Çok sayıda hukuk örgütü, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ın giderek kötüleşen sağlık durumlarına ilişkin açıklama yayınladı.

18 meslektaşlarının İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde usule, yasaya ve hukuka aykırı bir şekilde yargılandığına dikkat çekilen açıklamada, "Yapılan yargılama neticesinde Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile birlikte 18 avukat meslektaşımız hakkında 'mesleki faaliyetleri' gerekçe gösterilerek toplamda 159 yıla varan hapis cezaları verilmiştir" denildi.

'MESLEKTAŞLARIMIZ YAŞAMSAL RİSK ALTINDA'
Açıklamada, "Tüm meslektaşların tahliye edilmelerinin üzerinden 10 saat geçmeden, bir kısım meslektaş hakkında yeniden tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması, tahliye kararını veren hakimlerin yargılamadan alınıp başka bir heyetin atanması, bu yeni heyet tarafından hızla mahkumiyet kararı verilmesi, tanıkların mahkeme başkanı tarafından yönlendirilmesi, aslı dosya içerisinde yer almayan evrakların hükme esas alınması, savunma tanıklarının dinlenmemesi, savunma avukatlarının 2. ve 3. celselerde duruşma salonundan çıkarılması, dosya içerisindeki CMK'ya aykırı durumlardan yalnızca bir kısmıdır" ifadeleri kullanıldı.

"Adil yargılanma hakkının sağlanması" talebiyle süresiz açlık grevine başlayan Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal'ın 5 Nisan'dan bu yana eylemlerini ölüm orucuna çevirdiklerine dikkat çekilen açıklamada şunlar belirtildi:
"Av. Ebru Timtik bugün itibariyle 30'dan fazla kilo kaybetmiş ve 40 kilonun altına düşmüştür. Uzun süreli açlığa bağlı olarak pek çok rahatsızlık yaşamaktadır. Ağzında oluşan yaralar boğazına doğru genişlemiştir. Bu sebeple konuşma ve yutkunma zorluğu yaşamaktadır. Artan ağız içi yaraları nedeniyle hekim tavsiyeleri üzerine almakta olduğu su, tuz ve şekeri almakta zorlanmaktadır. Ayrıca meslektaşımızın açlığının doksanlı günlerinde ellerinde oluşmaya başlayan kararmalar iyice artmış ve vücudunun kimi bölgelerinde yaralar oluşmuştur.

"Av. Aytaç Ünsal bugün 25 kilodan fazla kilo kaybetmiş ve 59 kilonun altına düşmüştür. Uzun süreli açlığa bağlı olarak; Ağız içi yaralar, nefes darlığı, hızlı kas erimesi, halsizlik gibi rahatsızlıklar yaşamaktadır. Gelinen aşamada her iki meslektaşımız da yaşamsal risk altındadır."

'HUKUKSUZLUK SON BULSUN'
Son olarak açıklamada, ölüm orucunda olan Av. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'a yönelen hukuksuzluğun son bulması çağrısı yapılarak, "Yargıtay incelemesinde bulunan dosyalarının ivedilikle incelenmesini, hukukun genel esas ve usulleri gözetilerek bozma kararı verilmesini, her iki meslektaşımızın da sağlık durumları gözetilerek tahliye edilmesini talep ediyoruz" denildi.

Açıklamada imzası bulunan hukuk örgütlerinin isimleri şöyle:
Adalet için Hukukçular, Avukat Hakları Grubu, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokrasi İçin Hukukçular (DİH), Hukuk Hareketi Platformu, Kartal Hukukçular Derneği (KHD), Katılımcı Avukatlar (KAV), Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Sosyal Hukuk, Toplumsal Hukuk.