Academy İzmir – Özgür Tiyatro, vefatının beşinci yılında Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ı andı.

Pandemi koşulları nedeniyle anmaya sadece öğrenciler davet edildi.


Özgür Tiyatro Genel Sanat Yönetmeni Özgür Başkaya‘nın açılış konuşmasını yaptığı ve Nurhan Karadağ’ın Türkiye Tiyatrosu’ndaki yerini anlattığı anma saat 18.30’da Academy İzmir’in mütevazı salonunda gerçekleştirildi. 


Açılış konuşmasında bu yıl pandemi nedeniyle geniş katılımlı bir anma gerçekleştirememenin üzüntüsünü dile getiren Başkaya, daha önceki yıllarda yaptıkları anmalara, Karadağ’ın önemini anlatabilecek değerli tiyatro insanlarını davet ettiklerini söyledi ve salgın tehlikesinden sonra bu anmaları daha geniş katılımlı olarak tertip edeceklerini belirtti. 

     
Temel bilgilendirmeden sonra, Academy İzmir Genel Koordinatörü Özlem Başkaya, hocası Nurhan Karadağ’ı anlatan duygusal bir konuşma yaptı ve ardından Yusuf Sağlam’ın yazmış olduğu “Anadolu Tiyatrosunun Köylüsü NURHAN KARADAĞ” isimli eserden, Nurhan Hoca’yı kendi öğrencilerinin daha derinlikli anlamaları için pasajlar okudu.


Özlem Başkaya, Karadağ’ın çok sevdiği ve “ölürüm unutmam sevdiğim seni” sözlerini de içeren Tokat Semahı’ndan bir deyiş seslendirerek hocasını selamladı.


Anmanın devamında Özgür Başkaya, hocasının vefatı üzerine yazdığı ve her 22 Ekim tarihinde okuduğu “ANADOLU’NUN BAĞRINDAN GELEN TİYATRO ÇINARI” isimli metnini okudu.


Duygusal anların yaşandığı anma, Nurhan Hoca ile yaşanan anıların Academy İzmir öğrencilerine aktarılmasıyla sona erdi.