AKP'den çiftçiye seçim rüşveti

Türkiye'de tarımı bitiren AKP, tarımsal desteği bugün dağıtmaya başlıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Kurulu’nda, çiftçilere müjde verdi. Başbakan Davutoğlu, “Doğal afetten zarar gören çiftçilerimiz için 30 milyon TL acilen Isparta'ya gönderildi. Çiftçilerimize tarımsal desteğin 1,3 milyar TL'lik kısmı bugünden itibaren ödenecek” dedi.

09 Mayıs 2015 Cumartesi 14:35
AKP'den çiftçiye seçim rüşveti
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Kurulu’nda, çiftçilere müjde verdi. Başbakan Davutoğlu, “Doğal afetten zarar gören çiftçilerimiz için 30 milyon TL acilen Isparta'ya gönderildi. Çiftçilerimize tarımsal desteğin 1,3 milyar TL'lik kısmı bugünden itibaren ödenecek” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Genel Kurulu’nda konuşurken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bir süre önce partisine davet ettiği Kemal Derviş’i eleştiren Davutoğlu, salonda bulunan ve kendisini dinleyen Kılıçdaroğlu’nun önünde konuştu. Başbakan Davutoğlu, "Çiftçilere desteğin kaldırılmasını Kemal Derviş planlıyordu, biz iktidarı alınca tarıma tüm teşvikler kaldırılmıştı. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sıkça danıştığı Kemal Derviş kaldırdı. Çiftçilerimize bakışı belli olan bir zihniyet. Dışarıdan bakan yapılması planlanan Kemal Derviş" dedi.

Davutoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Kurul toplantısında konuştu. Konuşmasına tarımın ve toprağın önemini anlatarak başlayan Başbakan Davutoğlu, “Toprağa saygı duymayan aslında kendisine saygı duymaz” dedi.

-ÇİFTÇİLERE SEÇİM RÜŞVETİ

Başbakan Davutoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Kurulu’nda, çiftçilere müjde de verdi.
Davutoğlu, “Doğal afetten zarar gören çiftçilerimiz için 30 milyon TL acilen Isparta'ya gönderildi. Çiftçilerimize tarımsal desteğin 1,3 milyar TL'lik kısmı bugünden itibaren ödenecek” dedi.

-ÇİFTÇİYE TEŞVİĞİ CHP’NİN BUGÜN DANIŞTIĞI KEMAL DERVİŞ KALDIRDI-
Her sektörde ihmalin telafi edilebileceğini ancak, tarımda ihmalin telafi edilemeyeceğini belirten Başbakan Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizler modern topluma geçişte toprağı ihmal ettik. Topraktan uzaklaştıkça aslında doğamızdan da uzaklaştık. Her şey terk edilir ama toprak ve ziraat asla terk edilemez. Bir çok sektör olmadan yaşanılabilir ama toprak tarım olmadan yaşanılmaz. Toprağı ve tarımı korumak Hükümetlerin devletlerin en asli görevidir. Bizim sadık dostumuzdur toprak. Bütün vatandaşlarımıza şunu vurgulamak istiyorum. Bizim doğamızın bir yüreğimizin parçasıdır. Toprağa emek veren çiftçilerimize değer vermeliyiz. Bizim bu çerçevede Hükümet ile ziraat odaları birliği ile kuracağımız sağlıklı ilişki bizim için çok önemlidir.”

Son 12 yılda AK Parti iktidarları döneminde tarımın geliştiğini rakamlar vererek anlatan Başbakan şöyle dedi:

“90’lı yıllarda Dünya ekonomisinde önemli gelişmeler yaşanırken, Türkiye bundan hiç istifade etmedi. 90'lı yıllarda Türkiye ekonomisi ağır çalışıyordu. Dünya ekonomisine nazaran bunu AK Parti iktidarlığında ekonomik kapsamda Türkiye'nin refah seviyesini yükselttik. Biz iktidarı devir aldığımızda 23,7 milyar dolardan aldığımız tarım sektörünü 61 milyar dolara çıkardık. Bunu nasıl başardık? Çiftçilerimizin tek tek geleceğini planlayarak yaptık.”

Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bir süre önce CHP’ye davet edilen Kemal Derviş’i eleştirdi. Davutoğlu salondaki Kılıçdaroğlu’nun da dinlediği konuşmasına şöyle devam etti:
"Çiftçilere desteğin kaldırılmasını Kemal Derviş planlıyordu, biz iktidarı alınca tarıma tüm teşvikler kaldırılmıştı. Çiftçilerimize bakışı belli olan bir zihniyet. Dışarıdan bakan yapılması planlanan Kemal Derviş. 7 Haziran 2001 tarihinde yazılan mektupla birlikte kimyevi gübre desteği kaldırıldı. Tarımda faiz süspansiyonu kaldırıldı. Şeker pancarında var olan destekler de kaldırıldı. Doğal afetlerde zarar gören çiftçilere verilen tohum yardımı da kaldırıldı. Biz bir taraftan çalışırken diğer taraftan gözümüz kulağımız Türkiye'nin her yerinde. 2002 yılında kaldırıldığında koalisyon hükümeti vardı. Bu desteklerin kaldırılmasını da Kemal Derviş planlıyordu. Dışarıdan bakan yapılması düşünülen Kemal Derviş planlıyordu. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sıkça danıştığı Kemal Derviş kaldırdı.”

-“TOPRAK TOPLULAŞTIRMASINI BİZ YAPTIK”-
Davutoğlu, AK Parti iktidarları döneminde toprağı korumaya dönük reformları ise kısaca şöyle anlattı:
“Toprağı korumaya dönük reformlarımız üretimde destekleme modelini geliştirdik. Bu devrim niteliği taşımaktadır. Bu bölgelerde neler yapılacağını tek tek ele aldık. Tarıma yönelik bir reform daha gerçekleştirdik. Toplulaştırma, nerede bir toplulaştırma faaliyeti varsa bulundum. Çünkü küçük toprakların küçük bölgeli olmasının kazancı düşüktür. 4,5 Milyon hektar bir toplulaştırma yapıldı. Bizim iktidarlığımızda. Tarım Sigortasını gerçekleştirerek çiftçimizi doğal afetlerin olumsuz getirisinden kurtardık. 1.7 milyar hasar tazminatı ödedik. Biz iktidarı devraldığımızda tarım sektörü düşüş trendiydi. Aslında Türkiye’de tarım mucizesi yaşanıyor. Bunu herkesin görmesi lazım. Son 12 yılda destek verdiğimiz tarımsal ürün sayısını 52'ye çıkardık. Son 10 yılda hayvancılığa sağladığımız destek 15 milyar lira. Bu rakamlar sanal değil, ileriye dönük vaatler değil bunlar gerçek rakamlar. Tarım sigortası uygulamasını ilk kez biz başlattık. İyileştirme gerekiyorsa yapacağız.”

Son Güncelleme: 09.05.2015 14:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.