Eski CHP milletvekili ve iş insanı olan Sinan Aygün'ün öne sürdüğü "Yavaş ve iki CHP belediye meclis üyesi 25 milyon lira rüşvet istedi" iddiasıyla başlayan tartışma sürüyor. Yaşananların arkasında iki kişi olduğundan bahseden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Biri bu kararları alan belediye yönetimi ve başkanı, o da savcılığa bunların hesabını verecek yakında" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yavaş, Halk TV’de İrfan Değirmenci’nin programında iş insanı Sinan Aygün’ün rüşvet iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. "15 Temmuz başarılı olsaydı, en karlı bunlar olacaktı” diyen Yavaş “Sadece rant için, belediye başkanını haksız para almakla suçlamak, hayatında harama bulaşmamış insanı böyle karalamak ne demek?” ifadelerini kullandı.

"Gökçek hakkında FETÖ’ye finans sağlamak konusunda savcılığa gideceğiz"

Kendisine rüşvet iddiasında bulunanların hiçbir siyasi partiden destek görmediğini kaydeden Yavaş “Arkalarında tek duran, kararı alan başkan ve dönemin belediye meclisi. Zaten birkaç konuda gittik ama Gökçek hakkında FETÖ’ye finans sağlamak konusunda savcılığa gideceğiz. Gerçekten FETÖ’yle mücadele edilecekse, sadece yelpaze sallayanlarla, Bank Asya’ya para yatıranların değil, bu para babalarının, güç sahiplerinin, ben istediğim zaman istediğimi yaparım diyenlerin ortadan kalkması lazım. İşte o zaman tam olarak cumhurbaşkanının dediği gibi bir hesap sorma dönemi ortaya çıkacak. Yoksa bu benden denirse bu işlerin sonu gelmez” dedi.

“Babamın oğlu olsa tanımam"

Aygün’ün ruhsat için tekrar başvurduğunu belirten Yavaş “İnceleyeceğiz. Bu değersiz dediği inşaatının planında hiç sayılmayan kocaman AVM’yi saklamışlar, fili kibrit kutusuna saklamışlar yani. Kanun ne derse o olacak, belediye meclisinde de bu konuda hemfikiriz. Biz işimizi yargıyla çözeceğiz, kimseyi suçlamayacağız. Aygün için ‘CHP’li’ diyorlar. Babamın oğlu olsa fark etmez. Biz asla yolsuzluğa bulaşmayacağız. Şirketlerden yanlış yapan olursa da affetmeyiz” dedi.

"Aygün'le hiç görüşmedim, çünkü başıma gelecekleri biliyorum"

Yavaş bu sabah da (25 Aralık 2018) FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu ve konuya dair açıklamalar yaptı. İddialar hakkında Aygün ile hiç görüşmediğini söyleyen Yavaş, "Ben bu görüşmeyi kabul etmedim çünkü başıma gelecekleri biliyorum. Ankara’da bir grup var, işlerini tehdit, şantaj, rüşvet, siyasi bağlantı gibi yollarla çözüyorlar. Aygün’ün meclis üyesi kardeşi aracılığıyla da benimle görüşmek istedi bunu da kabul etmedim" dedi.

Kılıçdaroğlu, Yavaş'a herhangi bir talimat verdi mi?

Yavaş, "Kılıçdaroğlu size herhangi bir talimat verdi mi?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

Hayır, Sinan Aygün'ün kendisine geldiğini, şantaj yapar gibi "Savcılığa vereceğim" dediğini duyurdu. "Biz belediye meclisinde bir tane rantı geçirmedik bu dönemde, halkın yararı olmayan kararı alamayız, bunun arkası gelir" dedim. "Hukuk ne yapıyorsa onu yap" dedi.