Hatay’ın Antakya ilçesinde kendisini satırla kovalayan erkekten kaçan bir kadın, dükkân önünde tavla oynayan 5 erkeğin yanına sığınarak onlardan yardım istedi. Öncesinde sesleri duymalarına rağmen yerinden kalkmayan, oyun oynamaya devam eden erkekler, satırlı saldırganın karşısında da aynı kayıtsızlığı sürdürdü. Satırlı erkek, 5 kişinin gözü önünde kadına defalarca vurdu. Bu anlar cep telefonu kamerasıyla kaydedilip sosyal medyada paylaşıldı ve büyük tepki çekti.

Tepkiler üzerine açıklama yapan Hatay Valiliği, saldırganın yakalandığını, hastaneye kaldırılan kadının hayati tehlikesinin olmadığını duyurdu.

Olayın ardından sosyal medyada Kadir Şeker’in başına gelenler hatırlatıldı ve o grubun bundan dolayı müdahale etmemiş olacağı yorumları yapıldı. Zira Kadir Şeker darp edilen bir kadını kurtarmak isterken kendisi de darp edilmişti. Çıkan arbedede kadını darp eden şahıs Kadir Şeker’in bıçak saplaması sonucu ölmüş ve Kadir Şeker de ‘kasten adam öldürmek’ suçundan ceza almıştı.

‘KORKULARINI ANLIYORUM’

Hürriyet'ten Musa Kesler'in haberine göre; Kadir Şeker'in babası Cengiz Şeker, şunları söyledi:

“O görüntüleri izledim. Sosyal medyada konuşulanları da takip ettim. Köşe yazılarını da okudum. Muhakkak her olayın kendine has şartları var. Hiçbir olay birbirinin aynısı değil. Ancak çaresiz bir insana veya sizden yardım isteyen bir insana herhangi bir şekilde yardım eli uzatmamasının bir mazereti olamaz. Kadın orada adamların arkasına sığınmış. Yardım dilenmiş. Ne olursa olsun yardım edilmesi gerekirdi. İnsan en azından polise Haber verir veya kıza sığınabileceği kapalı bir alan gösterir. Ama böyle olacağı da belliydi. Yani Kadir’e reva görülenlerin yaşadığı olay benzer durumlarla karşılaşanları etkileyeceği. Evet, Kadir’in başına böyle bir şey geldi ama kimse bundan endişe ederek yardıma muhtaç insanlara yardım etmekten çekinmemeli. Ama insanların korku ve çekincelerini de anlıyorum. O zamandan itibaren gördük ki ne zaman kadına yönelik bir şiddet olsa ve çevreden buna duyarsızlık gösterilse Kadir’in adı gündeme geliyor. Çünkü kamu vicdanı Kadir’in başına gelenlere üzüldüğü gibi ondan sonra kendisine reva görülen hukuki sürece de razı olmadı.”

‘İYİ BİR HABER BEKLİYORUZ’

Bir hafta önce Kadir ile görüştüğünü de belirten Cengiz Şeker, “Yargıtay’dan iyi bir haber bekliyoruz. Mahkemenin kendisini ve olayın o andaki şartlarını anlayarak bir empati yapmasını bekliyoruz. Biz Kadir’in ‘meşru müdafaa’ sınırları içinde kaldığına inanıyoruz. Dosyadaki bütün somut deliller ve ifadeler de bunu gösteriyor.” (BirGün)