‘Yeni Kent Merkezi’ne yargı şoku: Manhattan planları durdu!

İzmir 5. İdare Mahkemesi Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin meclislerinden geçerek kabul edilen Mahkemesi Alsancak Liman Arkası ve Salhane Bölgesi Halkapınar-Salhane Kesimi Uygulama İmar Planı’nı durdurdu.

28 Aralık 2016 Çarşamba 20:10
‘Yeni Kent Merkezi’ne yargı şoku: Manhattan planları durdu!

Fatih YAPAR/EGEDESONSÖZ - İzmir’de yüksek katlı yapıların bulunduğu Konak ve Bayraklı ilçesi sınırlarında yer alan sahil ile iç kısımları kapsayan Alsancak Liman Arkası ve Salhane Bölgesi Halkapınar-Salhane Kesimi Uygulama İmar Planı ile ilgili şok bir karar alındı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davayı değerlendiren İzmir 5. İdare Mahkemesi uzun süredir uygulanan planların yürütmesini durdurdu. Sadece İzmir değil Ankara ve İstanbul’dan da birçok şirketin yaptığı kuleler ve yüksek yapıların bulunduğu alana ilişkin karar taraflara tebliğ edildi. 

GEREKÇE NE?
Şehir Plancıları Odası, 3 Aralık 2014 tarihinde Konak Belediyesi meclisinden, 13 Nisan 2015 tarihinde de İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçen planlara itiraz etti. İtirazlara sonuç alınamayınca konu yargıya taşındı. Oda, yapılan son düzenlemede lejant ve plan notu değişikliklerinin mevcut plan kararlarının ileriye dönük hedef ve ilkeleriyle örtüşmediğini belirtti. Birbirine benzer yapılaşma şartlarının oluşturulduğunu belirten oda, ilave fonksiyon getirilmesinin nüfus yoğunluğunu arttıracağı, donatı dengesini bozacağını, planın sermaye sahiplerinin tercihleri doğrultusunda bozulacağını vurguladı. Ayrıca Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği ile Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne aykırı olduğunun da altı çizildi.

SAVUNMA YAPTILAR
Odanın gerekçeleri sıralayarak yaptığı itiraz sonrası açılan davada Büyükşehir ve Konak Belediyeleri savunma yaptı. Büyükşehir, kent merkezinde gece nüfusunun azalması nedeniyle konut ve karma kullanım alanlarına yer verildiğini vurguladı. Yine bu durumun ilave nüfus artışına neden olmadığını belirtti. Konak Belediyesi de plan değişikliklerinin kademeli olduğunu, her şeyin planlı yapıldığını dile getirdi.

Mahkeme, 2013 yılında onaylanan planlarda yer alan turizm-ticaret-kültür ve turizm-ticaret tanımları ile merkezi iş alanı ve metropolitan aktivite merkezi tanımlamalarının 2014 ve 2015 yıllarında değiştirilmesi kararını durdurmuş oldu.  Yürütmesi durdurulan planla ilgili kesin kararın da önümüzdeki günlerde verilmesi bekleniyor. Öte yandan, Büyükşehir ve Konak’ın mahkeme kararına göre düzenleme yapması gerekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.