Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP26) Dönem Başkanı Birleşik Krallık'ın kasımda Glasgow'da düzenleyeceği COP26 Zirvesi'ne hazırlık kapsamında, dönem başkanı ortağı İtalya'nın Milano'da ev sahipliği yaptığı Pre-COP26 toplantısı devam ederken gençler iklim için yürüdü.

20211001-2-50260632-69249718.jpg

Thunberg ve Nakate de yürüdü

Gelecek için Cuma Günleri (Fridays for Future) hareketi tarafından düzenlenen yürüyüş, Milano Borsası'nın bulunduğu Affari Meydanı'ndan PreCOP26'nın yapıldığı Milano Kongre Merkezi'ne kadar sürdü. Yürüyüşe İsveçli genç çevre aktivisti Greta Thunberg ile Ugandalı aktivist Vanessa Nakate de katıldı.

italya-kapak.jpg

Çoğunluğu öğrenci ve gençlerden oluşan çevreciler, iklim değişikliği, küresel ısınma ve karbon emisyonunun azaltılmasına dikkati çeken pankart ve dövizler taşıdı.
Gençler, yürüyüş ve mitingleri sırasında sık sık "Biz durdurulamayız, başka bir dünya mümkün" şeklinde slogan attı.

20211001-2-50260632-69249719.jpg

Organizasyon komitesi yürüyüşe katılanların sayısını 50 bin olarak açıklarken, İtalyan basınının Milano Emniyeti’ne dayandırdığı bilgiye göre yaklaşık 7 bin kişi katıldı.
Diğer yandan, PreCOP26 kapsamında "İklim için gençlik" oturumuna katılarak, büyükleri çevre konusunda sadece laf söylemekle eleştiren Thunberg’e İtalya Ekolojik Dönüşüm Bakanı Roberto Cingolani yanıt verdi.

'Kimse boş laf yapmıyor'

Cingolani, La Stampa gazetesine verdiği demeçte, Thunberg'e kimsenin boş laf yapmadığını, değişimi görmesi için işletmelere zaman tanımaları gerektiğini belirtti.

Eski ABD Başkanı Trump'la da atışmıştı

İsveçli genç çevre aktivisti Thunberg daha önce de Eski ABD Başkanı Donald Trump'la yaşadığı bir atışmayla gündeme gelmişti. Trump, o dönemler 16 yaşında olan Thunberg'in 2019 yılında TIME dergisi tarafından “yılın kişisi” seçilmesi için “çok saçma” ifadesini kullanarak, "Çok saçma. Greta asıl 'Öfke kontrol problemi' üzerine çalışmalı, sonra da bir arkadaşla iyi bir eski moda filme gitmeli! Rahatla Greta, rahatla!" paylaşımını yapmıştı.

Bu göndermenin ardından Thunberg de Twitter hesabındaki biyografi kısmını, "Öfke kontrolü sorunu üzerinde çalışan bir genç. Şu an bir arkadaşıyla eski moda güzel bir film izliyor" olarak değiştirmişti.

mr2-1.jpg