Tahir Çalgüner yazdı: KORUMA AMAÇLI PLANLARIN, "AMAÇLARI" ÜZERİNE !! (ODTÜ ve AOÇ)

ODTÜ kampüsünün ön bahçesi olarak nitelenecek bu arazi sit alanı olmasaydı da bu 2. yol güzergâhının alandan geçmesi de teknik ve bilimsel olarak sakıncalı bir konudur.Kaldı ki; bu güzergah çayyolundan Dİkmene kadar gidiyor.

05 Mayıs 2017 Cuma 12:32
Tahir Çalgüner yazdı: KORUMA AMAÇLI PLANLARIN, "AMAÇLARI" ÜZERİNE !! (ODTÜ ve AOÇ)

ODTÜ kampüsünü ikiye bölerek İngilizce hazırlık binasının arkasından geçecek yol, bilindiği üzere, 1. Etap yola, yani açılısı yapılan Malazgirt Bulvarı’na Vişnelik Mevkii’nden bağlanacak sorunlu bir arter ve aynı zamanda ana yol güzergâhtır. 


Kamuoyunun gündeminden özellikle kaçırılan ve basına haber yapılma yasağı getirilen,  bu ikinci yolun yaklaşık 1 kilometrelik kısmı, ODTÜ arazisinden geçecek yaklaşık 8 kilometrelik bir yol güzergahının parçasıdır. Dikmen bölgesinden başlayacak, 100. yıl mahallesinden geçerek ODTÜ’nün içine Vişnelik Mevkii’nden doğu- batı yönünde dalacak ve Bilkent yolunu takiben Eskişehir yoluna bağlanacak bir yol önerisi. Bu yol önerisi 2023 Planında yok. “AUAP 2038” yeni Ankara ulaşım ana planına cayır cayır işlenecek ve “bilimsel” bir yol hüviyeti kazanacak! 


Rektör; bu yolun ODTÜ arazisi içinden geçecek kısmı, yani 800 metrelik kısmı “TÜNEL YOL” olsun diyor. Rektör ODTÜ’yü kurtaran ama Ankara’yı yeterince gözetmeyen bir tutum içinde görünüyor. Şehir Plancıları Odası ise dava sürecinde hukuki olarak büyük bir hata yapıyor. 


Şehir Plancıları Odası’nın Bianet sitesine  geçmişte verdiği aşağıdaki demeçten anlaşılacağı üzere; 


Necati Uyar: Koruma İmar Planında öncelik yol değil 


“ODTÜ Ormanı’nın doğal sit alanı ilanının, yol projesinin onaylanmasından sonra gerçekleştiğini hatırlatan Uyar bu nedenle eski imar planlarının geçersiz olduğunu söyledi. ODTÜ’nün başvurduğu “koruma amaçlı imar planı”nın önemini şöyle açıkladı: 


“Koruma imar planında öncelik imar planında olduğu gibi yapılaşmada değil korumada olmalı. Yollar, tünel açmak değil, alanı korumak için neler yapılacağı, hangi önemlerin alınacağı dikkate alınmalı.” 

Uyar, Bayraktar’ın her iki yolun da ağaçlara ve ODTÜ’nün dokusuna zarar vermeyeceği açıklamalarıyla ilgili 100. Yıl Mahallesi tarafında devam eden yol yapım çalışmalarından örnek verdi: 


“Burada ağaçlar sökülüyor ancak uzmanlar ağaç sökümü için doğru mevsimin olmadığını söylüyor. Yapraklı ağaçların tüm yapraklarını döktükten sonra sökümünün yapılabileceği belirtiliyor ancak buradaki ağaçlar üzerlerindeki elmalarla söküldü. Bu söküm ve başka yere dikim işlemleri sadece tepkiyi azaltmak için yapılıyor.” 


Şehir Plancıları Odası yukarıdaki haberden de anlaşılacağı üzere bir “sit davası” açmış. Yani tünel yolun iptal davası değil. Böylelikle yanlış dava açarak davayı kaybeden taraf olacak. Bu davayı “yol iptal davası ve güzergah davası” olarak açmayan ve Ankara kent bütünü özelinde gerekçelerini sıralamayan Şehir Plancıları Odası’nın konuyu sadece bir “sit–koruma davasına” indirgemesi ayıptır. İş yapmak için dava açılmaz. Açılan dava teknik açıdan yanlış açılmıştır. Yol, ileride yapılaşma çekeceği gibi sit alanı üzerinde potansiyel baskı yaratır. Gelecekte sit alanı ile oynanabileceği de tecrübelerimizden sabittir. Yolun tünel yol olup olmaması ve yüzey çıkışlarının olacağı bilindiğine göre çevresinde her an bir AVM plan değişikliği ile yapılabilir. Yani söz konusu plan şimdilik bir “yapılaşma” önermiyor demek ve davayı “Yol iptal davası” olarak açmamak bir hukuk cambazlığı ve karşı tarafla paslaşmak anlamına gelir. Özellikle DOP payı altında ayrılacak alanın seçimi söz konusu yolun sonunda Bilkent yoluna cepheli ve ODTÜ kampüsü içinde gelecekte bir AVM plan değişikliği yapılmayacağını kimse garanti edemez. 


