Özel tiyatro emekçileri: ‘Asgari yaşam ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geldik’

Özel tiyatro emekçileri, salgın döneminde yaşadıkları zorluklara ilişkin yaptıkları açıklamada asgari ücretlendirme, geçim yardımı ve sosyal güvencelerinin karşılanması talebinde bulundular.

11 Ağustos 2020 Salı 09:59
Özel tiyatro emekçileri: ‘Asgari yaşam ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geldik’

Özel tiyatro emekçileri, salgın döneminde yaşadıkları zorluklara ilişkin yaptıkları açıklamada asgari ücretlendirme, geçim yardımı ve sosyal güvencelerinin karşılanması talebinde bulundular.

Özel tiyatrolarda görev alan sahne çalışanları ve sanatçıların yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde Kültür Bakanlığı’nın kısa vadeli, temelsiz çözümlerle suni bir hava yarattığı belirtildi. “Devlet var olan bütün bu problemlerin üstünü örtmek yerine problemleri çözecek kalıcı önlemler almak zorundadır” denilen açıklamada emekçiler taleplerini sıraladı. Açıklama metni şöyle:

“İşi sadece tiyatro olan biz sanat emekçilerini asgari yaşam ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geldik. Öyle ki artan vaka sayılarına, sözüm ona normalleşme denilerek alınmayan tedbirlerin sorumluluğunun halka bırakılmasına ve iyi yönetilemeyen sürece bakıldığında yeni sezon şimdiden bizler için bir hayal. Birçok özel tiyatro sezon için provalarını başlatıp başlatmamakta hala kararsız ya da duyarlı davranıp askıya almış durumda.

‘Devlet sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmeli’

“Bu durumda zaten sezon yokken yapılan ‘Geçici  K.D.V. indirimi’nin ilerleyen süreçte de hiçbirimizin işine yaramayacağı aşikârdır. Zaten sezon açıp hem kendimizi hem de seyirciyi yüzde 60 kapasiteyle bile olsa salonlara alıp tehlikeye atmanın sorumluluğunu ne bizler almalıyız ne de devlet sorumluluğunu bu şekilde üstünden atmalıdır.

“Dolayısıyla nesnel koşullar ve halkın sağlığı göz önüne alındığında zaten ağır borç ve vergi yükü altında olan özel tiyatrolar ve onların emekçileri bizlerin sorunları katlanarak artmıştır. Devlet var olan bütün bu problemlerin üstünü örtmek yerine problemleri çözecek kalıcı önlemler almak zorundadır. Artık biliyoruz ki bugün atmadığımız kararlı adımlar yarın bizleri, tiyatro alanında hayallerinden ve mesleklerinden uzaklaş(tırıl)mış, her biri başka işler yapmak zorunda bırakılmış bir kalabalığa dönüştürecektir. Bizler için tiyatro bir heves, bir hobi değil, hem madden hem manen yaşam kaynağıdır. Ve hem bizler, hem de toplum için bunun garantörü devlet olmalıdır.

Sanatçıların talepleri:

– “İlk önce devam eden pandemi koşullarında acil hale gelen hayati ihtiyaçlar belirlenip karşılanmalıdır; salonların kira, vergi ve prim borçları ödenmelidir.

– “Özel tiyatro çalışanlarının ve sanatçılarının asgari ücretlendirme, geçim yardımı ve sosyal güvencelerinin karşılanması bizler için en acil adımlardır. Bu, bizlerin, başta bir ‘vatandaşlık hakkı’ talebi olduğu kadar devletin de ‘kamu kaynaklarından eşit yararlanma’ ilkesi gereği görevi olmalıdır.

– “Hemen ardından özel tiyatroların yapısal sorunlarının kalıcı çözümü için Kültür Bakanlığı derhal ilgili meslek örgütleri ve oluşumlarıyla masaya oturmalı ve kalıcı çözümler üretmelidir.

“Başta Oyuncular Sendikası, Kadıköy Tiyatroları Platformu, Tiyatro Kooperatifi ve Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi gibi meslek örgüt-topluluklarının, ortak hayati sorunları paylaştığımız meslektaşlarımızın ve konservatuvar öğrencilerinin katılımı-desteği bizler için her zamankinden daha kıymetli, sorumluluğu paylaşmak ve üstlenmek noktasında ise zaruridir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.