Sanıkların ifade ve çapraz sorgulamalarının ardından mahkeme heyeti ara karar için duruşmaya ara verdi. Açıklanan ara kararda İstanbul Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun raporu ve ABD’ye cep telefonu Icloud için yazılan müzekkereye cevap geldiği belirtilerek, cevabın incelenmesi için duruşmanın 1 Kasım tarihine ertelendiği belirtildi. Mahkeme Cemal Metin Avcı'nın tutukluluk halinin devamına, diğer sanıkların tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.Duruşma sonrası açıklama yapan Pınar Gültekin ailesinin avukatı Yiğit Gökçehan Koçoğlu, “Cinayeti işleyen Cemal Metin Avcı. Ona ilk gün yardım eden Mertcan Avcı, fakat daha sonraki süreçte ayın 20’sinde suç delillerini gizleyen kişi ise bugün yargılanan 4 sanık. Bunlar Cemal Metin Avcı’nın annesi, babası, babasının iş ortağı ve eski eşi. Biz sanıkların hepsinin ayrı ayrı tutuklanmasını istedik. Fakat mahkeme tutuklama taleplerimizi bu aşamada reddetti.

Sanıkların avukatları meslektaşlarımız sanıkların duruşmalara katılmamalarını istediler. Mahkeme bunu reddetti. Dosya ilerliyor. Esasen beklenen bir müzekkere vardı Amerika Birleşik Devletleri'nden. Bugün itibari ile mahkeme başkanı bu müzekkereye cevabın geldiğini söyledi. Onlar da inceleyememişler. Biz duruşma öncesi aldık ama baktığınız zaman sadece üst yazı var Türkçe olarak. Diyor ki, ‘Adalet Bakanlığı'nın görüşmesi neticesinde Amerika’dan gelen cevabi yazı bu şekildedir'... 'Amerika’ya bir takım evraklar gönderilmiştir. Başka bir talebiniz var ise değerlendirelim’ diyor. Ama ne geldi ne gitti, mahkeme dahi bilmiyor bunu. Çünkü onlar da daha evrakları açıp bakamamışlar” dedi.

<p>Adli Tıp İhtisas Kurumu raporuna göre Pınar Gültekin'in henüz hayattayken yakıldığını belirten avukat Koçoğlu, “Bugüne kadar raporlar iki şekildeydi. Hep 'veya' diyordu. Yani boğma veya yakma diyordu. Fakat son gelen raporda veya ibaresi 've’ye dönmüş. Burada Pınar Gültekin’in katledilmesi sadece boğma değil, boğma ve aynı zamanda yakma. Yani aslında Pınar Gültekin yakıldığı zaman hayattaymış. Bununla ilgili de sanık müdafilerinin bir takım itirazları oldu. 'Bu rapor çok uygun değil, yeni rapor alınsın' diye. Mahkeme de bunu reddetti” dedi.</p>

Adli Tıp İhtisas Kurumu raporuna göre Pınar Gültekin'in henüz hayattayken yakıldığını belirten avukat Koçoğlu, “Bugüne kadar raporlar iki şekildeydi. Hep 'veya' diyordu. Yani boğma veya yakma diyordu. Fakat son gelen raporda veya ibaresi 've’ye dönmüş. Burada Pınar Gültekin’in katledilmesi sadece boğma değil, boğma ve aynı zamanda yakma. Yani aslında Pınar Gültekin yakıldığı zaman hayattaymış. Bununla ilgili de sanık müdafilerinin bir takım itirazları oldu. 'Bu rapor çok uygun değil, yeni rapor alınsın' diye. Mahkeme de bunu reddetti” dedi. (Cumhuriyet)