Taliban: Türkiye NATO üyesi ve ülkeden çekilmeli

Taliban'ın yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'nin " Nato üyesi olduğunu ve yapılan Doha anlaşmasına göre ülkeden çekilmek zorunda olduğunu" ve Türkiye'nin olası varlığının "işgal sayılacağı" belirtildi.

13 Temmuz 2021 Salı 17:12
Taliban: Türkiye NATO üyesi ve ülkeden çekilmeli

Türkiye, ABD emperyalizminin Afganistan’dan 20 yıl sonra çekilme kararı almasından sonra emperyalizmle olan ilişkilerini rayına oturtmak için Kabil havalimanının koruması görevini ABD’nin yerine  üslenmek istediğini belirtmişti. Taliban, ABD’nin çekildiği Afganistan’da Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlamayı planlayan Türkiye hakkında açıklama yaptı. Taliban sözcülerinden Zabihullah Mücahid tarafından paylaşılan açıklamada, “Türk yetkilileri, her iki ülke için de zararlı olması nedeniyle kararlarını geri almaya şiddetle çağırıyoruz” dedi ve askerlerin Afganistan’da kalmasını ‘işgal sayacaklarını’ belirtti.

Zabihullah Mücahid tarafından, “İslam Emirliği’nin Türk kuvvetlerinin Afganistan’daki işgalinin uzatılmasına ilişkin açıklaması” başlığı ile yayımlanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Herkes, tüm yabancı güçlerin sevgili vatanımızdan, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum tarafından onaylanan ve aynı zamanda Türkiye’nin Dışişleri Bakanı da dahil olmak üzere ülkelerin çoğunluğu tarafından memnuniyetle karşılanan ve onaylanan bir karar olan Doha anlaşması temelinde sevgili vatanımızdan çekileceğinin farkındadır.

Şimdi Türkiye liderliği, Amerika’nın emriyle ve Amerika ile anlaşarak ülkemizin askerlerinin muhafaza edilmesini ve işgalinin genişletilmesini ilan ettiğine göre, şu noktalar üzerinde düşünülmeye değer:

1 – Afganistan İslam Emirliği ve Afgan halkı, Türkiye’nin Müslüman halkı ile tarihi, kültürel ve dini bağlarını sürdürmektedir. İşgalin genişlemesi, ülkemizde Türk yetkililere karşı kin ve düşmanlık duyguları uyandıracak ve ikili ilişkilere zarar verecektir.

2 – Türk liderliğinin kararı yerinde değildir, egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlalidir ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Afganistan İslam Emirliği, Türk ve Afgan milletleri arasında sorunlara yol açacağı için bu kınanması gereken kararı en güçlü şekilde kınıyor. Ve Türk yetkilileri, her iki ülke için de zararlı olması nedeniyle kararlarını geri almaya şiddetle çağırıyoruz.

3- Yabancı güçlerin hangi bahane ile olursa olsun vatanımızda kalmasını işgal sayarız ve işgalcilere Hicri 1422 (2001) yılında bin beş yüz seçkin âlimin verdiği fetvaya göre fetva verilir.

4 – Müslüman Türk halkını ve onun zeki politikacılarını bu karara karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz çünkü bu karar ne Türkiye’ye ne de Afganistan’a fayda sağlıyor, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorun ve sorunlar yaratıyor.

5 – Politikamız, tüm ülkelerle karşılıklı davranışa dayalı iyi ve olumlu ilişkiler kurmaya devam etmektir. Ne başkalarının işlerine karışırız ne de başkalarının kendi işlerimize karışmasına izin veririz.

6 – Türk yetkililere, bu tür yanlış kararlar vermek yerine, kabul edilmiş ilkeler ışığında olumlu ve iyi ilişkiler sürdürmenin, birbirimize işbirliği eli uzatmanın ve ortak zorluklar ve çıkarlar için ortak anlayış ve tutumlar benimsemenin daha iyi olduğunu hatırlatırız. .7 – Bir süredir Türk yetkiliyle temas halindeydik ve onayımız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdikleri birçok toplantı yaptık. Verdikleri mevcut karar, kendi sözleşmelerinin ihlalidir.

8 – Türk yetkililerin kararlarını gözden geçirip ülkemizin işgaline devam etmeleri halinde, İslam Emirliği ve Afgan milleti – dini, vicdani ve vatani görevi gereği – iki devlete karşı olduğu gibi onlara da tavır alacaktır. – on yıllık meslek, bu durumda tüm sonuçların sorumluluğu başkalarının işlerine karışanların ve bu tür akıl almaz kararlar verenlerin omuzlarına düşer.

TÜRKİYE NATO ÜYESİ BU YÜZDEN ÜLKEYİ TERK ETMELİ

Taliban’ın Katar’daki Siyasi Bürosunun Sözcüsü Suheyl Şahin de geçen günlerde Reuters’e verdiği demecinde ABD ile yaptıkları anlaşma doğrultusunda Türkiye’nin de diğer NATO ülkeleri gibi Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini söylemişti. Suheyl şahin, “Türkiye geçen 20 yıl boyunca NATO üyesi olduğuna göre 29 Şubat 2020’de Doha’da imzaladığımız anlaşma doğrultusunda Afganistan’ı terk etmesi gerekiyor” demişti.

Türkiye’nin büyük bir İslam ülkesi olduğunu ve Afganistan’la da tarihsel bağları olduğunu belirten Şahin, “Gelecekte yeni İslam devletinin kurulmasıyla birlikte onlarla yakın ve iyi ilişkiler kurmayı umuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Açıklamada ayrıca, “Bir süredir Türk yetkiliyle temas halindeydik ve onayımız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdikleri birçok toplantı yaptık. Verdikleri mevcut karar, kendi sözleşmelerinin ihlalidir” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.