” diye soruyor ve A Takımı’na Sütçü’yü darp etme emri veriyor.

Polis seyirci kaldı

Tanıkların anlatımına göre Altınok’un emriyle yirmi kadar kişi Sütçü’nün üzerine çullandı. Darp edilmesinin ardından Sütçü, baygınlık geçirince A Takımı, “üzerimize kalacak” korkusuyla vurmayı kesiyor. Yine tanıkların anlatımına göre bu sırada etrafta çok sayıda üniformalı polis de mevcut. Ancak hiçbir polis, uygulanan şiddete karşı ses çıkarmıyor.

Pazar esnafından ve yurttaşlardan saldırıya tepkiA Takımı’nın Sütçü’yü darp etmesinin ardından pazar esnafı ve pazardan alış veriş yapmaya gelen yurttaşlar saldırıya tepki gösterdi. Bunun üzerine A Takıımı, tepki gösteren yurttaşlara ve pazar esnafına da saldırdı. Pazar esnafının saldırı esnasında alış veriş yapan bir yurttaşın görüşlerini aldığı video kaydı, Sendika.Org’a ulaştırıldı. Video çeken pazar esnafı, Belediye Başkanı’nın gelmesinin ardından saldırıya uğradıklarını ifade ederken videoda konuşan yurttaş da polisi sıktığı biber gazından etkilendiğini söylüyor.

Polisten A Takımı’na kalkan, tepki gösteren yurttaşa biber gazı

Polisin saldırı yerindeki ilk hamlesi de tıpkı videoda konuşan yurttaşın anlattığı gibi saldırı sonrasında tepki gösteren yurttaşlara karşı oluyor. Pazar esnafı, tezgâhlarındaki patates ve soğanları A Takımı’na attığı sırada kalkanlarıyla A Takımı’na koruma sağlayan polis, tepki gösteren yurttaşlara da biber gazıyla saldırdı.

Ambulans gelmedi!

Sendika.Org’a konuşan tanıklar, Sütçü’nün baygınlık geçirmesinin ardınan ambulansın çağrıldığı halde gelmediğini ifade ediyor. Anlatıma göre Sütçü, oradaki pazarcıların arabalarıyla Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gidiyorlar. Sütçü’ye ilk tıbbi müdahale burada yapılıyor.

Hem darp hem gözaltı!

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki müdahalenin ardından Sütçü, gözaltına alınıyor. Şiddetli şekilde darp edilen Sütçü, aynı gün gözaltına alınarak bir gün nezarette tutuyluyor. Ardından da savclığa çıkarılıyor. Savcnın tehditkâr konuşmasının ardından Sütçü, adli kontrolle serbest bırakılıyor. Tanıklar, bu kadar yaşanandan sonra Sütçü’nün suçlu ilan edilircesine haftada iki gün karakola imzaya çağırılmasına isyan ediyor.

Yeri süresiz iptal edildi

Abi Emre Sütçü, kardeşi Mücahit Sütçü ve kendi tezgâhının izinlerinin süresiz şekilde iptal edildiğini belirtiyor. Aylık 7000 TL işgaliye parası verdiklerini ifade eden Emre Sütçü, işgaliyenin işlemeye devam ederken kullanım izninin iptal edilerek cezalandırıldıklarını ifade ediyor.

“Apaçık Kürt düşmanlığı bu”

Emre Sütçü, yapılan saldırı için “Apaçık Kürt düşmanlığı bu” diyor. Aynı masada oturan ve Sütçü’nün de akrabası olan başka biri ise yapılan saldırının sağcı kesimin sempatisinin toplamak için yaptığını ifade ediyor. Kürt olduklarını belirten yurttaş, son dönemde yapılan saldırılar gibi bu saldırının da benzer amaçlar taşındığını söylüyor.

“Ak Parti üyesiyiz ama…”

Sütçü’nün başka bir akrabası ise kendilerinin AKP üyesi olduklarını ama gördükleri muamele karşısında yaşadıkları hayal kırıklığını şu sözlerle ifade ediyor:

“Bu bir esnaf-müşteri kavgası değildir!”

Başka bir pazar esnafı ise saldırının çeşitli ana akım medya kuruluşlarında “müşteri-esnaf kavagası” olarak sunulmasından olan rahatsızlığını dile getiriyor. Yurttaşın ifadeleri şöyle:

Keçiören Halkevi Başkanı Aydın Kaya: “Saldırıları durdurabilmenin tek yolu saldırılar karşısında birlik yaratabilmektir”

Konuyla alakalı fikrine başvurduğumuz Keçiören Halkevi Başkanı Aydın Kaya, yaşanan saldırının son dönemdeki ırkçı saldırılarla benzer özellikler taşıdığını ifade etti. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.