AKP’ye yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat’ın Rize İkizdere’de bulunan İşkencedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağı çalışmalarına direnen köylülere eylemin dördüncü gününde biber gazlı müdahale edildi. Doğa nöbeti tutan ve Cengiz İnşaat’a ait iş makinelerinin önünde duran köylüler içinde İkizdere Dernekler Federasyonu Başkanı Ziya Yıldırım’ın da olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Çay tarlalarına çıkan köylülere de jandarma sokağa çıkma yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza kesmek istedi. Köylülerin bahçesine giren jandarmaya tepki gösteren yurttaşlar, ceza kesilmesine izin vermedi. Yurttaşların tepkilerinin ardından jandarma ekipleri, çay tarlalarından ayrıldı.

‘HA KAZMAYI VURMUŞLAR HA ÖLDÜRMÜŞLER’

Köylülerden Güngör Baş, “Nasıl bir oyundur bilmiyoruz; evlerimizin, arazimizin içinde ‘sokağa çıktınız’ diye köylülerimize ceza yazmaya çalıştılar. Sonra bayramdan sonra çalışmalara devam edeceğiz gideceğiz yalanını söylediler. Çekilmediler. Gözaltına alıp, biber gazı sıktılar. Biz direnmeye devam edeceğiz. Burası bizim. Ha kazmayı vurmuşlar ha bizi öldürmüşler aynı iş” dedi. Köylüler yaşanan arbedede polis ve jandarmaya “Müteahhidin değil, bizim askerimizsiniz” diyerek seslendi. Müdahalenin ardından Cengiz İnşaat’ın iş makineleri alanda çalışmaya başladı. Köylüler geçim kaynakları olan arı kovanlarını jandarmanın önüne koydu.

Kalkanlar direnişe asla engel olamaz

Rize İkizdere’de Cengiz Holding’in açmaya çalıştığı taşocağına karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor. Taşocağına karşı 5 gündür bölgeyi terk etmeyen yurttaşlar dün jandarmanın sert müdahalesiyle karşılaştı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Rize’de Lojistik Merkez ve Liman Projesi’nin inşa edileceği alanın dolgusu için İkizdere’den 16 milyon tona yakın taş çıkartmayı planlıyor. Sokağa çıkma yasağını fırsat bilen şirket yetkilileri jandarma eşliğinde bölgeye girdi. Cengiz’in iş makinelerini topraklarına sokmak istemeyen bölge halkıyla jandarma karşı karşıya geldi. İş makineleri ile bölge halkı arasında barikat kuran jandarma, yurttaşlara biber gazıyla müdahale etti. 15 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

En ön saflarda direnen köylü kadınlardan biri “Biz köylü kadınıyız. Ben 63 yaşındayım. Hepimiz bu ormanlarda büyüdük. Yolumuzu nereden keserseniz kesin yine geleceğiz. Direnmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.