Kadınlar haykıracak

İzmir'de kadın örgütleri, “İstanbul Sözleşmesi”nin geri çekilmek istenmesine tepki göstermek için 5 Ağustos’ta sokaklarda olacak. Kadınlar, “Sözleşmeyi tartışmak, cinayete ve şiddete teşvik etmektir” diyecekler.

01 Ağustos 2020 Cumartesi 11:44
Kadınlar haykıracak

Kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi, faillerinin yargılanması ve en ağır cezayı almasını amaçlayan “İstanbul Sözleşmesi”nin AKP hükümeti tarafından geri çekilmesine tepkiler büyüyor. İzmirli kadın örgütleri, sendika ve siyasi parti temsilcileri, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, Vazgeçmiyoruz” diyerek haklarını ve hayatlarını korumak için eylem kararı aldı.

İzmirli kadınlar, 5 Ağustos tarihinde saat 18.30’da Alsancak ÖSYM önu¨nde toplanarak Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüyecek. Kadınlara erkekler de yürüyüşe katılarak destek verecek. Yüzlerce kişinin katılması planlanan eylemde, öldürülen kadınların fotoğrafları taşınacak. Kadınlar, düdük ve ıslıklarla cinayetlerin ve şiddetin durdurulması için, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. Vazgeçmiyoruz” sloganları atacak.

HERKESİ ÇAĞIRDILAR

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmaması için eylem kararı alan kadın örgütleri İzmirlileri destek olmaya davet etti. Eyleme katılacak bazı dernek ve platform üyeleri, neden sözleşmenin geri çekilmemesi gerektiğini ve eylemin amaçlarını Cumhuriyet’in Egesi’ne anlattı.

İzmir Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Mu¨zeyyen Akşen: Aylardır İstanbul Sözleşmesi’nin yararını anlatıp, geri çekilmesinin cinayetleri artıracağını vurguladık. Ancak AKP bu konuda ısrarlı görünüyor. Bizler İzmir’de bulunan kadın örgütleriyle bir araya gelerek eylem yapma kararı aldık. Bizler sesimizi duyurmak için alanda olacağız.

İzmir Barosu Genel Sekreteri Av. Perihan Çağrışım Kayadelen: Hükümet bilinçli bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalışıyor. Kadınların kanları ile yazılan sözleşmeden asla vazgeçmeyeceğiz. Kadınların sesi daha gür çıkmasın, hakları olmasın diye düşünenler sözleşmeyi istemiyor. İstanbul Sözleşmesi’ni sonuna kadar savunacağız

DEÜ Hastanesi SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur: İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmemesi için eylemin yanı sıra sosyal medya ve hastanelerde toplantılar yaparak kadınları ve erkekleri bilgilendiriyoruz. Biz, var olan sözleşmenin zaten uygulanmadığını, geri çekilmesi halinde de kadınların şiddet ve cinayete maruz kalacağını söylüyoruz. Sözleşmenin devam etmesi ve uygulanması için mücadeleye devam edeceğiz. 5 Ağustos tarihinde yüzlerce kadın ölmemek için sokakta olacak.

KADINLAR İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI

Kadınlar imza kampanyası başlattı FOÇA’da kadınlar, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun uygulanması için eylem yaptı. 100’e yakın kadın “Pınar Gültekin’ler Ölmesin” diye haykırdı. Katılımcılar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na iletilmek üzere imza kampanyası başlattı. Açıklama yapan avukat Dirim Metinel, Türkiye ’nin ilk imzacı olması nedeniyle övündüğü sözleşmeyi bu günlerde fesh etmeyi gündeme getirilmesinin üzücü olduğunu dile getirdi. Dirim Metinel, “Sözleşme şiddet mağdurlarına statüsüne dayalı hiçbir ayrımcılık yapılmaksızın uygulanmasını öngörür. Örf adet, gelenek, namus gibi sebeplerin şiddetin ya da cinayetin hafifletici nedeni olarak kabul edilmeyeceğini belirtir. Sözleşme, kadın ve çocukların şiddetten korunmasında yaşamsal öneme sahip. Sözleşmenin kaldırılmasını değil aksine kadına yönelik fiziksel, cinsel ve psikolojik her türlü  şiddetin kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı etkin önlemler alınmasını istiyoruz” diye konuştu.
(Cumhuriyet'in Egesi)
 

Anahtar Kelimeler:
İstanbul Sözleşmesi6284
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.