Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’da incelemelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Belediyesi’nin bölgeye sağladığı desteğin, yardımseverlerin de katkılarıyla 7 milyonu TL’yi aştığını açıkladı. Batur, bölgeye acil yardım ve ihtiyaç malzemeleri taşıyan 11 tır gönderdiklerini, belirlenen son ihtiyaçlara göre yüklenen 5 tırın da yola çıkmak üzere hazırlandığını söyledi.

Çiğlili Kadınlar Aşure Atölyesinde Buluştu Çiğlili Kadınlar Aşure Atölyesinde Buluştu

Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’a giderek incelemelerde bulunan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanlığı’nda bir toplantı düzenleyerek, ilçe örgütüne deprem bölgesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı. Ziyaret ettiği şehirlere ilişkin gözlemlerini ve depremzede vatandaşların yaşadıklarını güçlükleri paylaşarak, yapılan çalışmaları anlatan Batur, Konak Belediyesi’nin bölgeye yardımseverlerin de katkılarıyla 7 milyonu TL’yi aşkın destek sağladığını açıkladı.

Ziyaret ettiği 4 şehirde CHP milletvekilleriyle bir araya gelerek, koordinasyon toplantısına da katılan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un bölgeden detaylı bilgiler aktardığı, sürece yönelik çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunduğu değerlendirme toplantısına CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, CHP İl ve Konak İlçe örgütü yöneticileri ile üyeleri, Konak Belediye Meclisi üyeleri katıldı.

11 tır gitti, 5 tır yola çıkacak

İlk günden itibaren bölgeye destek için harekete geçtiklerini söyleyen Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla birlikte hareket ederek, acil ihtiyaç ve yardım malzemelerinin şehirlere gönderildiğini kaydetti. Konak Belediyesi uzman ekiplerinin kurtarma ve yardım çalışmaları yaptığını hatırlatan Batur, bölgeye gönderilen acil yardım ve ihtiyaç malzemeleri için belediye bütçesinden 4 milyon 645 bin TL harcandığını açıkladı. Batur, yardımseverler vatandaşların aynı kapsamda sağladığı desteğin de 2 milyon 650 bin TL olduğunu kaydetti. Konak Belediyesi’nin bölgeye 11 tır gönderdiğini kaydeden Batur, 5 tırın da yola çıkmak üzere hazırlandığını belirtti. 

“Sağlam bina yok”

Deprem bölgesinde incelemelere Hatay’dan başladığını belirten Batur, “Biz önce Hatay’a gittik, kurtarma ekimiz de oradaydı; çünkü Hatay, en fazla hasarın olduğu il olmasına rağmen, yardım ve desteğin en güç ulaştığı yer oldu. Hatay çok büyük bir yara almış. Antakya’da sağlam bina yok benim gördüğüm kadarıyla. Kalanlar ise ağır hasarlı. Ekiplerimiz orada yardım çalışmaları yapıyor. Vatandaşlarımıza yardım malzemelerini ulaştırıyoruz. Bir de mutfak kurduk. Sıcak yemek servisi yapıyoruz. O bölgedeki köylere de yardım ediyoruz. Belediye personelimiz, sosyologlarımız orada. Çocuklarımıza özel çalışmalar yapıyoruz. Bölgede büyük bir kargaşa, sıkıntı var, vatandaşın talepleri var. Tabii orada yaşayan itfaiye daire başkanı, itfaiye erleri, fen işleri çalışanları depremde enkazın altında kalmış. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye daire başkanlığı görev aldı ve Antakya’da en az 100 bin kayıp olacağı şeklinde bilgi veriliyor. Daha sonra Kahramanmaraş’a geçtik. Pazarcık diye bir yer kalmamış. Oradan Gaziantep’e ulaştık. Nurdağı’nda 60 bin nüfusun 20 bini artık yok. Depremin en büyük hasarı verdiği yerlerden biri. Adıyaman’a da gittik. Milletvekillerimizle birlikte ilçelerimizi, köylerimizi inceledik. Köylerimizin durumu kötü. Nüfus 200 kişi, 100 kişi artık yok. Tut, Besni ilçeleri çok kötü. Kentin merkezindeki yerler tamamen bitmiş durumda. Adıyaman merkez tamamen bitik, Hatay gibi” dedi.

“Konteyner kentler hemen kurulmalı”

Bölgede bir an önce konteyner kentlerin kurulması gerektiğine dikkat çeken Batur, “En büyük sorun şu an barınma ve ısınma. Yemek, su, giysi sorunu halledilmiş durumda. Konteyner kentlerin hemen kurulması gerekiyor. Büyükşehir belediyemiz de Hatay’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da çalışmalarını sürdürüyor. Çadır çok faydalı değil; içi çok soğuk oluyor. Konteyner kentler oradaki sıkıntıyı bir nebze azaltacak. Şu anda ihtiyaç, ısıtıcı, kömür, odun, yatak, battaniye, hijyen malzemeleri ve tuvalet. Biz de bölgeye gidecek tırlarımıza bu şekilde ihtiyaca göre malzemeler yüklüyoruz” dedi. Batur, şöyle devam etti:

“Büyük bir mücadele”

“Bölgeyi görünce orada nasıl bir felaket yaşandığını dahi iyi anlıyorsunuz. Orada insanlar gerçekten çaresiz. İnsanlar cenazesini alabildiğine seviniyor. Alıyor ve toprağa veriyor. Şu anda bir izin, bir kayıt da yok bu anlamda. O nedenle kayıp sayısının daha çok olduğunu biliyoruz. Çok büyük bir acı, büyük bir yaşam mücadelesi var. Oradaki milletvekillerimiz de gece gündüz, hiç durmadan insanlarımıza destek olmak için çalışıyor. İzlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Hep birlikte yapılacak çalışmalar çok; çünkü süreç çok uzun soluklu. Hepimiz elimizden geleni yapmalı, o bölgedeki yarayı sarmaya çalışmalıyız. Konak Belediyesi olarak biz de elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra da bölgeye olan desteklerimiz devam edecek.”

“Belediyeyle çalıştık, daha çok aileye ulaştık”

 CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından da, ilk andan itibaren Konak Belediyesi ile koordineli çalıştıklarını vurgulayarak, “Birçok partilinin ve vatandaşın ilçe binamıza getirdiği ihtiyaç malzemelerini tutanak karşılığı teslim alarak sınıflandırdık. Deprem bölgelerinden ilçemize gelen vatandaşlarımıza ulaşarak acil ihtiyaçlarını ilk elden karşıladık. Sağladığımız erzak paketlerini de kendilerine teslim ettik. Bundan sonraki süreçte de elimizden geldiğince destek olacağız. Psikolojik destek çok önemli; çünkü gelen vatandaşlarımızın durumu iyi değil. Gönüllü psikolog arkadaşımız bize yardımcı oluyor. Öğrenci depremzedelerimiz için gençlik kollarımız kitap kampanyası başlattı. Bu konuda da yardımcı olacağız. Belediyemizle ilk andan itibaren koordineli çalışmamız daha çok ailemize ulaşmamızı, onlara destek olmamızı sağladı. Bu nedenle Konak Belediye Başkanımız Abdül Batur’a ve özverili çalışanlarına minnettarız. Bölgeden ilçemize gelen ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. Ailelere hep birlikte destek olmaya devam edeceğiz” dedi.