2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde Marc Collin rüzgarı esti 2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nde Marc Collin rüzgarı esti

12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen ve anti demokratik uygulamalarıyla kapkara bir tarih olan askeri darbe, şarkılar ve şiirler eşliğinde lanetlenecek. “Eylül Rapsodisi” adını taşıyan ve orkestra ile birlikte solistler için yazılmış, tarihsel süreci şarkı, şiir, video içerikleri ve tiyatral anlatımla sunan “epik oratoryo” tarzındaki etkinlik, İzmirlileri nitelikli bir sanat türü ile buluşturmuş olacak. Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda ücretsiz olarak düzenlenecek olan konser, 12 Eylül Pazartesi akşamı 19.30’da başlayacak.

DESTANSI ANLATIMLA ŞARKILARDAN ŞİİRLERE

Geniş Merdiven Orkestra eşliğinde sergilenecek etkinlikte İlkay Akkaya, Mazlum Çimen, Hüseyin Turan, Hilmi Yarayıcı, Özcan Şenver, Murat Mengirkaon ve Barış Yıldırım’ın şarkılarının yanı sıra şair İbrahim Karaca’nın şiirleri de sahnede yerini alacak. Konserde destan anlatıcısı (rapsod) rolünü deneyimli tiyatrocu Latif Tiftikçi üstlenecek.

MUMCU: BU DAVET BİZİM

Konsere yoğun bir katılım beklediklerini belirten Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Sekreteri Hamit Mumcu, “12 Eylül’ün baskıcı ve antidemokratik mantığı bugün de olanca karanlığıyla devam ediyor. Zulme ve zorbalığa karşı en büyük direniş alanlarından birini oluşturan sanatla, 12 Eylül cuntasına boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha anlatacağız. Birbirinden kıymetli aydın ve sanatçılarımızın yer alacağı ve çok titiz bir çalışma hazırlanmış konserimize tüm halkımızı davet ediyoruz. Bu davet bizim” diye konuştu.