İzmir için korkutan deprem uyarısı: İşte en çok etkilenecek ilçeler İzmir için korkutan deprem uyarısı: İşte en çok etkilenecek ilçeler

İzmir Kent Konseyi’nin yeni başkan ve yöneticilerinin belirlendiği 17. Seçimli Genel Kurulu, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurul’a İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu'nun yanı sıra kent konseyi üyeleri katıldı. Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer seçilecek yeni yönetimin, bugüne kadarki en zor görevi üstleneceğini söyledi. Bunun gerekçelerini de sıralayan Başkan Soyer, “Ülkemiz, büyük ve çoklu krizlerin içerisinden geçiyor. Siyasal, toplumsal ve ekonomik açıdan çok derin sorunlar yaşıyoruz. Yoksulluk, her geçen gün daha da kitleselleşiyor. Geçim derdi, ülkemizin en öncelikli gündemi” diye konuştu. Yaşanan bu sorunların yanı sıra iklim krizinin de etkisini günden güne daha fazla hissettirdiğine dikkat çeken Başkan Tunç Soyer, yaşam alanlarının ciddi riskler altında olduğunu söyledi.

“Sorunların çözümü için mücadele ediyor”

Bu sorunların en temelde demokrasi krizinden kaynaklandığına işaret eden Başkan Soyer, şunları söyledi: “Demokrasi krizini aşabilmenin başlangıç noktası ise yerelden, yani tam da bulunduğumuz bu noktadan geçiyor. Çünkü demokrasinin özü katılıma ve ortak akla dayanıyor. Demokrasi ancak yerelden yükselirse gerçek anlamı ile demokrasi olabilir. Temsili demokrasinin eksik yanları ancak yerelin gücüyle tamamlanabilir. Bu da ancak katılımcı demokrasi kültürünün yaygınlaşmasıyla mümkün. Katılımcı demokrasiyi büyütecek aktörlerin başında kent konseyleri geliyor. Çünkü iyi çalışan, aktif bir kent konseyi; sadece kırılgan grupların yönetime katılmasını sağlamıyor. Aynı zamanda hak temelli savunuculuk ile adil bir yaşamın mihenk taşlarını belirliyor. Yoksulluğun; ekonomik ve toplumsal sorunların çözümüne doğrudan katkı sunuyor. Tüm bunların toplamında ise demokrasinin önündeki engelleri bir bir ortadan kaldırıyor. İzmir Kent Konseyi, ifade ettiğim sorunların çözümü için mücadele eden kent konseylerinin başında geliyor.”

“Kent Konseyi’ne desteğimiz sürecek”

Soyer, İzmir Kent Konseyi’nin demokrasinin temellerinin atıldığı bu coğrafyada, demokrasiyi gerçek anlamıyla hâkim kılmak gayesiyle çok değerli çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Gelecek günlerde yaşanan çoklu krizlerin çözümünde İzmir Kent Konseyi’nin büyük bir özveriyle çalışmaya devam edeceğine inandığını ifade eden Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hangi aday seçilirse seçilsin sonuna kadar birlikte çalışacaklarını söyleyerek, “Bu geçiş sürecinde Kent Konseyi’nin, kent yönetimine daha aktif katılımının önünü açmaya gayret edeceğime söz veriyorum. Kent Konseyi varlığı ile demokrasinin beş yılda bir sandığa gidilen bir rejim olmadığını, bir yaşam kültürü olduğunu İzmir’de gösterecek” diye konuştu.

Soyer sayesinde süper lige çıktık

Kurulun açılış konuşmasını yapan İzmir Kent Konseyi Başkan Vekili Mahmut Açıkkar, "Bizler buyruk almadan, kendi inisiyatifimizle bir yerlere faydalı olmak, kentimize, demokrasimize, halkın geleceği ve mutluluğuna, refahına bir nebze olsun yardımcı olmak için günlerce çalıştık. 2010’da Kent Konseyi’ni kurduk, 2015-2020 yılları arasında atıl kaldık. Şimdi isteklerimizi duyan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, bize merkezi yerde modern bir bina kazandırdı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 9 kişi görevlendirdi. 19 personel vererek kent konseyi ile ne kadar ilgili olduğunu gösterdi. Kendisine teşekkür ediyorum. Başkanımız her konuda bizi destekledi ve süper lige yeniden çıkmamıza vesile oldu” diye konuştu.

3. turda yeni başkan seçildi

Konuşmaların ardından seçime geçildi. İzmir Kent Konseyi başkanlığı için Prof. Dr. Adnan Akyarlı, Seniye Nazik Işık, Metin Erten ve Yalçın Kocabıyık yarıştı. Seçimde ilk iki tur dört adaylı yapılırken, üçüncü turda ise Nazık Işık ve Adnan Akyarlı yarıştı. Prof. Dr. Akyarlı, seçimin dördüncü turunda kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile odaların temsilcilerinin kullandığı 291 oyun 177'sini alarak, İzmir Kent Konseyi'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.