Direnen madenci temsilcilerinin Meclis’te AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına açıklama yapmaları polis tarafından engellendi.

Gasp edilen kıdem tazminatları ve maaşları için Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya başlattıkları yürüyüşleri engellenen madencilerin temsilcileri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile görüştü. 4 temsilcinin görüşmenin ardından Meclis yakınlarındaki Madenci Anıtı önünde ANKA’ya demeç vermesi polislerce engellendi.

Maden ocağındaki iş kazası sonucu engelli kalan madenci İdris Sarıkaya haklarını aramak için verdikleri mücadeleyi anlatırken, bir sivil polis ANKA mikrofonunu Sarıkaya'nın önünden çekti. Heyette yer alanlardan Bağımsız Maden- İş Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kamil Kartal, polislere itiraz ederken, polisler ise işçilerin demeç vermesinin Ankara Valiliği'nin kararıyla yasak olduğunu öne sürdü.

‘YETERİNCE REKLAM OLDUK’

Bu esnada Kartal polislere, "Alacaksınız gözaltına alın, Ankara polisinin bu tutumunu protesto ediyorum. Burada sadece olumlu geçen görüşmenin sonucunu basına açıklayacağız" şeklinde itiraz etti. Polisler Kartal'a "Yeterince reklam olduk" karşılığını verdi.

Ardından heyet polis tarafından itilerek, Soma'dan geldikleri araca götürüldü. Araçta işçilere mikrofon uzatılmasına engel olan polis, işçilerin aracı hareket edene kadar bekledi. Hareket eden aracı da polis otomobili bir süre takip etti.