Bu noktada; Gordion AVM'nin bir “DOP” payı ile ayrıldığı ve sonrasında plan değişikliğine sahne olduğunu geçmişten çok iyi biliyoruz. 


Peki, ODTÜ Rektörü ne diyor? “Ben tünel yola karşı değilim. Buyursun Gökçek gelsin” diyor. Kaldı ki; ODTÜ kampüsünün ön bahçesi olarak nitelenecek bu arazi sit alanı olmasaydı da bu yol güzergâhının alandan geçmesi de teknik ve bilimsel olarak sakıncalı bir konudur. 


SON SÖZ:


1. Meslek odası başkanlarını uyarıyorum.Sİt alanından yol geçmez diye bir kural yok.Yolu; bir altyapı olarak gören idare mahkemesi hakimleri var.ODTÜ 2. yol, 3. yol ve AOÇ dikey ikinci anayoldan haberiniz vardır umarım.


2.Sit alanları herşeyi koruyan bir mucize krem değildir.Yarın bir kararla kaldırırlır.Dolayısıyla, sit temelli açtığınız kaygan  davalar düşer.Yapılaşma ikinci aşamada kaçınılmaz olur.Fiili durumu önceden engellemeye yönelik proaktif  ve kapsamlı dava açılmalı.


3.Koruma amaçlı imar planıda; bir "imar planıdır".Dolayısıyla, iptalini istediğiniz yol güzergahının bizzatihi kendisine  "yol iptal davası"  olarak direkt  ve esastan dava açılmalıdır.


4.Yeni Çevre Düzeni planı 2038'e göre tüm alt ölçekli davalarınızda bir  dava konu güncellemesi yapılması gerekir. 116 sayılı BMK  kararı hernekadar odalar;  kent içi alanlaraki alt ölçekli proje ve davalarında, yeni  ana plandan muaftır dese  bile; bu  belediye meclisi kararın ilgili hükmüne de  ayrıca  dava açılması; planlamanın  bütüncülüğü ve plan kademelenmesi namus ilkesi gereği boynunuzun borcudur.


5. ODTÜ VE AOÇ KORUMA AMAÇLI PLAN DAVALARINDA;

UMARIM ARTIK  BU YAZIDAN SONRA EKSİK YADA YANLIŞ KONULU DAVA AÇILMAZ...Hem şeklen hem esastan güncelleme yapılır  yani :-)


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeliz 2017-05-05 14:18:18

Koruyormuş gibi koruma planı.Bunuda mı ulaştırma bakanlığı onaylayacak hoca?

Avatar
ss subayı 2017-05-06 09:41:03

Basına ambargo koyan ve odtü yolları ile ilgili haber yapmayın diyen ODTÜ rektörü cevap versin şimdi?

Avatar
ufuk 2017-05-07 15:54:17

Dava, Yol tünel olmasın diye açılmış.Gülünç.

Avatar
durmuş 2017-05-06 14:06:07

Eski çevre düzeni planına göre dava açmak ne demek? sıkıysa yeni ana plan 2038'e dava neden açmadınız? bu kanuna karşı hiledir.

Avatar
nurettin 2017-05-06 15:51:09

Gazi web sitesine baktım.Bir açıklama yok.

Avatar
Bekir Yıldız 2017-05-06 19:44:23

Lokal dava açmayın bütünleşik dava açın diyoruz oda yönetimi ne kadar çok dava açarsak o kadar iyi diyor.olmuyor.

Avatar
ZAİT 2017-05-07 18:49:21

güzergahın bi yarısına açtığınız ve kaybedilen dava ile ikinci yarısını meşru hale getirme dava taktiği uygulamış.ODALARDAN AÇIKLAMA YAPILMASI GEREKİR.

Avatar
atilla 2017-05-08 12:07:47

http://www.arkitera.com/haber/16617/boyle-olur-melih-gokcek-in-ulasim-plani