Bağımsız Maden-İş Sendikası öncülüğünde gasp edilen hakları için Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerinin direnişi, bugün beşinci gününde.

İşçiler ve sendika temsilcilerinden oluşan bir heyet, önceki gün Ankara’ya giderek Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan ile görüştü. Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin, Erdoğan’ın kendilerine “Yetkim yok, yapabileceğimiz bir şey yok” dediğini aktardı.

Meclis’te bulunan siyasi partilerin grup başkanvekillerinden randevu talep ettiklerini söyleyen Çetin, “AKP ve MHP bizimle görüşmedi; HDP, CHP ve İYİ Parti ile görüştük” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kendilerine randevu vermediğini belirten Çetin, TKİ ile yaptıkları görüşmeyi ise şu sözlerle anlattı:

“TKİ madenlerden sorumlu olduğu halde sorumlu olmadığını söyledi. ‘Yetkimiz yok’ dedi. O zaman gerçek sorumlu kimse bizimle muhatap olsun, madenlerden kim sorumlu? Şimdi Meclis’te olan bir düzenleme var, bununla yalnızca patronlara yardım yapılacak, işçilerin lehine hiçbir madde yok. Biz de artık sesimizi Meclis’te duyuramıyorsak sokakta duyuracağız. Bu sorun çözülene kadar yolumuzdan dönmeyeceğiz, Ankara’ya yürümeye devam edeceğiz.”

SOMA’DA ABLUKA

8 yıldır ödenmeyen tazminatları için Soma’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan, ancak engellenen Uyar Madencilik işçilerinin Soma İlçe Mezarlığı önündeki direnişi sürüyor. Direniş alanı dün jandarma ve polis tarafından abluka altına alındı. “Köle değiliz eşitlik istiyoruz” yazılı önlükler giyen işçiler baretlerini yere vurarak tepkilerini dile getirdi. İşçiler bedeli ne olursa olsun bir adım bile geri adım atmayacaklarını söyledi.