MAK Danışmanlık Başkanı Ali Kulat, Sözcü’den Ruhat Mengi’ye verdiği röportajda, AKP’nin kamuoyu araştırmalarında yüzde 30-32 bandında göründüğünü ve 3 ayda birinci parti konumundan düşebileceğini söyledi.

AKP’NİN KAYBETİĞİ OYLAR HANGİ PARTİYE GİTTİ?

AKP’nin kaybettiği 10-12 puanın yaklaşık yarısının İYİ Parti’ye gittiğini ifade eden Kulat, “AK Parti, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 42.5 oy almıştı. O oy oranı şu anda yapılan bütün kamuoyu araştırmalarında yüzde 30-32 bandına inmiş durumda. Bunun anlamı şu; AK Parti 10-12 puan kaybetmiş durumda. Bu kaybettiği 10-12 puanlık oyun yaklaşık yarısı İYİ Parti'ye gitmiş görünüyor. İYİ Parti, gittikçe merkez sağa yerleşti. Geri kalan 5 puanlık bir oy da DEVA Partisi ve Gelecek Partisi arasında paylaşılmış durumda” dedi.

MHP’NİN KAYBETTİĞİ OYLAR

MHP’nin de yaklaşık 4,5 puan kaybettiğini ifade eden Ali Kulat, “Bu arada MHP yüzde 11.5'luk bir oy oranından yüzde 7 puanlara inmiş durumda, ondan da birazını İYİ Parti, birazını da yine bu partiler(Gelecek Partisi ve DEVA) veya yeni kurulan başka partiler alıyorlar. Dolayısıyla artık AK Parti ve MHP'nin toplamı yüzde 40 bandının altında, üstüne BBP'yi bile ekleseniz bu oran değişmiyor” dedi.

CHP'ye mi geçiyor? İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu kapıyı açık bıraktı CHP'ye mi geçiyor? İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu kapıyı açık bıraktı

İTTİFAKLARIN OY ORANLARI

“Millet İttifakı son ankette yüzde kaç?” sorusuna yanıt veren Ali Kulat, “CHP yüzde 25 bandında, İYİ Parti yüzde 15 bandının üstünde. Ama yüzde 15 olduğunu varsaydığınızda zaten yüzde 40 yapıyor. Buna ilaveten Saadet Partisi var ki 2 puanın üzerinde bir oya sahip, Demokrat Parti var, DEVA ve Gelecek Partisi şu anda yüzde 5.5 bandına doğru yürüyorlar, dolayısıyla onları da eklediğinizde yüzde 46-47 bandında bir fotoğrafla karşı karşıya kalıyoruz. Burada kilit seçmen HDP'li seçmen” ifadelerini kullandı.

HDP’LİLER NEDEN KİLİT SEÇMEN?

Kulat, Ruhat Mengi’nin, “HDP olmadan da Millet İttifakı yüzde 46'yı bulduğuna göre HDP neden kilit seçmen?” sorusuna da yanıt verdi.

Cumhurbaşkanlığı için “Önemli olan 50+1'i bulabilmeniz, cumhurbaşkanlığını almak asıl mesele” diyen Kulat sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alamadığında parlamentodaki milletvekili sayısı ne kadar etkili? Şu anda parlamento ne kadar etkili her şeyden önce? Yasa çıkarmadan, KHK'larla ülke idare edilebilir gerekirse. Cumhurbaşkanlığı meselesi hepsinden önemli çünkü Millet İttifakı'nın topluma bir vaadi var; makul bir sürede Türkiye'yi Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'e taşımak. Toplum, içeriğini yeterince bilmemekle birlikte bu sistemi ciddi anlamda satın almış durumda. Yüzde 70'e 30 kabul görüyor.” (BirGün)