Gazete Karınca'da yer alan habere göre;

Pulitzer Gazetecilik Ödülü bu yıl ABD’nin Minnesota eyaletinde George Floyd’un polis tarafından gözaltına alınırken katledildiği anları cep telefonunun kamerasıyla görüntüleyen Fraizer’e verildi.

Pulitzer Ödül Kurulu’ndan yapılan açıklamada, polis Derek Chauvin’in gözaltına aldığı George Floyd’un boynuna diziyle bastırarak ölümüne sebep olduğu anları kaydeden Darnella’nın o sırada 17 yaşında olduğuna ve adalet arayışında yurttaş gazetecilerin oynadığı rolün hayati önemine vurgu yapıldı.

Darnella, olay yerinden tesadüfen geçerken tanık olduğu anları cep telefonunun kamerası ile çekmiş ve video sayesinde polis memuru Chauvin’in olayla ilgili verdiği raporun gerçek olmadığı açığa çıkmıştı.

Darnella daha sonra duruşmaya da tanık olarak ifade vermeye çağrılmıştı.

Minneapolis’te yayınlanan Star Tribune isimli yerel gazete de Floyd’un öldürülmesi sonrası kentte yaşanan sosyal tepkilerle ilgili haberiyle “en iyi son dakika haberi” ödülünün sahibi oldu.

Pulitzer ödülleri, gazete yayıncısı Joseph Pulitzer tarafından başlatılarak ve 1917 yılından bu yana veriliy

Türkiye’de cezalandırılma nedeni

Pulitzer ödülü bu sene polis şiddetini görüntüleyen “yurttaş gazeteciye” verilirken, Türkiye’de ise bu tür görüntüleri çekenlere yönelik tedbirler almaya çalışıyor.

Son olarak bu yılın Mayıs ayı başında bir genelge yayımlayan Emniyet Genel Müdürlüğü EGM) kamusal alanda kolluk güçleri tarafından yapılan müdahalelerde görüntü alınmasını yasakladı.

Muhalefet, insan hakları örgütleri ve gazetecilik meslek örgütleri, EGM genelgesine “kötü muamele suç olmalı, görüntülenmesi değil” tepkisini gösterdi.

Ana muhalefet partisi CHP ve bazı barolar genelgenin iptali istemiyle Danıştay’da dava açmıştı.