Tantan, üniversiteler, sendikalar ve TÜSİAD'ın 'sessiz kalması'nı da eleştirdi.

Eski İçişleri Bakanı Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, ‘Hayır’ oylarının gasp edildiğini belirterek, “YSK hem kendi yasasını hem Seçim Kanunu’nu, hem de anayasayı ihlal etmiştir” açıklamasında bulundu.

Yeniçağ gazetesindeki habere göre, “YSK’yi bu şekilde karar vermeye mecbur kılan tutsaklık nedir?” diye soran Tantan, YSK’yi oluşturan heyetin kamuoyunu aydınlatmasını istedi. Tantan, “Yüzde 57’ye varan bir ‘Hayır’ oyunun bizzat YSK eliyle gasp edildiği ortaya çıkmıştır. Çok acı bir gerçektir” değerlendirmesinde bulundu.

‘EĞİTİM SİSTEMİ SORGULANMALI’

Tantan, referanduma ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Bir başka şey daha ortaya çıkmıştır. Bu referandum süreci içerisinde maalesef Türkiye’nin kurumsal yapısı, sendikal yapısı, meslek ve sanayi odaları, hukuk fakülteleri anayasa kürsülerinin, TÜSİAD’ın ve işadamlarının sessizliği özellikle eğitim sistemini de sorgulanabilir bir duruma getirmiştir. Çünkü, öyle bir nesil bugün Türkiye’ye hakim olmuştur ki, kirlilik ve kimliksizliğin egemen olduğu bir ortamda halkın önünde liderlik yapması gereken bu insanların kendi çıkarlarını kaybetmemek uğruna sessiz kalmaları da düşündürücüdür. Allah’a kulluk edeceğine, kula kul olmayı kabul eden bir anlayışın Türkiye’yi uçuruma sürükleyeceği görülmektedir. Bu bakımdan da Türkiye’deki cemaatleşmenin Türkiye’yi ayrıştırdığı ortaya çıkmıştır.
 

İKTİDAR ARTIK SORGULANIYOR

Artık 15 yıllık iktidarın kirliliği ve kimliksizliği yurtiçinde ve yurtdışında sorgulanabilir bir konumdadır. Bütün yalanları, aldatmaları hepsi birer birer dökülmektedir. Referandum sonuçlarına göre aslında yüzde 53’e 57 ‘Hayır’ önde. Ancak YSK’nın da katkılarıyla zoraki bir ‘Evet’ oluşturulmuştur. İnce bir nokta da şudur; ülke, kula kul olmaya meyilli.