CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antep'teki programının ardından Urfa'ya bir dizi ziyarette bulundu.

Balıklıgöl'e giden Kılıçdaroğlu, balıklara yem attı. Balıklıgöl'e girerken bir esnaf, Kılıçdaroğlu'na puşi hediye ederek boyuna doladı.

'Hz. İbrahim Makamı'nı ve İbrahim peygamberin doğduğu mağarayı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada dua okudu. UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Göbeklitepe'ye de giden Kılıçdaroğlu, Urfa esnafını ziyaret ederek sorunlarını dinledi, tarihi çarşıları gezdi.

Kılıçdaroğlu, Urfa'da Adalet mücadelesini sürdüren Emine Şenyaşar’ı da ziyaret etti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Şenyaşar'a “Bütün bilgiler ortada, kimse cesaret edip adım atamıyor. Bir evladın, kardeşin olarak ben de davanın takipçisi olacağım” dedi.

Daha sonra muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri ile buluşan Kılıçdaroğlu, “Benim Şanlıurfa’ya bir sözüm olsa. Yerel yönetimler geldiğinde, bize Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı verin, elektriği bütün çiftçilere bedava vereceğiz. Aynı zamanda elektrikten de kazanacak. 2,5 milyonluk araziyi güneş tarlalarıyla donatacağız" ifadelerini kullandı.

İktidarın yapmak istediği Kanal İstanbul projesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Kanal İstanbul mu yoksa güneş enerjisiyle tarımı Orta Doğu’nun merkezi haline getirmek mi çok önemli? Milyonlarca kişinin iş bulduğu ortam mı güzeldir yoksa bütün parayı bir kanala harcamak mı daha güzeldir? Güneş tarlaları ne demek biliyor musunuz?" diye belirtti.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

SİYASET KÖŞEYİ DÖNME ARACI DEĞİLDİR: Bizim dış güçler diye şikâyet etmeye hakkımız yoktur, kardeşim sen önce kendine bak. Sen üretirsen güçlü olursun, kimsenin önünde diz çökmezsin. Ekonomin güçlüyse korkmayacaksın. Bizim ekonomimiz neden güçsüz? Her alanda yetişmiş insanımız var. Her şeyin en iyisini bulmak mümkün. Eksiğimiz iyi politikacı. Siyaset köşeyi dönme aracı değildir.

ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEMEDİ DİYE HAPSE ATILIR MI: İnsanların ihtiyaçları sınırsızdır, kaynaklar sınırlıdır. Benim kaynağım bu kadar, bu kaynağı öncelikle olarak nereye harcayacağım bunun planlamasını yaparsınız. Pandemi döneminde esnaf ve çiftçi çok büyük sıkıntı çekti. Bir çiftçi borcunu ödemedi diye hapse atılır mı? Çiftçinin traktörüne haciz uyguluyorsunuz, bu adam nasıl tarlayı sürecek. Sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Kimin faizini indirdiniz? Çiftçi, esnaf yararlanmadı. Faiz konusunda ciddi bir mücadele yapacaksın, Londra’daki tefecilerden borç para almayacaksın.  

YENİ BİR SİYASET ANLAYIŞINI GETİRMEK ZORUNDAYIZ: Biz kendi enflasyonumuza bir de AB’nin ve ABD’nin enflasyonunu da sırtımıza aldık. Allah’ın izniyle bunun tamamı tereyağından kıl çeker gibi çekeceğim, kurtaracağım Türkiye’yi, kurtaracağız. 84 milyonu Londra’daki bir avuç tefeciye mahkûm etmek bize yakışmaz. Oradan çekip çıkaracağız. Yeni bir siyaset anlayışını getirmek zorundayız. Çiftçiye mazotu yata kaç liradan veriyorsan aynı fiyattan vereceksin. Çiftçi üretiyor ya. Tarım stratejik sektördür. Gıda kriziyle karşı karşıya kalacağız, dünyanın parasını vereceğiz buğdayı getireceğiz. Bizim bereketli topraklarımız varken bunların büyük kısmı ekilmeyecek. Çiftçi nasıl ekecek bunu? Esnaflar kendilerini sahipsiz hissediyor. Bir esnaf bakanlığı kurulmalı.

HELALLEŞMEYE GELDİM: Şanlıurfa’nın 13 milletvekili var, son seçimlerde bir milletvekili verdiniz teşekkür ederiz. Geçmişte Şanlıurfa CHP’nin kalesi olarak görülürdü, bir milletvekili çıkarabiliyorsak bunun ayıbı bize ait. Gelmedik, sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik, derdinizi dinlemedik, caddelerde sokaklarda gezmedik, güzel türkülerinizi dinlemedik. Ankara’da oturduk, nutuklar attık, niye bize oy vermiyorsunuz dedik, niye versin ki? Kabahat bizim, Şanlıurfa’ya helalleşmeye geldim. (DUVAR)