Melih Gökçek’in 'rant' planı mahkemeden döndü

Eski ABB Başkanı Gökçek tarafından hazırlanan ve uzmanların ‘rant’ planı olduğunu belirttiği çevre düzeni planı iptal edildi.

01 Ocak 2021 Cuma 10:16
Melih Gökçek’in 'rant' planı mahkemeden döndü

Eski ABB Başkanı Gökçek tarafından hazırlanan ve uzmanların ‘rant’ planı olduğunu belirttiği çevre düzeni planı iptal edildi. 

Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek tarafından, Ankara Çevre Düzeni Planı Türk Mühendis ve Mimarlar Odası’na (TMMOB) bağlı meslek odalarının açtığı dava sonucu iptal edildi.

Birgün'den Gökay Başcan'ın haberine göre, Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ve Peyzaj Mimarları Odası’nın açtığı davada bilirkişi heyeti; 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı” yönünde görüş verdi. Bilirkişi heyetinin görüşleri doğrultusunda karar veren mahkeme, söz konusu planı iptal etti.

BİLİMSELLİKTEN UZAK

Plana itiraz eden TMMOB’ye bağlı odalar dava dilekçesinde; planın bir bütünlüğü olmadığını, böylesi bir planda olması gereken katılımcılığın tümüyle göz ardı edildiğini, verilen birçok temel kararın bilimsel verilerle desteklenmediğini belirtmişti. Ayrıca, 2038 yılı hedefli planda, öngörülen nüfusun Ankara’nın o yıllarda ulaşabileceğinin çok üzerinde olduğu için eleştirilmiş ve bunun ihtiyaç duyulanın çok üzerinde bir alanı rant amaçlı yapılaşmaya açılma niyetinin bir sonucu olduğu sıklıkla öne sürülmüştü.

İptal Kararının sonrasında TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, davaya ilişkin çevrimiçi basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında konuşan TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Özgür Topçu, “Doğal ve kültürel varlık değerleri görmezden gelerek, tarım, orman ve sulak alanlarının yoğun yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya bırakan rant odaklı planlarla, Ankara’nın geleceğini ipotek altına alan Gökçek düzeni planı üst ölçekte sona ermiştir” dedi.

İSTİNAFA TAŞIMAYIN

Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimine çağrı yapan Topçu şunları söyledi: “Beklentimiz Ankara’nın geleceğini kazandığımız bu davayı Bölge İdare Mahkemesi’nde istinafa taşımaması ve yıllardır mücadele eden meslek odaları ile birlikte, bilimsel bilginin, etüt ve analizlerin ışığında Ankara’nın geleceğine şekil vermesini sağlayacak katılımcı bir Çevre Düzeni Planı hazırlamasıdır. TMMOB’a bağlı meslek odaları, yıllardır Gökçek düzenine yönelik Ankara’nın bilimsel bilginin ışığında kentleşme politikalarının gerçekleşmesi için Ankara’yı savunarak gereğini yerine getirmiştir. Çevre Düzeni planının iptali ile birlikte bu karara uymalı. Gökçek Dönemi ile hesaplaşma ve gereğini yapma sorumluluğu şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi'ndedir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.