“Güvenlik soruşturmaları fişlemedir”

Güvenlik soruşturmalarına karşı çalışma haklarını talep eden emekçiler İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır'da bir araya gelerek "Güvenlik soruşturması fişlemedir" dedi ve yasanın Meclis'te reddedilmesini talep etti

HÜSEYİN ÇETİN
HÜSEYİN ÇETİN
21 Aralık 2019 Cumartesi 09:36
“Güvenlik soruşturmaları fişlemedir”

“Güvenlik soruşturmaları fişlemedir” diyen emekçiler, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla bugün İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da bir araya geldi. TBMM’ye ve milletvekillerine yasanın reddedilmesi için fax çeken emekçiler daha sonra kent merkezlerinde basın açıklaması düzenledi. Emekçiler, kamuda çalışacak olanların istihbarat aracılığıyla fişlenmesi ve engellenmesini öngören yasa teklifinin reddedilmesini talep ediyor.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) güvenlik soruşturmalarını, “özel hayatın ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili gerekli mekanizmalar olmadığı” gerekçesiyle iptal etmesinin ardından AKP, kanunu yeniden düzenleyen teklifi bir torba kanun içinde Meclis’e sunmuştu.

İzmir

Kamu görevlerine atanacaklar hakkındaki güvenlik soruşturması uygulamasına ilişkin maddeyi de içeren Torba Kanun Teklifi, muhalefetin tüm itirazlarına karşın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Komisyondan geçen torba yasa teklifi TBMM’de görüşülecek.

İstanbul


Ankara


İzmir

Anayasaya aykırı ve hukuksuz karar karşısında basın açıklaması düzenleyen emekçiler, güvenlik soruşturmasının hiçbir objektif kriteri olmayan, hiçbir yargı kararına dayanmayan, tamamıyla keyfi, tamamıyla haksız, bütünüyle hukuksuz fişlemelere dayalı bir uygulama olduğunun ve sonucunda binlerce kişinin mağdur edildiğinin altını çizdi.

Eylemlerde sık sık “Çalışma hakkımız engellenemez”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” ve “Güvenlik soruşturmaları hukuksuzdur” sloganları atıldı.

Diyarbakır


Ankara

“AYM’nin bu iptal kararı sonrası derhal işlerine atanması ve alınması Anayasal bir zorunluluktur” diyen emekçilerin, açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

Kamu görevine alınmada güvenlik soruşturması/arşiv araştırması uygulamasının yapılması, kişilerin özel hayatının gizliliğinin korunması, düşünce ve ifade özgürlüğü, kişilerin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkı başta olmak üzere yüksek düzeyde korumaya tabi pek çok temel hakka keyfi müdahale ve sınırlandırma sonucunu doğurmaktadır/doğurmuştur.

TBMM’den geçirilmeye çalışılan Torba Kanun Teklifi açıkça fişlemedir, çalışma hakkının gasbıdır, temel insan hakkı ihlalidir.

Hiçbir suç teşkil etmeyen, temel hak ve özgürlükler kapsamındaki eylemlere, basın açıklamalarına katılmayı, hatta sendikalara üye olmayı bir ‘suç’ gibi göstererek göreve atanamama gerekçesi haline getirmeyi hedefleyen söz konusu yasa teklifine karşı sessiz kalmayacağız.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği fişleme düzenlemesini yeniden getirmeye çalışan kanun teklifi derhal geri çekilmelidir!

İstanbul


İstanbul – Genç Hekimler

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.