ANKARA' DA 400.OOO' lik HAYALET KENT NEREDE?

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Büyük Şehir Belediyesi'nin hayalet kent Yavuz Sultan Selim kararını 7 ay önce Meclis'e taşımıştı.Hayalet kente cevap verilmedi.Ana ulasım planı 2038'i onaylayan belediye meclis uyelerinin de konudan haberleri olmadıği ortaya çıktı.

16 Mayıs 2017 Salı 09:29
ANKARA' DA  400.OOO' lik  HAYALET KENT NEREDE?

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın Meclis'e sunduğu önerge şöyle; 15 Temmuz darbe girişimine karşı halkımız birlik ve dayanışma duygularıyla mücadele etmiştir. Tıpkı Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi mezhebi, etnik kökeni, siyasal görüşü farklı olan kişiler hep beraber demokrasiye, Cumhuriyet’e, halkın egemenliğine sahip çıkmıştır. Yaşanan bu vahim olay, AKP iktidarının yıllardır yürüttüğü toplumu kamplaştıran politikalardan uzaklaşacağı yönündeki umutları da yeşertmiştir.


Böyle bir hassas dönemde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gölbaşı ve Etimesgut ilçeleri sınırlarında bulunan Velihimmetli ile Halaçlı mahallelerine başkentin yeni bir yerleşim yeri kurmak için harekete geçtiği, 2012 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ve 2015 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 2 bin 75 hektarlık alana 110 bin adet konut inşa edeceği,  400.000 Nufuslu yeni yerleşim yerine “Yavuz Sultan Selim” adını vereceği haberleri basınımızda yer almıştır.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu konuda sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar, toplumu etnik kimlikler ve inançlar üzerinden kamplaştıracak içeriktedir. Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eder niteliktedir.


Bu bağlamda;


1- Yeni kurulacak bu mahalleye, Yavuz Sultan Selim ismi verilerek Alevi - Bektaşi kökenli yurttaşlarımız kışkırtılmaya, Cumhuriyet ve değerleriyle bütünleşmiş bu onurlu ve şanlı kentin sakinleri kamplaştırılarak siyasi çıkar sağlanmaya mı çalışılmaktadır?


2- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar nefret söylemi değil midir?


3- Bu mahalleye toplumu bütünleştiren, başkente yakışır bir isim verilmesi neden düşünülmemiştir?


4- Başkentin ilçeleri hızla göç verirken ve kent merkezinde nüfus yoğunluğu bu denli yüksekken Ankara bu büyüklükte yeni bir yerleşim yerini kaldırabilir mi?


5- Yeni yerleşim yeri yapılması planlanan alanda son bir yılda el değiştiren arazilerin sayısı ve büyüklüğü nedir? Buradan rant sağlayacak olan kişiler kimlerdir?


6- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklamanın söz konusu bölgede değer artışına neden olacağı ortadadır. Burada da Ankapark projesinde olduğu gibi sürekli proje sahası değiştirilerek yeni rant alanları yaratılacak mıdır?


7- Yavuz Sultan Selim ismi verileceği açıklanan bu mahallenin, Ankara merkezle olan bağlantısının; Tulumtaş’tan geçerek ODTÜ kampüs arazisinin içinden (güneyinden) Konya yoluna paralel açılacak 3. Yol üzerinden sağlanacağı ve bu aksın sonrasında Kuzey Ankara çevre yoluna kadar uzatılmasının planladığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bu yeni tartışmalara ve gerginliklere neden olmayacak mıdır?


8- Ana ulaşım planı dahi olmayan bir kentte bu büyüklükte bir yerleşim yeri kurulması ne kadar gerçekçidir?


9- 2013 Şubat ayında yapımına başlanan 100.000 ölçekli  Ankara ana ulaşım planı  (AUAP 2038) ne aşamadadır? Aradan geçen 3 yıla rağmen neden bitirilememiştir?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cudi 2017-05-16 10:17:04

Bu erhan öncünün bahsttiği hayalet kent mi? Paralel kent :-)

Avatar
Hilml 2017-05-17 09:31:26

400.000 ANKARAYA BİR TRABZON EKLEMEKTIR

Avatar
güner 2017-05-18 15:35:40

http://www.internethaber.com/tanrikulu-ankara-ulasim-planini-sordu-742304h.htm

Avatar
Erdem IŞIK 2017-05-16 15:11:24

Dilsel adı: "Çevre-SEL"!


nedeni: "Yapı"-SAL, Biçim-"SEL"


sonucu: "SEL"!


Yöntemi: Popülizm-"SEL"


çözümü: "SAL"!


--------------------------------------------


Dilsel adı:EKOLOJİ (Ekosistem bilimi)


Nedeni: "Düşün-SEL"


Sonucu: Bilim-"SEL"


Yöntemi: Bilim-"SEL"


Çözümü: "Toplum-SAL"