Tiyatrocular: Kültür Bakanlığı çözüm üretmeli

‘Susuyoruz’ eylemiyle sorunlarına dikkat çeken tiyatro emekçileri, ‘Kalıcı çözümleri için tek yetkili olan Kültür Bakanlığı’nın tekrar, ciddiyetle, biran evvel masaya oturması beklenmektedir’ dedi

14 Ağustos 2020 Cuma 08:35
Tiyatrocular: Kültür Bakanlığı çözüm üretmeli

Özel tiyatro emekçileri, yaşadıkları sorunlara dair taleplerinin karşılanması için başlattıkları “Susuyoruz” eylemini sonuncusunu Kadıköy’de bulunan Boa Sahnesi önüne yaptıkları basın açıklamasıyla sonlandırdı. Bir saat boyunca yapılan “susuyoruz” eylemine çok sayıda tiyatro sanatçısı, emekçisi ve öğrencisi de destek verdi. Yapılan eylemin ardından basın açıklamasına geçildi.

‘Bakanlıklar çözüm üretmedi’

Burada konuşan Yolcu Tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi, salgından kaynaklı işlerinden olduklarını ifade etti. Salgın ve onunla beraber artan ekonomik krizin toplumun tüm kesimleri gibi kendilerini de etkilediğini ve geleceklerinin belirsiz bir evreye ulaştığını dile getiren Verdi, buna dair ilgili bakanlıkların çözüm üretmediğine işaret etti. Kültür Bakanlığı’nın sorumluluğunu geçici, temelsiz birkaç hamle ile üzerinden atma gayreti içerisine girdiğini vurgulayan Verdi,  “Öyle ki gelinen noktada bizler en temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamaz durumdayız” diye konuştu.

‘Yeni sezon belirsiz’

Verdi, Kültür Bakanlığı’na seslenerek, “Ne zaman geçeceği belli olmayan pandemi ortamında yeni sezon bizler için büyük bir belirsizlik ve risk demektir. Halk sağlığı göz önüne alındığında yeni sezon hazırlıklarına başlamayan ya da erteleyen Özel Tiyatrolar her geçen gün daha ağır bir borç yükü altına girmektedir. Zaten tiyatrolar kapalıyken yapılan geçici K.D.V. İndirimi hiçbir işe yaramamış, oluşan hayati sorunlara karşı Kültür Bakanlığı’nın kayıtsızlığını bir kez daha ortaya koymuştur” diye kaydetti.

 ‘Özel Tiyatrolar kamusal alan özelliğine kavuşturulmalı’

Kültür Bakanlığının salgın koşullarında yüzde 60 kapasiteyle çalışmayı dayattığını ifade eden Verdi, “Bizlerin varlığı artık yasal bir zemine kavuşturulmalı ve Özel Tiyatrolar birer kamusal alan özelliğine kavuşturulmalıdır. Bu amaçla Tiyatro meslek örgütleri ve topluluklarınca yeterli hazırlık yapılmış, bizlerin bu acil, yaşamsal sorunlarının kalıcı çözümleri için tek yetkili olan Kültür Bakanlığı’nın tekrar, ciddiyetle, biran evvel masaya oturması beklenmektedir” diye belirtti.

Verdi, son olarak meslektaşlarını, meslek örgüt ve topluluklarını ve seyircilerini taleplerin acilen karşılanması için hep birlikte mücadele etmeye davet etti.

Talepler

Açıklamanın ardından Verdi, sorunlarının çözümü için taleplerini sıraladı:

*Kamusal Tiyatrolar KDV, Gelir Vergisi, Stopaj gibi vergilerden muaf tutulmalı, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

*Elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalıdır. Sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır.

*2021 Ocak ayına kadar kamusal tiyatroların salon kiraları devlet tarafından karşılanmalıdır.

*Kamusal tiyatrolarda çalışan personellerin maaşları ve SGK primleri 2021 Ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmeli, prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

*Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek, tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır.

*Zaman kaybetmeden Tiyatro Yasası çıkarılmalıdır. Kamusal tiyatrolar ticarethane kimliğinden kurtarılıp kamusal hizmet üreten sanat kurumu statüsüne geçirilmelidir.

*Kültür Bakanlığı tarafından Özel Tiyatrolara Devlet Desteği olarak tanımlanan yönetmeliğin hüküm ve şartları günün ihtiyaçlarına uygun olarak acilen yeniden düzenlenmelidir.”

Son Güncelleme: 14.08.2020 09:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.