Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında birçok yasak devre girdi.

Avukat Ali Gül de yasakların ne zaman hangi işletmeleri kapsadığına dair bir tablo hazırlayarak paylaştı.

Ali Gül paylaşımında, “Cümleten geçmiş olsun. Cuma günü Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile Türkiye'de gece 12'den sonra neredeyse tüm eğlence faaliyetleri yasaklanmıştır. Bir tablo hazırladım yasaklara dair. Burada detaylıca yasakların kapsamını görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Buna göre; konut, hastane, bakımevi gibi "çok hassas alan" olarak tanımlanan bölgelerdeki eğlence merkezlerinin tüm cepheleri ve tavanı kapalı hale getirilecek. Otel, dini tesis ve okul gibi "hassas alan" bölgelerindeki söz konusu eğlence merkezlerinde 24.00'ten sonra canlı müzik yayını yasak olacak.

Avukat Ali Gül, yasaklarla ilgili şunları yazdı:

“Bundan sonra konut bulunan yani çok hassas kullanım alanı olan yerlerde açık ve yarı açık alanlarda canlı müzik gece de yasak gündüz de yasak komple yasak. Sadece kapalı alanlarda canlı müzik olabilecek.

Bu kapalı alanlarda da ölçüm yapılacak. Bir yılda 3 kere ölçüm değerlerini aşarsa, mekan kapatılacak. Bitti mi bitmedi. Konut gibi çok hassas kullanım alanlarının yanında, bitişiğinde, altında, üstünde, konser, festival, gösteri, etkinlik açık hava faaliyeti yasak.

Çok hassas olmayan, ‘hassas’ kullanım alanlarında, yani dini kurumların, eğitim kurumlarının yakınlarındaki açık ve yarı açık eğlence yerlerinde canlı müzik gece 12'den sonra yasak. Konser, etkinlik, festival gibi açık hava etkinlikleri gece 12'den sonra yasak.

‘Az hassas’ kullanım alanları, yani ticaret binaları, oyun alanları, spor tesisleri, çocuk bahçeleri gibi yerlerde gece 12'den sonra canlı müzik serbest ama konser, etkinlik, festival ve benzeri açık hava faaliyeti yasak. Yani canlı müzik yapacaksanız kendi kendinize yapın.

Gece 12'den sonra müzik yasağı getirilince buna dava açmaya çalışmıştık, müzik dernekleri buna dava açmamıştı, ‘yakın zamanda hükümet bu yasağı kaldıracakmış’ dediklerini biliyorum. Şimdi ders almışlar mıdır bilmiyorum açıkçası, bu hükümeti bugüne kadar tanımayan bugün tanır mı?”

Avukat Ali Gül’ün paylaştığı tablo şöyle:

ŞİKAYETE GÖRE DÜZENLENEBİLECEK

Bu alanlarda açık hava faaliyetlerine, çevresel gürültüye maruz kalan kişilerin ve yaşanan şikayetlerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile hem alan sınırlaması getirebilecek hem de 24.00-07.00 saatleriyle sınırlı olan yasağın süresi uzatılabilecek.

Yönetmelikte geçen "çok hassas" kullanımlar, konut, hastane, çocuk ve yaşlı bakımevleri, yatılı eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarını, "hassas" kullanımlar, otel, okul ve dini tesisleri,"az hassas" kullanımlar ise idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesislerini kapsıyor. (BirGün)

gurultu-bahaneli-muzik-yasagi-tablolastirildi-ne-nerede-ne-zaman-yasak-965828-1.