Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi’nde daha önceden 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescillenen, ancak pandemiyle mücadele edilen günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılan 1.1 milyon metrekarelik arazinin Katarlılara satılacağı iddiası ortaya atıldı.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi’nde Ali Kelle Ormanı Mevkii’ndeki 1.1 milyon metrekarelik 3. Derece Doğal Sit Olarak tescillenen hazine arazisi 21 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile imara açılmış, buradaki taşınmazların özelleştirilmesi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yetki verilmişti.

“140 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ALAN”

26.12.2016 tarihinde onaylanan Aydın-Muğla-Denizli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda, birçok yeşil alan çeşitliliğini içinde barındırdığı belirtilen alan, yarımadanın akciğerleri olarak görüldüğü için kamu yararına kullanılması bekleniyordu. Planlama amacının aksine turizm ve konut alanları üretilmesine yol açan imar düzenlemesi başta STK’lar olmak üzere vatandaşın da tepkisini çekti. En kalabalık ilçelerden olan Bodrum’da yeni projelerle birlikte nüfus artışı öngörülüyor. (Tele1)