Meslek örgütleri AOÇ arazisindeki yol yapım çalışmasına tepki gösterdi

Meslek örgütleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Orman Çiftliği alanı içerisinde devam eden yol yapım çalışmasına tepki gösterdi.

14 Nisan 2021 Çarşamba 11:51
Meslek örgütleri AOÇ arazisindeki yol yapım çalışmasına tepki gösterdi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, Beytepe Kavşağı ile Bağlıca yolunu kesen ve Ankara Bulvarı’na bağlayan yol çalışmasına tepki gösterdi. Çalışmanın yapıldığı alanın Atatürk Orman Çiftliği alanı olduğunu, birinci derece doğal SİT alanı olan bölgede dava sürecinin devam ettiğini belirten meslek örgütleri çalışmaların durdurulmasını talep etti.

‘GÖKÇEK POLİTİKALARINDAN VAZGEÇ’


Meslek örgütleri temsilcileri, “Atatürk Orman Çiftliği yollarla talan edilemez. Yol yapımı durdurulsun! Ankara Büyükşehir Belediyesi Gökçek politikalarından vazgeç!” yazılı pankart ile yol yapım çalışmasını protesto etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, eski belediye başkanı Melih Gökçek’in politikalarını uygulamaktan vazgeçmesi gerektiğini belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu arkamızdaki yol Gökçek döneminde planlanan yollardan bir tanesi Atatürk Orman Çiftliği’nin talan edilmesi bölünerek parçalanmasının en önemli uygulamalarından” ifadelerini kullandı ve şunları söyledi:

“Gökçek tarafından planlanan yol Mansur Yavaş tarafından inşa ediliyor. AOÇ arazileri talan ediliyor. Bunun karşısında hukuksal gerekçelerle açıklanan hiçbir şeyi kabul etmiyoruz. Burası Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı bir şekilde kim olursa olsun hangi siyasi parti, hangi belediye başkanı olursa olsun bu topraklar bizim kutsalımızdır. Habitatı ile birlikte bütünlük içerisinde korunması gerekir. Bu yolun acilen durdurulmasını istiyoruz. Bugün Atatürk Orman Çiftliği’ne sahip çıktığını söyleyen anlayış, Gökçek’in yol politikasıyla AOÇ’yi asfalta boğmuş durumda. Hem YDA hem AOÇ hem de katlı kavşaklarda uygulanan plan projelerin hepsi geçmiş dönemde Gökçek tarafından onaylandı. Büyükşehir Belediyesi’ni Gökçek politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.”

‘ÇALIŞMANIN DURDURULMASINI TALEP EDİYORUZ’

Meslek odalarının Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarının birçoğunu iptal ettirdiğini, iptal edilen birçok planın yeniden belediye meclisinde onaylanarak hayata geçirildiğini belirten Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursun Üstün ise şunları söyledi:

“Daha önce iptal ettiremediğimiz kimi planlarda, hukuki olduğu gerekçe gösterilerek inşa edilmeye başlanıyor. Belediye bu aşamada işine geldiği gibi davranıyor. Mahkeme kararları zaten hali hazırda tanınıyor olsaydı 7 kez kent suçu olduğu kesinleşen YDA gibi bir yapının planını 8’inci kez onaylamazlardı. Bu arkamızda gördüğümüz tepe Mansur Yavaş’ın ilan ettiği, duyurduğu yeşil Başkent kapsamında ağaçlandırma çalışması yapılan alandır. Bağışlarla toplanan fidanlarla ağaçlandırma çalışmasının yapıldığı yerin hemen yanı başında 50 metrelik yol inşa ediyor. Bir taraftan ağaçlandırmaya, ormanlaştırmaysa çalıştığı AOÇ’de, aynı ağaçların yanı başında 50 metrelik yol geçiriyor. Diğer taraftan AOÇ’de kiralanan alanları alarak tarım yaptığını ve AOÇ’ye sahip çıktığını söylüyorlar. AOÇ’ye 300 dönüm arazide tarım yaparak sahip çıkılmaz, asfalt dökerek parçalamayarak sahip çıkılır. Bütüncül bakılarak sahip çıkılır. Dolayısıyla bir tutarlılık bekliyoruz ve AOÇ’’den yapılan yolu inşaatın durdurulmasını talep ediyoruz.”

‘HALKIN YARARINA OLMAYAN HER ŞEYİN KARŞISINDAYIZ’

Basın açıklaması sırasında konuşan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nden Dilan Kırmızı ise şunları söyledi:

“Yapılacak her yol kendi trafiğini oluşturacağı için yeni yollara ihtiyaç duyulacaktır. Bu da zamanla AOÇ’nin talanına, bize bırakılan Cumhuriyet mirasının tamamen yok olmasına neden olacaktır. Biz her zaman halkın yararına olmayan her şeyin karşısındayız. Olamaya da devam edeceğiz.” (DUVAR)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.