Sosyal medya düzenlemesi anayasaya takıldı: ‘Suç olduğuna kim karar verecek?’

Sosyal medya paylaşımlarına düzenleme getirmek için uğraşan AKP, anayasanın “Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” hükmüne takıldı. Bu hüküm doğrultusunda sosyal medya paylaşımlarına verilecek ceza ile “cezai yaptırımlar sonrası oluşabilecek tazminat davalarını” hesaba katan AKP, suç olduğuna kimin karar vereceğine de çözüm bulamadı.

03 Eylül 2021 Cuma 12:49
Sosyal medya düzenlemesi anayasaya takıldı: ‘Suç olduğuna kim karar verecek?’

AKP, “Bir paylaşımın suç olduğunun tespitinin” anayasanın, “Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” başlıklı hükmüyle çelişmemesi gerektiği ve “cezai yaptırımlar sonrası oluşabilecek tazminat davalarını” da hesaba katıyor.

AKP’nin meclisten geçirmeye çalıştığı sosyal medya düzenlemesi anayasanın, “Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” başlıklı hükmüyle çeliştiği için tartışma yarattı. Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, TBMM’den daha önce geçirilen sosyal medya düzenlemesinden farklı olarak AKP, bu kez cezai yaptırımlar da içeren bir düzenleme için kolları sıvadı. Düzenleme ile ilgili önceki gün bir toplantı gerçekleştirildi.

Edinilen bilgiye göre toplantıda “cezai yaptırımların nasıl uygulanacağı” tartışma konusu oldu. Bu kapsamda AKP’li yetkililer, “düzenlemede yer alacak yaptırımların anayasa ile çelişmemesi” üzerinde durdu.

AKP YASANIN ‘DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA VE YAYMA HÜRRİYETİ’ HÜKMÜYLE ÇELİŞMEMESİ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

Mevcut anayasanın “Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” başlığı altında yer alan 26. maddenin birinci fıkrasında, “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayınların izin sistemine bağlanmasına engel değildir” hükmünü içeriyor.

Sosyal medyanın da günümüzde “bir iletişim aracı” olarak görüldüğünden hareketle AKP, “cezai yaptırımlarda aranacak şartların bu hükümle çelişmemesi” üzerinde çalışıyor.

SUÇ OLDUĞUNA KİM KARAR VERECEK?

AKP’nin elini zorlayan asıl konu ise “bir paylaşımın suç olup olmadığına kimin, nasıl karar vereceği”. Almanya örneğinde olduğu gibi “herhangi bir şikâyet konusunda içerik kaldırımı” gibi yaptırımların ancak “kişi hak ve özgürlüğünü hedef alması durumunda yapılabileceği” kaydediliyor.

AKP, ‘Sosyal Medya Başkanlığı’ gibi bir başkanlığın kurulması üzerinde de çalışıyor. Buna göre, cezaların nasıl ve ne şekilde uygulanacağı konusunda ‘hukukçular kurulu’ oluşturulması öngörülüyor. (ileri haber)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.