Pakistan'ın eski Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref vatana ihanet suçlamasıyla idama mahkum edildi. Al Jazeera International İslamabad muhabiri Kemal Hyder, Müşerref'in 2007'de anayasayı askıya alıp olağanüstü hal ilan ederek anayasayı ihlal etmekle suçlandığını söyledi. Sağlık durumunun kritik olduğunu belirten Müşerref, hastanede olması nedeniyle savunma yapamadığını söyleyerek yargılama sürecine karşı çıkmıştı. Kemal Hyder, kararın uygulanmasının Müşerref'in sağlık durumu nedeniyle mümkün olmadığını ifade etti.

Başkent İslamabad'da kurulan mahkemenin üç yargıcı da, Müşerref'i vatana ihanetten suçlu buldu ve oybirliğiyle eski generalin idam cezasına çarptırılmasına karar verdi. Müşerref, 2007 yılında olağanüstü hal ilan ederek anayasayı askıya alıp kendi görev süresini yasalara aykırı biçimde uzatmakla suçlanıyordu.

Müşerref 1999 yılında askeri darbe ile iktidara gelmiş ve 2001 - 2008 yılları arasında Cumhurbaşkanı olarak ülkeyi yönetmişti. Müşerref, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde yaşıyor. 2016 yılında sağlık sorunları yaşamış ve eski Cumhurbaşkanına tedavisine devam edebilmesi için yurtdışına çıkış izni verilmişti.

KARAR NEDEN ÖNEMLİ?

Siyasi tarihi askeri darbelerle dolu olan Pakistan'da ilk kez darbeyle iktidara gelmiş olan bir askeri lider, bu kadar ciddi bir suçtan hüküm giyiyor.

Müşerref'in yargılanma sürecinin Pakistan ordusu tarafından da yakından takip edildiği biliniyor.

Pakistan'ı takip eden uluslararası ilişkiler uzmanları, bu davanın Pakistan'da ordunun siyaset üzerindeki etkisi açısından bir emsal oluşturabileceğini söylüyor.