Cengiz’in gübre tesisine devlet teşviki: KDV istisnası ve vergi indirimi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, Cengiz Holding’in iştiraki olan Eti Bakır'ın Samsun'da 1,6 milyar TL'lik katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine proje bazlı devlet desteği sağlanacak. Karar kapsamında projeye, gümrük vergisi, KDV istisna ve iadesi, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl süreli SGK işveren primi desteği sağlanacak.

Deniz Korcan
Deniz Korcan
03 Eylül 2021 Cuma 15:42
Cengiz’in gübre tesisine devlet teşviki: KDV istisnası ve vergi indirimi

Samsun'da başlangıç tarihi 1 Mart olarak belirtilen, Cengiz Holding iştiraki Eti Bakır’ın katot bakır ve kimyasal gübre üretim tesisinin tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırımına proje bazlı devlet desteği sağlanacak.

Resmi Gazete'de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bugün yayımlanan karara göre, sabit yatırım tutarı 1,6 milyar TL olarak belirlenen projenin 4 yılda tamamlanması ve 300 ilave, 20 de nitelikli personel istihdamı yaratması öngörülüyor.

Tevsi ve ürün çeşitlendirme yatırım süresi sonunda, işletmenin yıllık 15 bin ton katot bakır, 250 bin ton da DAP gübresi ek üretim kapasitesine ulaşması planlanıyor.

Karar kapsamında projeye, gümrük vergisi, KDV istisna ve iadesi, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl süreli SGK işveren primi desteği, 10 yıl süreli gelir vergisi stopaj desteği, azami 20 milyon TL tutarında ve 5 yıl süreli nitelikli personel desteği, 75 milyon TL ile sınırlı 10 yıla kadar enerji tüketim harcamalarının yüzde 50 oranında enerji desteği ve yatırım yeri tahsisi teşvikleri sağlanacak.

100 MİLYON DOLARLIK KATKI

Açıklamaya göre, Eti Bakır’ın Samsun İşletmesi’nde bakır üretimine entegre bir gübre tesisi yatırımı yapacak. Tesis 250 bin ton diamonyum fosfat (DAP) gübresi üretecek.

Eti Bakır Genel Müdür Yardımcısı Asım Akbaş, “Katot bakır üretimi sonucu ortaya çıkan sülfürik asidi katma değeri yüksek ürüne dönüştürmenin en rantabl şekli gübreye çevirmek. Türkiye bugün fosforik asit ve gübre türevleri ihtiyacını büyük ölçüde ithalat yoluyla karşılıyor. İstihdamın artmasına da destek verecek bu yatırım, cari açığın azaltılmasına her yıl 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak” diye konuştu.

Açıklamaya göre, yeni yatırımın tamamlanmasıyla Eti Bakır'ın toplam gübre üretimi 1,2 milyon tonun üzerine çıkacak.

CHP’Lİ BAŞARIR’DAN TEPKİ

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Cengiz Holding’in alt iştiraki olan Eti Bakır’ın Samsun’da kuracağı 1.6 milyar TL’lik bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine proje bazlı devlet desteği sağlanmasını sert bir dille eleştirdi. Neden her şeyin 5’li ekibe verildiğini soran Başarır, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Bugünkü Resmi Gazete’de 4446 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile üst kuruluşu 5’li Çete’den biri olan Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın Samsun’da kuracağı 1.6 milyar TL’lik bakır ve kimyasal gübre üretim tesisine proje bazlı devlet desteği sağlanacağını gördük. Bu desteklerin bazılarını söyleyeyim. 1 milyon 575 bin TL sabit yatırım bedeli, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve iadesi, Vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 80, 10 yıl boyunca SGK primi işveren desteği, 10 yıl boyunca gelir vergisi stopaj desteği, azami 20 milyon TL tutarında nitelikli personel desteği ve en önemlisini söylüyorum, 37.5 milyon TL enerji desteği sağlanacak. Neden? Ne özelliği var? Çiftçiye, işçiye, emekliye, öğrenciye, memura kör olan, kulakları kapalı olan bu iktidar niye bu indirimleri, niye bu desteği hep bu şirketlere yapıyor? Daha dün doğalgaza hemen önce elektriğe zam geldi. 7 ayda konutun kullandığı elektrik ve doğalgaza ortalama yüzde 20 civarında zam geldi ama 37.5 milyon TL’lik enerji desteğini Cengiz Holding’e veriyorsunuz. Bu ülke onlardan mı ibaret? Bu topraklar 5 kişiden mi ibaret? 84 milyonun rızkını niye bunlara sürekli veriyorsunuz? Niye insanlara, yepyeni kişilere bu destekler verilim? Neden her şey 5’li şirkete merak ediyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.