Avukatlar genel kurullarına sahip çıkıyor

Baroların genel kurullarının ertelenmesine tepkiler sürerken bugün yüzlerce avukat İstanbul Barosu genel kurulunun yapılacağı Haliç Kongre Merkezi’ne yürüdü. Polisin Merkez’e girmesini engellediği avukatlar, “Hukuk ve yasa tanımaz müdahaleye karşı mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Deniz Korcan
Deniz Korcan
10 Ekim 2020 Cumartesi 12:37
Avukatlar genel kurullarına sahip çıkıyor

Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nin de aralarında olduğu 13 hukuk kurumundan avukatlar, eski Beyoğlu Adliyesi'nden İstanbul Barosu’nun Genel Kurul’unun yapılması planlanan Haliç Kongre Merkezi’ne yürüdü. Polis, genel kurullarına sahip çıkmak isteyen avukatların, Haliç Kongre Merkezi’ne girmesine izin vermedi.

Yüzlerce avukatın katıldığı yürüyüşün ardından Haliç Kongre Merkezi’nin önünde yapılan açıklamada, “Barolara, avukatlara ve savunmaya yönelik nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü darbeci, hukuk ve yasa tanımaz müdahaleye karşı mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

HUKUK VE YASA TANIMIYORLAR

‘Bağımsız savunmayı serbestçe temsil eden’ avukatlar olarak baroların genel kurullarının hukuk ve yasa tanımaz bir yönetim anlayışıyla engellendiğine dikkat çekilen açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın 2 Ekim’de yayımladığı genelgeyle pandemi gerekçe gösterilerek engellendiği hatırlatıldı. Beyoğlu 1. İlçe Seçim Kurulu’nun da İstanbul Barosu genel kurulunun iptali yönündeki kararı anımsatılan açıklamada, “Baro genel kurullarını erteleme ve iptal kararları; baroların ve avukatın bağımsızlığının yok edilerek; esasta savunma hakkının ve yürütmenin yargı eliyle denetlenmesinin ayakta kalan dayanaklarının çökertilmesi girişimidir. Böylece kuvvetler ayrılığı ilkesinin tüm kırıntılarının yok edilerek, hukuk ile sınırlanmamış bir keyfilik rejiminin önündeki tüm engeller ortadan kaldırılmak istenmektedir” ifadeleri kaydedildi.

avukatlar-genel-kurullarina-sahip-cikiyor-790927-1.

YANDAŞ BAROLAR KAZANSIN İSTİYORLAR

Baro genel kurullarına müdahalenin amacının açık olduğuna değinilen açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Avukatların ve baroların sözünün polis zoru ile engellendiği bir zeminde, çoklu baroların kurulması ve Türkiye Barolar Birliği’nde, avukatların nispi temsili ilkesini değiştiren yasa değişikliği yapılmıştır. Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı kurularak, Anayasaya aykırı yasanın tasdiki sağlanmıştır. Ancak, tüm iktidar olanaklarına, teşviklerine ve özellikle kamu avukatlarının baskıyla yönlendirilmesine rağmen, avukatlar yandaş barolara rağbet etmemiştir. Yandaş barolara zaman kazandırılmak istenmektedir. Siyasi partilerin, sendikaların kongrelerine, mitinglerine, metrobüs-metro yolculuklarına, okulların açılmasına, fabrikaların çalışmasına engel olmayan Covid-19 virüsünün sadece baro genel kurullarında pandemi riski yarattığı iddiasının bilimsel bir izahı yoktur. Hıfzısıhha Meclisleri, halk sağlığıyla ilgisiz, siyasi iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda kararlar vermektedir. Kaldı ki, salgın tedbirlerine dair sadece kılavuz kararlar alma yetkisi olan bu kurulların, Anayasa ile kurulan Baroların organlarına müdahale etme, genel kurullarına ilişkin kanun hükmünü ortadan kaldırma veya değiştirme yetkisi yoktur. 298 sayılı Kanun ile 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve YSK'nın 2008 yılında verdiği bir ilke kararı uyarınca, İlçe Seçim Kurullarının, meslek kuruluşlarının genel kurullarına dair bir erteleme ve iptal yetkisi yoktur. İlçe Seçim Kurullarının tek yetkisi oylama işlemine nezaret etmekten ibarettir. İlçe Seçim Kurullarının görev ve yetki gaspı niteliğindeki Baro genel kurullarını iptale/ertelemeye dair kararları ile İçişleri Bakanlığı’nın kanuna aykırı genelgesine meşruiyet kazandırılması mümkün değildir.”

avukatlar-genel-kurullarina-sahip-cikiyor-790931-1.

KANUNU DEĞİŞTİREMEZLER

İl Hıfzısıhha Meclisi veya İlçe Seçim Kurullarının kanun hükmünü geçersiz kılma veya değiştirme gücünün olmadığının altı çizildiği açıklamada, “Normlar hiyerarşisi ve kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği, bir yasa hükmünü sadece yasama meclisi değiştirebilir. İstanbul Barosu, 12 Eylül askeri darbesinin karanlığına karşı hak ve özgürlükler, demokrasi ve hukuk devleti için mücadele geleneğine sahip, bugün için 47 bin üyesi olan bir barodur. Bugün de İstanbul Barosu’nun üyesi avukatlar, hukuk kurumları ve Baro seçim grupları olarak, bu onurlu geleneği sürdürmeye kararlıyız. Bizler, Anayasa ve yasaların rafa kaldırıldığı, hukuki güvenlik hakkı ve hukuk devleti ilkesinin ilga edildiği, kuralsızlığın kural haline getirildiği bir hukuksuzluğu tespit etmek için buradayız. Barolara, avukata ve savunmaya yönelik nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü darbeci, hukuk ve yasa tanımaz müdahaleye karşı mücadeleye devam edeceğiz. Tüm meslektaşlarımızı ve baro yönetimlerini, Baroların bağımsızlığına yönelik bu kanunsuz müdahaleye karşı ortak tutum almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.