AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir” yaklaşımı sonrasında Merkez Bankası’nın faiz indirimi uygulamasının ardından Türk Lirası’daki erime belediyelerin milyarlarca TL zarar etmesine yol açtı. Merkezi hükümet tarafından çalışmaları sekteye uğratılan CHP’li belediyeler, bir de kur krizi nedeniyle sıkıntıya girdi.

İstanbul: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün yaptığı açıklamada zararın büyüklüğüne değindi. İBB’nin bütçesini Kasım ayında sunduğunu ifade eden İmamoğlu, “Üstünden 15 gün geçti ve sunduğumuz bütçeye, sadece 15 gün içindeki kur farkının getirdiği fark, 5 milyar TL’nin üzerinde. 5,5 milyara doğru gidiyor. Yani bir metro hattı kadar İBB para kaybetti. Bunları konuşun. Bunlar konuşulacağına, ne yazık ki, 10 metro yapan İBB’ye, Ekrem İmamoğlu'na laf atmayı, Türkiye'nin bu bütçesinde başlarını öne eğip utanç duyacaklarına, İstanbul'a laf atmayı kendilerine vazife kıldılar. Ama onlar konuşsun; biz yapmaya, iş üretmeye devam edeceğiz” dedi.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, geçen günlerde İETT çatısı altında toplu ulaşım hizmeti veren otobüslerin günlük 600 bin litre mazot tükettiğini ifade ederek, “Motorinin litresine gelen 2,72 TL’lik zammın İETT’ye 1 günlük maliyeti 1,6 milyon TL. Yıllık ek maliyeti de 500 milyon TL’den fazla” ifadelerini kullandı. (Sercan Meriç)