Başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişikliği, CHP’de bugüne kadar görülmemiş bir kenetlenmenin ve parti içinde bahar havasının esmesine neden oldu. 

Anayasa değişikliği Meclis gündemine gelmeden önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 yıllık genel başkanlık döneminde kendisine kurultayda rakip olan tek isim olma özelliğini taşıyan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirmişti. O görüşmenin ardından TBMM’deki görüşmeler sırasında İnce, partisi adına sık sık kürsüye çıkarak değişiklik teklifine neden karşı çıktığını anlatmaya çalışmıştı.

Değişiklik teklifinin Meclis’te görüşüldüğü son gün Kılıçdaroğlu ve İnce’nin TBMM Kulisi’nde sık sık bir araya gelerek verdikleri samimi pozlar dikkat çekti.

O buluşmalar sırasında Kılıçdaroğlu ve İnce, TBMM Kulisi’nde referandum sürecinde izlenecek strateji konusunda da görüş alış verişinde bulundu.

Anayasa değişikliğine karşı mücadelenin sadece CHP’nin görevi olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, referandum sürecinde değişiklik teklifinden rahatsızlık duyan ve hangi görüşe inanırsa inansın, hangi partiye oy verirse versin, toplumun bütün kesimlerini kucaklayacak bir strateji izleyeceklerini belirtti. Hatta bunun için kampanya boyunca CHP bayrakları ile değil, Türk bayrakları ile meydanlarda olacaklarını vurguladı.İNCE: “YALOVA’DAN BAŞLIYORUM”

Muharrem İnce ise, Kılıçdaroğlu’nun sözlerine katıldığını belirterek, “Meclis çalışmaları biter bitmez, seçim bölgem Yalova’ya gideceğim. Orada sağdan, soldan bütün partilerin il, ilçe başkanlıklarını ziyaret ederek, bu değişikliğin neden geçmemesi gerektiğini anlatacağım. Yalova’yı hallettikten sonra da Türkiye’nin dört bir yanında bu değişikliğin geçmemesi için elimden geleni yapacağım. Eğer bu teklifin geçmesini istemiyorsak o zaman çok akıllı bir politika izlememiz lazım. Bu değişiklikten rahatsız olan, muhafazakarları, merkez sağ kökenlileri, liberalleri, ülkücüleri, devrimcileri, sosyal demokratları parti ayırımı yapmadan yüreğinde vatan aşkını taşıyan ve geleceğinden endişe duyan herkesi ortak etmemiz lazım. Parti içinde de tek ses olursak, bunu başarabilirsek bu teklifin halktan geçmesine olanak yok” bilgisini verdi.